درباره آبشار گریت (سرکانه یا تاف هفت چشمه)

یکی از آبشارهای دیگر استان آّب ها و رودها، آبشار گریت یا سرکانه است که موقعیت خاص آن که دره ای از انبوه درختان جنگلی است برای دورشدن از هیاهوی شهرنشینی بسیار مطبوع است.

آبشار زیبا و پله‌ای گریت در منطقه ای کوهستانی و در دره ای پوشیده از درختان بلوط تصویری زیبا را خلق کرده است. این آبشار سه گانه است و 15 متر ارتفاع دارد و تاج آن 17 متر است.
این آبشار در مسیر عبور رودخانه ترس یا گریت به طرف رودخانه سزار و در اثر ناهمواری های میان راه ایجاد شده است. مردم محلی به آن تاف هفت چشمه می گویند.

آب و هوای سرد کوهستانی و سرسبزی درختان بلوط برای مسافران بسیار لذت بخش است. این منطقه در زمستان سرد و پوشیده از برف و در تابستان خنک و سرسبز و معتدل است. دامنه ارتفاعات این منطقه و اطراف آبشار در فصل بهار و تابستان مملو از گل های بهاری رنگارنگی می شود که در میان درختان بلوط، زالزالک و مو و جنگل های انبوه چشم انداز زیبایی را پیش روی مسافران قرار می دهند.

امکانات آبشار گریت

منطقه تنها دارای جاده آسفالته بوده و هیچ‌ گونه خدمات دیگری در محل موجود نیست.
در بهار و تابستان که فصول پر تردد گردشگران می باشد، روستائیان با برپایی یک چادر اقدام به فروش انواع تنقلات و چای و نوشابه می‌کنند.

اطلاعات گردشگری آبشار گریت

آبشار گریت در شمال شرقی شهر خرم آباد و در فاصله 50 کیلومتر از این شهر و 30 کیلومتری ایستگاه راه آهن سپیددشت و کنار روستای ترس یا گریت در بخش پاپی در یک منطقه کوهستانی واقع شده است. از بخش پاپی تا آبشار گریت یک ساعت باید پیاده روی کرد.

درباره آبشار چکان

از جمله مجموعه آبشارهای استان لرستان می توان به آبشار چکان اشاره کرد. این آبشار در طبیعت بی بدیل شهرستان الیگودرز با داشتن چند مسیر دسترسی و در میان انبوه درختان جنگلی و حیوانات و پرندگان چشمان هر بیننده ای را خیره می کند.

آبشار چکان مشرف بر دره ای به همین نام، 30 متر ارتفاع دارد و عرض تاج آن 4 متر است. این آبشار از درون غاری بیرون می آید که بر زمینی زراعی مشرف است و تا ده ها متر فوران می کند به نحوی که طنین صدای آن در فصل بهار از فاصله ای دور شنیده می شود. این آبشار فصلی است و در فصل پاییز تقریبا خشک شده و در فصول بعدی کم کم پر آب می شود و در فصل آب به اوج خود می رسد.

مردم محلی نیز از آب چگان در کار کشاورزی استفاده می کنند به طوری که در اطراف آبشار چگان درختان گردو، چنار، کیکم، بید، بلوط و گلابی و ... وجود دارد و کوه های اطراف آن نیز زیستگاه پرندگانی چون بلبل، کبک و کبوتر و حیواناتی وحشی مثل خرس، پلنگ، گرگ و گراز است.
این آبشار با طی مسافتی به سمت دشت چگان، به چشمه داسار می رسد و رودخانه چگان تشکیل می شود. این رودخانه پس از طی مسافتی کوتاه به دهقادی رسیده و به رودخانه زز می رسد.
در چند متر پایین دست این آبشار آرامگاه امامزاده ابوعلی دیده می شود.

اطلاعات گردشگری آبشار چکان

آبشار چکان در جنوب شرقی استان لرستان و در جنوب غربی شهرستان الیگودرز، جنوب شهرستان دورود و در منطقه شول آباد و بخش ززماهرو، نزدیک روستاهای حسین آباد و دهقادی در میان دامنه کوه زاگرس قرار دارد. مسیرهای رسیدن به این آبشار عبارتند از:
  • یک مسیر دسترسی به این آبشار از طریق الیگودرز به شول آباد و جاده شوسه مورزرین شول آباد و بهارکار و چکان است.
  • مسیر دیگر جاده آسفالته خرم آباد به دورود و ایستگاه راه آهن سپید دشت و شول آباد است.
  • مسیر آخر مختص کوهنوردان و مسیر مالرو و به این ترتیب است: دورود به شاپله، تنگ ناله شنه چکان.
 
نام: آسیا » ایران » خرم‌آباد » آبشار گریت - آبشار چکان
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر خرم‌آباد

قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک قطب آثار باستان شناسی شهر خرم آباد است که با آثار دیگر و اطراف این قلعه پیوستگی دارد. این قلعه که به دوران ساسانیان مربوط می شود در هر برهه از تاریخ مورد استفاده خاصی داشته و در تاریخ کشور از خود اثری برجای گذاشته است.

پل شاپوری

پل شاپوری یا پل شکسته در جنوب خرم آباد تجلی علم و هنر نیاکانمان است که از لرستان به تیسفون می رسد.

دریاچه گهر

استان لرستان یکی از زیباترین چشمه های کوهستانی ایران را در خود دارد. این دریاچه ی زیبا یک مجموعه تفریحی کامل است چون هم طبیعت، بسیار سخاوتمندانه دریاچه، کوه، دره،جنگل را در کنار هم قرار داده و هم مسئولین با فراهم آوردن امکانات لازم سبب آسایش خاطر مسافران شده اند.

آبشار بیشه - آبشار آب سفید

آبشار آب سفید الیگودرز لرستان که آبی به سفیدی برف دارد میان کوه عظیمی به نام قالی کوه قرار دارد و منظره ای بی نظیر را برای جذب گردشگران کشور و جهان ایجاد کرده است و آبشار بیشه در میان جنگل های سرسبز زاگرس تجلی گاه رنگ های متفاوت و زیبای طبیعت در میان صدای دل انگیز آب زلال چشمه هاست.

دریاچه کیو - دریاچه شط تِمی

دریاچه کیو در کنار پارکی به همین نام با امکانات تفریحی فراوان و کامل خود سالانه در همه فصول میزبان دوستداران طبیعت است. دریاچه تمی دریاچه ای آرام در اطراف یخچال های طبیعی کینو است که قله های برفی آن در میان جنگل های بلوط اطراف خودنمایی می کنند.

مخمل کوه

در شمال شرقی خرم آباد، دره زیبای مخمل کوه (مشهور به تنگه شبیخون) قرار دارد که از مناطق دیدنی و جذاب گردشگری است. این کوه بافتی رسوبی دارد و بیشتر قسمت‌های آن پوشیده از گلسنگ است.

اشترانکوه

یکی از بلندترین رشته کوه های زاگرس، اشترانکوه در شرق استان لرستان است. اشترانکوه در استان لرستان از شمال به شهرستان ازنا، از شرق و جنوب به الیگودرز و از غرب به دورود ختم می شود.

آبشار افرینه - آّبشار وارک

آبشار زیبا و پرآب افرینه در شهر خرم آباد هرساله پذیرای مسافران زیادی است. آبشار پرآب و دو بخشی وارک در این منطقه بکر و زیبا در دل طبیعت بی نظیر خرم آباد با وجود داشتن مسیر دسترسی تقریبا مشکل خود محل مناسبی برای گذراندن ایام و دل کندن از هیاهوی شهرنشینی است.

نان و غذاهای محلی خرم آباد

کلوچه اردی، گیپه و خورش قلیه ترش از جمله غذاهای محلی خرم آباد می باشد.

صنایع دستی و سوغات خرم اباد

از مهمترين سوغاتی هاي خرم‌آباد مي‌توان به نوعي نان محلي به نام نان ساجي، لبنيات، كاك، ترخينه و عسل اشاره كرد.