درباره گودین تپه

گودین تپه نزدیکی روستایی به همین نام در استان کرمانشاه مجموعه ای از هفت دوره زمانی از تاریخ ایران باستان تا دوران اسلامی است.
گودین تپه پانزده هکتار وسعت دارد. ارتفاع این تپه از سطح زمین حدود سی متر و از سطح دریا هزار و چهارصد متر است.

دوره‌های فرهنگی گودین تپه

تپه گودین هفت دوره فرهنگی دارد:
 • دوره هفتم، قدیمی ترین دوره و متعلق به دوران نوسنگی است. اولین ساکنان گودین در این دوره و در خانه هایی با دیواره های چینه ای زندگی می کردند. از این دوره تعداد زیادی قطعات سفالین و ظروف سنگی به دست آمده که متعلق به سده 5500 تا 5000 ق.م است. علامت شاخص این دوره نیز سفال ساده و ابزارآلاتی نظیر حاجی فیروز، کردان و علی کشسنگ چخماق با لبه های موازی است.
 • دوره ششم مربوط به سده 5000 تا 3500 قبل از میلاد است. از دوره ششم تنها بقایای کمی از معماری شناسایی شده و حفاری ها در ابعاد چهار در چهار متر صورت گرفته است.
سفال های کشف شده همگی دست ساز بوده و در چهار دسته خشن، نیمه خشن، معمولی و خوب دسته بندی شده اند. این ظروف کاسه های نیمه کروی با لبه های به داخل برگشته، کاسه های نیمه کروی با دیواره های عمودی، دیگ، سبو و ظروف پایه دار هستند. صنعت سفالگری این دوره تا دوره چهارم ادامه می یابد.
 • دوره پنجم سده 3500 تا 3000 قبل از میلاد است. از اواخر دوره ششم تا اوایل پنجم قلعه ای با دیوار بیضی شکل به دست آمده است.
این قلعه چند ساختمان و اتاق در اطراف یا حیاط بزرگ دارد. از این دوره چهل و سه لوح گلی شناسایی شده که اتاق شماره شش محل نگهداری آن ها بوده است. باوجود شباهت زیاد معماری خانه ها و بناهای پایین شهر، این دوره متعلق به روستاییان مرفه و بازرگانان شوش بوده است.
 • دوره چهارم سده 2700 تا 2000 قبل از میلاد و صنعت سفال آن شبیه دوره اول و دوم برنز است. ظروف این دوره نخودی و دست ساز و بیشتر ظروف آشپزخانه است. این ظروف نوارهای زیگزاگی و سه گوش، کنده کاری با تزیینات شانه ای و موج دار دارند.
 • دوره سوم متعلق به سده 2000 تا 1600 قبل از میلاد است و شش لایه دارد که شامل گودین سوم اول تا ششم می شود. در این فاصله زمانی در هر یک از لایه ها روستاهای جدیدی روی شیب های تپه شکل گرفته است. قدمت اشیای مدفون انسانی و غیرانسانی مکشوفه به دوره اول آهن می رسد.
 • دوره دوم سده هشتم تا چهارم قبل از میلاد است و بقایای دژی از دوره مادها دارد که روی دوره سوم ساخته شده است. این قلعه حصاری خشتی با برج های چهارگوش دارد که شصت و پنج متر از طول دیوار آن شناسایی شده است. این ساختمان ها شباهت زیادی به ساختمان های ابتدای دوره اسلامی دارند.
در میان این چهار برج، در قسمت جنوبی برج غربی بقایایی از یک اتاق بزرگ و یک آشپزخانه دیده می شود که در آن اجاق، تنور نان پزی و آخور وجود دارد. در غرب این اتاق، تالاری به طول بیست و چهار متر و عرض هجده متر و دارای سی ستون چوبی دیده می شود که تنها بخشی از پایه های سنگی آن باقی مانده است. در امتداد در ورودی تالار و مقابل تخت سلطنتی، بین ردیف های اول و دوم ستون ها، محلی برای آتشدان ساخته شده که از سطح زمین بالاتر است.
در قسمت جنوبی تالار، سکوهایی در سراسر دیوار، در قسمت شمالی آن محلی مانند تخت برای نشستن افراد عالی مقام و در قسمت شرقی اتاق هایی باریک و مرتبط به هم ساخته شده است.
دیوار حصار، دیوار شمالی این قلعه است. این قلعه شامل اتاق ها، راهرو، آشپزخانه و انبارک، برج و بارو و دیواری مستحکم و متعلق به یکی از شاهزادگان ماد و حاکم مرکزی این ناحیه بوده است.
ستون های این دوره از نمونه های اولیه تالارهای ستون دار است که بعدها به کمال رسیده است. از این دوره تعداد زیادی ظروف سفالین و سنجاق قفلی به دست آمده است.
 • دوره اول، جدیدترین دوره و متعلق به دوران اسلامی است.

آثار مکشوفه

 • در دژ و گورستان باستانی یک مجسمه و یک جام پایه دار کشف شده است.
 • چند ظرف سفالین با نوک بلند و تیز به رنگ نخودی و منقوش.
 • چند ظرف با دستگیره های دوطرفه و چند ساغر پایه دار.
 • نقش برجسته بزرگ آشوری متعلق به سارگون دوم پادشاه آشور که او را در حال استراحت نشان می دهد و یک کتیبه در دامن تاخورده وی.
 • گور چهار دیواری و بزرگ سنگی با ابعاد سه در سه و نیم متر. سه طرف گور دیوارهای سنگی و عمودی بزرگی دارد و طرف چهارم آن باز است. قسمت باقی مانده سقف تخته سنگ بزرگی است که روی دیوارها به شکل افقی قرار گرفته است.
دو جسد انسان، مقدار زیادی از اشیای مدفون شده و یک سفال بزرگ خرد شده از گور به دست آمده که با آثار اوایل دوره سوم قابل مقایسه است. در بیرون قبر اسکلت یک اسب به دست آمده است.

آدرس

تپه گودین در دوازده کیلومتری جنوب شرقی کنگاور و یک کیلومتری شمال روستایی به همین نام در استان کرمانشاه قرار دارد.
این روستا از سه طرف در استان همدان و تنها از طرف غرب با استان کرمانشاه ارتباط دارد. گودین از شمال به شهرستان اسدآباد، از جنوب به نهاوند و از شرق به تویسرکان محدود می شود.

تاریخچه

تپه گودین در سال 1961 شناسایی شد و نشانه هایی از سکونت طولانی و مستمر از اواسط هزاره ششم قبل از میلاد تا 1600 قبل از میلاد در آن دیده شده است.
این محل مرکز تجارت سنگ های لاجورد بین بدخشان و افغانستان بوده که باعث اهمیت آن شده است.
 
نام: آسیا » ایران » کرمانشاه » گودین تپه
گروه: جاذبه ها
 

عکس های گودین تپه

 

مکان های دیدنی دیگر کرمانشاه

معبد آناهیتا

معبد آناهيتا که بزرگترین بنای سنگی ایران می باشد، در مركز شهر كنگاور بر سر راه همدان به كرمانشاه واقع شده است. معبد آناهیتا متعلق به آناهیتا، الهه پاکی و محلی برای نیایش آب بوده که یکی از چهار عنصر مقدس و مورد احترام ایرانیان باستان است. آناهیتا ایزد بانوی آب‌های روان، زیبایی، فراوانی و برکت در دوران پیش از اسلام بوده است.

تکیه معاون‌الملک

تکیه معاون الملک در بافت قدیم شهر کرمانشاه به جهت داشتن تصاویر بی نظیری از شخصیت های مذهبی و دینی و رجال سیاسی کشور در کاشی کاری های وسیع و بی نظیرش هر ساله گردشگران زیادی را به خود می بیند که تحسین گر هنر دست معماران و هنرمندان ایرانی هستند.

غار قوری قلعه

غار قوری قلعه در بخش روانسر استان کرمانشاه بزرگترین غار خاورمیانه است. این غار از دو بخش بازدید عمومی و غارنوردی تشکیل شده که باعث شده هرساله افراد مختلفی به دیدن زیبایی های درون آن بشتابند.

سراب نیلوفر

سراب نیلوفر که یکی از جاذبه‌های طبیعی استان کرمانشاه و یکی از مناطق نمونه گردشگری کشور به شمار می‌رود، در فصول گرم سال مملو از گل‌های نیلوفر می‌شود که غنچه‌ها و برگ‌های آن سر از آب برآورده و سطح وسیعی از روی آب را می‌پوشاند.

مجسمه هرکول

در دوران اشکانیان (پارتیان)، ورثرغنه یکی از محبوب‌ترین خدایان بود که اغلب به صورت پیکره‌های گلی و سنگی نشان داده میشد. نمونه‌ای از این پیکره‌ها مجسمه هرکول (ورثرغنه) ‌است که به صورت شخص نیرومندی با مو و ریش مجعد در حال استراحت بر روی پوست شیر نشان داده شده‌ است.

تپه سراب

تپه تاریخی سراب، تپه‌ای است که به صورت برجستگي كوچكي در داخل زمينهاي زراعي روستاي "ده پهن" قرار دارد. در نتيجه كاوش در اين محوطه سكونتگاههاي مدوري که سقف آنها از نی و گل ساخته شده بود، شناسايي شد كه كف آنها از سطح زمينهاي اطراف پايينتر بود.

بیستون

بیستون در فاصله 32 کیلومتری شرق شهر کرمانشاه قرار دارد. این منطقه به علت شرایط جغرافیایی، همیشه نقطه شروع زندگی قبیله ها بوده است و این مهم ترین دلیل شکل گیری آثار باستانی در این منطقه می باشد. اگر بخواهید آثار باستانی این منطقه را از نزدیک ببینید، باید لااقل به 30 منطقه سر بزنید.

کتیبه بیستون

کتیبه بیستون یکی از مهمترین و مشهورترین سندهای تاریخ جهان و مهمترین متن تاریخی در زمان هخامنشیان است که در ارتفاع هفتاد متری از سطح زمین و بر دامنه کوه بیستون کرمانشاه حک شده است.

کتیبه‌های کوچک بیستون

علاوه بر کتیبه بزرگ بیستون، یازده کتیبه دیگر نیز که به کتیبه‌های کوچک معروفند بر صخره بیستون نقل گردیده‌اند. این کتیبه‌ها به سه خط و زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی تنظیم شده‌اند.

نقش برجسته بیستون

نقش برجسته بیستون کرمانشاه که طول آن حدود 6 متر و عرضش حدود 3 متر و 20 سانتیمتر می‌باشد، نشانگر پیروزی داریوش یکم بر گوماته مغ و به بند کشیدن یاغیان است.

طاق بستان

محوطه تاريخي طاق بستان در دامنه كوهي به همين نام و در كنار چشمه‌اي در شمال حاشيه كنوني شهر كرمانشاه واقع شده است. در اين محوطه، آثاري از دوره ساساني وجود دارد كه شامل نقش برجسته‌ها و کتیبه‌های پادشاهان ساسانی و دو طاق (ايوان) سنگي بنام‌هاي طاق كوچك و بزرگ است. گردشگران از دیدن این مکان تاریخی و دیدنی لذت می برند.

سر ستون های بیستون در طاق بستان

طاق‌بستان مجموعه‌ای از نقش برجسته‌ها و کتیبه‌های دوره ساسانی است که در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد و که در شمال شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است.

تپه آسیاب

تپه باستانی آسیاب در پنج کیلومتری شرق شهرستان کرمانشاه، مشرف بر رودخانه قره سو قرار دارد که شواهد موجود و بررسی آثار باقی مانده، نشان از قدمت کهن این اثر تاریخی است.