درباره شیطان کوه

شیطان کوه لاهیجان یکی از تفرجگاه های زیبای شهر لاهیجان است که با چند روز اقامت در آن و تماشای بخش ناچیزی از قدرت لایزال الهی در این پهنه سبز می توان اوقات خوبی را پشت سر گذاشت. مجموعه بام سبز، آبشار و استخر آن در این مکان بسیار تماشایی هستند.
شیطان کوه را که در گذشته شاه نشین کوه می نامیدند با ارتفاع حدود 60 متر، منطقه ای خوش آب و هوا از درختان و شمشادهای کوتاه و سرپوشیده را ایجاد کرده است. این منطقه شامل استخر، آبشار و بام سبز می شود که در بافت شهری قرار گرفته و هرساله پذیرای مسافران زیادی است.
  • استخر لاهیجان
این استخر که به دستور شاه عباس احداث شده است، برکه ای به ابعاد 200 در 70 متر داشت که برای آبیاری از آن استفاده می شد.
اکنون این برکه به دریاچه ای مصنوعی با وسعت 17 هکتار تبدیل شده و جزیره و عمارت کوچکی در این جزیره وجود دارد. این جزیره با یک پل به جنوب استخر متصل شده است. به این دریاچه استخر لاهیجان می گویند که آب آبشار مصنوعی شیطان کوه را تامین می کند. اطراف استخر را برای پیاده روی سنگفرش کرده اند. طول حاشیه استخر دو کیلومتر است که در کنار بلواری قرار گرفته و یکی از تفرجگاه های لاهیجان را تشکیل داده است.
  • آبشار شیطان کوه
آبشار شیطان کوه با ارتفاع تقریبی 24 متر از بدنه شیطان کوه به پای کوه سرازیر می شود. آب آبشار با پمپاژ از استخر تامین شده و برای تخلیه و حرکت آب در پایین کوه حوضچه هایی ایجاد شده است.
  • بام سبز
هم چنین با بالارفتن از شیطان کوه فضایی سرسبز پیش چشمانتان گشوده می شود که به بام سبز لاهیجان مشهور است. برای رفتن به قله و بام سبز راه پیاده و ماشین رو از شیطان کوه وجود دارد. راه پیاده آن با بیش از 750 پله از کنار آبشار و پای کوه و با عبور از درختان به قله بام سبز منتهی می شود.

وقتی به قله می رسید با تماشای محوطه بام سبز در یک سو و باغات چای در سوی دیگر خود می بینید تاجایی که چشم کار می کند سرسبزی و طراوت طبیعت خودنمایی می کند. این زیبایی و طراوت است که مردم لاهیجان و شهرهای دیگر را هرساله به سمت خود می کشاند. محوطه بام سبز به وسیله گذرگاهی از ورودی کوه به آبشار شیطان کوه رسیده و با عبور از درختان و باغات به مزارع چای منتهی می شود.

برای تماشای بهتر این منطقه نیز امکانات خوبی در دست احداث است. نخستین تله کابین لاهیجان به نام تله کابین بام سبز نیز با هدف توسعه گردشگری با ظرفیت جابه جایی سالانه 968 هزار نفر در کنار بام سبز درحال احداث است.

اطلاعات گردشگری

شیطان کوه در امتداد سلسله جبال البرز، در شرق استان گیلان و شرق لاهیجان قرار دارد.
 
نام: آسیا » ایران » لاهیجان » شیطان کوه
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر لاهیجان

تله کابین لاهیجان

در شهر لاهیجان برای بهتر دیدن مناطق سرسبز شهر بهتر است با تله کابین لاهیجان و از بالا و با عبور از بام سبز و شیطان کوه به تماشای زیبایی های بی نظیر طبیعت بپردازید. این تله کابین در بام سبز لاهیجان با امکانات ایستگاهی و رفاهی فراوان خاطره خوشی را برایتان رقم خواهد زد.

حمام گلشن

در دوران ایران قدیم استفاده از حمام داخل منازل کمتر رواج داشته و بدین جهت در بافت های قدیمی شهرهای کشور حمام های عمومی فراوانی دیده می شود و حمام گلشن لاهیجان یکی از آن هاست.

تالاب امیر کلایه

تالاب بین المللی امیر کلایه لاهیجان باوجود داشتن جاذبه های گردشگری گیاهی، آبزیان و حیات وحش در محدوده آب های شیرین کنار ساحل دریای خزر قرار گرفته است که با توجه بیشتر سازمان محیط زیست از این منطقه بر جذابیت آن افزوده خواهد شد.

بقعه چهار پادشاهان

بقعه چهارپادشاهان یا چهار اوليا بقاع چهار تن از حکام کیایی است که در جنگ قرن هفتم در شهر رشت کشته شده و به لاهیجان منتقل و در آن جا مدفون شده اند. این بقعه در کنار مسجدی در بافت قدیمی شهر قرار دارد.

آبشارماهی موشه

روستای آهندان اخیرا در تعطیلات نوروزی مسافران زیادی را دل خود جای داده است. این روستا که خصوصا محل گذراندن روز سیزده بدر مردم اهالی شده است با داشتن جاذبه های گردشگری فراوان مکان خوبی برای دور شدن از شلوغی و هیاهوی شهر می باشد.

بقعه شیخ زاهد گیلانی

بقعه شیخ زاهد در میان انبوه جنگل های لاهیجان قرار دارد و به یکی از اساتید شیخ صفی الدین اردبیلی منسوب شده است. این بقعه یکی از مظاهر هنر کاشی کاری نیز به شمار می رود.

موزه تاریخ چای ایران

در سال ۱۳۱۹ هجری قمری، چای کاری در ایران برای نخستین بار به همت حاج محمد میرزا کاشف السلطنه چای کار در لاهیجان آغاز شد و به سرعت در این شهر و دیگر مناطق سواحل جنوبی دریای مازندران توسعه یافت.

پارک بعثت - پارک جنگلی میر صفا

پارک بعثت در مرکز شهر لاهیجان برای مردم این شهر بسیار خاطره انگیز است و شهرداری نیز با ایجاد تغییرات زیاد در آن در نگهداری از آن تلاش می کند. پارک جنگلی میر صفا نیزاز پارکهای دیگر در لاهیجان است.