درباره تله کابین لاهیجان

در شهر زیبای لاهیجان امکانات تفریحی زیادی در دل طبیعت قرار دارد و در حال احداث است که از آن جمله می توان به تله کابین لاهیجان اشاره کرد.

تله کابین لاهیجان با طول یک هزار و پانصد و پنجاه متر از بام سبز به قله تاج خروس می رسد. این تله کابین در هر ساعت یک هزار تن را جابه جا می کند.
تله کابین لاهیجان دو ایستگاه و پنج دکل دارد و ارتفاع آن در مرتفع ترین نقطه به 350 متر از سطح دریا می رسد. ایستگاه اول بام سبز و ایستگاه دوم تاج خروس نام دارد. این دو ایستگاه 210 متر از یکدیگر فاصله دارند. در ایستگاه اول غرفه های خوراکی و در ایستگاه دوم کافی شاپ احداث شده است. ایستگاه اول 123 متر و ایستگاه دوم 313 متر است.

مسیر ایستگاه دوم از بام سبز به سمت کوه فلاح خیر است که در طول مسیر دره ای را زیرپایتان می بینید که 102 متر ارتفاع دارد.
در مسیر حدودا 1500 متری این تله کابین 5 دکل با فاصله 150 تا 650 متر از یکدیگر قرار گرفته است. دکل های 3 و 4 نزدیک به هم هستند. این تله کابین، 33 کابین 6 نفره با درب های اتوماتیک و از جنس آلومینیوم دارد. حداکثر ارتفاع تا سطح زمین 110 متر است.

در آینده کار احداث پارک مجهز به رستوران، کافی شاپ و آلاچیق در نزدیکی تله کابین برای رفاه حال گردشگران انجام خواهد شد. ساعت کار تله کابین از 8 صبح تا 8 شب است. این تله کابین به دانش آموزان بلیط نیم بها ارایه می دهد.

اطلاعات گردشگری

برای رفتن به تله کابین لاهیجان کافی است وارد جاده آسفالته ای نزدیکی شیطان کوه شوید.

تاریخچه

تله کابین لاهیجان را شرکت خصوصی احرار در سال 1384، با کوشش شورای اسلامی شهر و شهرداری احداث کرد. کابین ها را شرکت خصوصی معتبری از اتریش ساخته و اکنون کار نگهداری و ارایه خدمات به شهروندان به دست شرکت اتریشی و شرکت احرار انجام می شود. بخش هایی ار بخش های خدماتی نیز به بخش خصوصی واگذار شده است.
 
نام: آسیا » ایران » لاهیجان » تله کابین لاهیجان
گروه: فعالیت ها
 

مکان های دیدنی دیگر لاهیجان

شیطان کوه

مردم لاهیجان تفرجگاهی زیبا را در شهر خود دارند که به آن بام سبز یا شیطان کوه می گویند. این محوطه سرسبز شهر لاهیجان برفراز قله شیطان کوه است. با صعود به این قله محوطه ای سرسبز به سویتان گشوده می شود که در یک سوی آن باغات چای و در سوی دیگر دره بام سبز خودنمایی می کند. آبشار شیطان کوه و استخر لاهیجان از دیدنیهای این مکان می باشد.

حمام گلشن

در دوران ایران قدیم استفاده از حمام داخل منازل کمتر رواج داشته و بدین جهت در بافت های قدیمی شهرهای کشور حمام های عمومی فراوانی دیده می شود و حمام گلشن لاهیجان یکی از آن هاست.

تالاب امیر کلایه

تالاب بین المللی امیر کلایه لاهیجان باوجود داشتن جاذبه های گردشگری گیاهی، آبزیان و حیات وحش در محدوده آب های شیرین کنار ساحل دریای خزر قرار گرفته است که با توجه بیشتر سازمان محیط زیست از این منطقه بر جذابیت آن افزوده خواهد شد.

بقعه چهار پادشاهان

بقعه چهارپادشاهان یا چهار اوليا بقاع چهار تن از حکام کیایی است که در جنگ قرن هفتم در شهر رشت کشته شده و به لاهیجان منتقل و در آن جا مدفون شده اند. این بقعه در کنار مسجدی در بافت قدیمی شهر قرار دارد.

آبشارماهی موشه

روستای آهندان اخیرا در تعطیلات نوروزی مسافران زیادی را دل خود جای داده است. این روستا که خصوصا محل گذراندن روز سیزده بدر مردم اهالی شده است با داشتن جاذبه های گردشگری فراوان مکان خوبی برای دور شدن از شلوغی و هیاهوی شهر می باشد.

بقعه شیخ زاهد گیلانی

بقعه شیخ زاهد در میان انبوه جنگل های لاهیجان قرار دارد و به یکی از اساتید شیخ صفی الدین اردبیلی منسوب شده است. این بقعه یکی از مظاهر هنر کاشی کاری نیز به شمار می رود.

موزه تاریخ چای ایران

در سال ۱۳۱۹ هجری قمری، چای کاری در ایران برای نخستین بار به همت حاج محمد میرزا کاشف السلطنه چای کار در لاهیجان آغاز شد و به سرعت در این شهر و دیگر مناطق سواحل جنوبی دریای مازندران توسعه یافت.

پارک بعثت - پارک جنگلی میر صفا

پارک بعثت در مرکز شهر لاهیجان برای مردم این شهر بسیار خاطره انگیز است و شهرداری نیز با ایجاد تغییرات زیاد در آن در نگهداری از آن تلاش می کند. پارک جنگلی میر صفا نیزاز پارکهای دیگر در لاهیجان است.