درباره اشترانکوه

رشته کوه های زاگرس در غرب کشور از استان لرستان نیز می گذرد. یکی از بلندترین رشته کوه های زاگرس، اشترانکوه در شرق این استان است.

اشترانکوه از جمله کوه های جوانی است که در حدود 30 میلیون سال قبل ایجاد شده است.
اشترانکوه قللی هشت گانه دارد که همگی آن ها بلندتر از 4000 متر هستند و شبیه کوهان شترهایی است که به شکل مرتب پشت سرهم قرار گرفته و به این دلیل به این رشته کوه، شترکوه یا اشترانکوه می گویند.

قله سن بُران با ارتفاع 4150 متر، بلندترین قله اشترانکوه است. این نقطه بلندترین مکان در استان لرستان نیز به شمار می رود. یکی از سرچشمه های رود دز به نام ماربره در این رشته کوه قرار دارد و در دوره کوهزایی جدید ایجاد شده است.

از جمله ویژگی های این رشته کوه داشتن قلل بلند و پربرف، دره های عمیق و طولانی، پوشش گیاهی و جانوری و روستاهای کوهپایه ای است. همگی این موارد به علت بلند بودن اشترانکوه از شعاع 100 کیلومتری به خوبی دیده می شود. این رشته کوه به دلیل گونه های جانوری و گیاهی خود در سال 1340 جزء مناطق حفاظت شده و در سال 1348 جزء محیط زیست جهانی قرار گرفت.

منطقه حفاظت شده اشترانکوه

این منطقه با بیش از 98 هزار هکتار وسعت از مهمترین منابع طبیعی ایران و از توابع شهرستان ازنا است. در این منطقه جاذبه های طبیعی زیادی دیده می شود که بر دریاچه گهر، تونل برفی کمندان، پریزکوه، چشمه وقت ساعت و دره اسپر از آن جمله اند.

قلل اشترانکوه

از شمال شرقی تا جنوب شرقی این قلل در اشترانکوه وجود دارد:
چال میشان، گل گل، گل گهر، سن یران، کوله لایو، میرزایی، فیالسون، لگه، سراب شاه تخت، سوزنی مهر جمال، پیاره دره تخت، پیاره کمندان، ازنادر و کوله جنو.

دره های یخچالی

در ارتفاعات اشترانکوه دره هایی یخچالی دیده می شود که اهالی به آن چال می گویند و عبارتند از:
چال میشان، چال کبود، چال بران، چال فیالسون، چال شاه تخت، چال پیارو، چال همایون.

رودها

از قله های اشترانکوه رودهای دائمی زیادی سرچشمه می گیرند که عبارتند از:
مهره زرین، ماریره، گهررود، دره دایی و دره دزدان.

دریاچه گهر

دریاچه گهر نیز در دره گهررود و در دامنه های جنوب شرقی این کوه نیز با داشتن تابستان هایی خنک مورد توجه گردشگران زیادی قرار می گیرد که به مناطق سردسیر کشور سفر می کنند. این دریاچه با چندصد هکتار مساحت و عمق متوسط 20 متر آبی به زلالی اشک چشم دارد. این دریاچه دو بخش بالا و پایین دارد و در اطراف آن درختان بید روییده است.
آب قلل اشترانکوه به دریاچه گهر ریخته و میزان آن در تابستان و زمستان ثابت است و محل مناسبی را برای تفریح و آرامش و ماهیگیری فراهم می کند.

حیات وحش

در اشترانکوه گونه های جانوری فراوانی وجود دارند که در آن میان می توان به این موارد اشاره کرد:
خرس قهوه‌ای، روباه، کفتار، گراز، گرگ خاکستری، کل و بز کوهی، قوچ، گربه وحشی، گربه جنگلی، سنجاب درختی، مار قیطانی، کبک دری، عقاب، کبک، جغد، اردک و شاهین.

سنگواره

در برخی از نقاط اشترانکوه سنگواره هایی از صدف و ماهی یافت شده است.

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی غالب در اشترانکوه درختان پسته است. در شیب ملایم بعضی از نقاط معمولا گون، استپ، درمنه، چوبك، آويشن و كلاه ميرحسن، ریواس و گل های طبیعی و خودرو دیده می شود. این پوشش گیاهی برای تغذیه جانوران این ناحیه بسیار مناسب است.

ساکنان

از دیرباز برخی از طوایف در دامنه های اشترانکوه زندگی می کردند. در حدود سال 500 قمری خاندان فضولیه از کردهای شام به این ناحیه مهاجرت کرده و از میافارقین و آذربایجان عبور کرده و در دامنه های شمالی اشترانکوه اقامت گزیده اند. بعدها به این طایفه اتابکان لرستان گفته شد.

روستاها

روستاهای کوهپایه ای زیادی در دامنه اشترانکوه دیده می شود که می توان به این موارد اشاره کرد:
دره تخت، سیوله، کمندان و طیان. این روستاها از توابع شهرستان ازنا هستند و روستای دره تخت دهکده گردشگری شده است.
درحال حاضر عشایر نیز در دامنه های کوه زندگی می کنند و کوهنوردان و گردشگران و زمین شناسان زیادی از داخل و خارج کشور چند روزی را برای تفریح و ورزش و پژوهش به این ناحیه می آیند.

اطلاعات گردشگری

اشترانکوه در استان لرستان از شمال به شهرستان ازنا، از شرق و جنوب به الیگودرز و از غرب به دورود ختم می شود.
 
نام: آسیا » ایران » خرم‌آباد » اشترانکوه
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر خرم‌آباد

قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک قطب آثار باستان شناسی شهر خرم آباد است که با آثار دیگر و اطراف این قلعه پیوستگی دارد. این قلعه که به دوران ساسانیان مربوط می شود در هر برهه از تاریخ مورد استفاده خاصی داشته و در تاریخ کشور از خود اثری برجای گذاشته است.

پل شاپوری

پل شاپوری یا پل شکسته در جنوب خرم آباد تجلی علم و هنر نیاکانمان است که از لرستان به تیسفون می رسد.

دریاچه گهر

استان لرستان یکی از زیباترین چشمه های کوهستانی ایران را در خود دارد. این دریاچه ی زیبا یک مجموعه تفریحی کامل است چون هم طبیعت، بسیار سخاوتمندانه دریاچه، کوه، دره،جنگل را در کنار هم قرار داده و هم مسئولین با فراهم آوردن امکانات لازم سبب آسایش خاطر مسافران شده اند.

آبشار بیشه - آبشار آب سفید

آبشار آب سفید الیگودرز لرستان که آبی به سفیدی برف دارد میان کوه عظیمی به نام قالی کوه قرار دارد و منظره ای بی نظیر را برای جذب گردشگران کشور و جهان ایجاد کرده است و آبشار بیشه در میان جنگل های سرسبز زاگرس تجلی گاه رنگ های متفاوت و زیبای طبیعت در میان صدای دل انگیز آب زلال چشمه هاست.

دریاچه کیو - دریاچه شط تِمی

دریاچه کیو در کنار پارکی به همین نام با امکانات تفریحی فراوان و کامل خود سالانه در همه فصول میزبان دوستداران طبیعت است. دریاچه تمی دریاچه ای آرام در اطراف یخچال های طبیعی کینو است که قله های برفی آن در میان جنگل های بلوط اطراف خودنمایی می کنند.

مخمل کوه

در شمال شرقی خرم آباد، دره زیبای مخمل کوه (مشهور به تنگه شبیخون) قرار دارد که از مناطق دیدنی و جذاب گردشگری است. این کوه بافتی رسوبی دارد و بیشتر قسمت‌های آن پوشیده از گلسنگ است.

آبشار گریت - آبشار چکان

آبشار گریت یا سرکانه یا تاف هفت چشمه یکی از مجموعه آبشارهای استان لرستان است. آبشار چکان در دره ای به همین نام با داشتن چند مسیر دسترسی یکی از عجایب طبیعت استان لرستان است.

آبشار افرینه - آّبشار وارک

آبشار زیبا و پرآب افرینه در شهر خرم آباد هرساله پذیرای مسافران زیادی است. آبشار پرآب و دو بخشی وارک در این منطقه بکر و زیبا در دل طبیعت بی نظیر خرم آباد با وجود داشتن مسیر دسترسی تقریبا مشکل خود محل مناسبی برای گذراندن ایام و دل کندن از هیاهوی شهرنشینی است.

نان و غذاهای محلی خرم آباد

کلوچه اردی، گیپه و خورش قلیه ترش از جمله غذاهای محلی خرم آباد می باشد.

صنایع دستی و سوغات خرم اباد

از مهمترين سوغاتی هاي خرم‌آباد مي‌توان به نوعي نان محلي به نام نان ساجي، لبنيات، كاك، ترخينه و عسل اشاره كرد.