درباره تالاب امیر کلایه

در اثر جریان های دریایی و بادها و امواج و جریان آب و رسوبات رودها در سواحل ماسه ای دریای خزر تالاب های بزرگ و کوچکی به وجود آمده است که رابطه طبیعی و حیاتی با آبهای ساحلی دریا دارند. تالاب امیر کلایه یکی از آن ها و در شمار 19 تالاب بین المللی کشور قرار گرفته است.

تالاب امیر کلایه یا شغالیکول با وسعت هزار و دویست و سی هکتار بدون هر گونه آلودگی زیست محیطی و با جاذبه های گردشگری فراوان در کنار دریای خزر میزبان مسافران زیادی است. البته وسعت منطقه مورد بررسی برای انتشار گیاهان آبزی 387 هکتار و وسعت تالاب با نیزار اطراف آن 689 هکتار است.
عمق متوسط مرداب 1/85 متر است. این تالاب در یک کیلومتری دریا و در محدوده آب های شیرین قرار گرفته است.

جاذبه های تالاب

  • محل سکونت پرندگان
مهاجراین تالاب در زمستان محل سکونت پرندگان مهاجری چون قو، پلیکان، فلامینگو، اردک، غازهای وحشی، اردک خوتکا، اردک سرسبز، اردک فیلوش، اردک نوک پهن، اردک تاج دار، اردک سرحنایی، اردک بلوطی، اردک سیاه کاکل، یلوه آبی، طاووسک، خروس کولی، عقاب دریایی دم سفید، کشیم کوچک، کشیمر گردن سیاه، باکلان بزرگ و کوچک، اگرت بزرگ، غاز خاکستری، چنگر، گیلار و سایر مرغابی سانان است.

در این تالاب 133 گونه پرنده مربوط به 41 خانواده شناسایی شده که 39 گونه شان بومی و بقیه مهاجر هستند. شمار پرندگان مهاجر به این تالاب بیش از 30 هزار پرنده در سال است که با توجه به ویژگی های منحصربه فرد آن و در صورت بذل توجه بیشتر به ده ها عدد خواهد رسید.
  • داشتن گیاهان آبزی
در این تالاب جلوه خاصی از نیلوفر آبی سفید زیبایی منطقه را دو چندان کرده است. دیگر گیاهان آبزی تالاب نی، لاله تالابی، مریم آبی و عدسک است. لاله تالابی محصول گیاه زیبای پسته دریایی است که در گویش محلی به آن ثعله باقلی می گویند. لاله تالابی کلاهک و دانه های کوجک سبزرنگی دارد که در طب سنتی به مصرف رسیده و گردگران نیز از آن استفاده می کنند.
علت مطالعه این منطقه بررسی اکولوژی گیاهان مرداب بوده و در مجموع 51 گونه گیاه شناسایی شده است.
  • محل زندگی آبزیان
این تالاب یکی از محیط های طبیعی زندگی آبزیان نیز و مهمترین مکان ذخیره ماهی به شمار می رود. در این تالاب 11 گونه ماهی نظیر اردک ماهی، سیم، کلمه انول، سیم پرک، حوض وحشی، سرخ باله، ریز نقره ای، گامبوزیا، سوف، حاجی ترخان، اسیله، رفتگر ماهی خاردار، سوزن ماهی، گاو ماهی مرمری، کپور زندگی می کنند و مهمترین آبزی این تالاب لای ماهی نام دارد.
  • پناهگاه حیات وحش
این پناهگاه با 1106 هکتار وسعت در شمال شهر لنگرود قرار گرفته و در سال 54 به سازمان حفاظت محیط زیست واگذار شد. جانوران تالاب شامل خزندگان، دوزیستان و پستانداران می شود. خزندگان شامل لاک پشت، مار و سوسمار، دوزیستان شامل سه گونه قورباغه و پستانداران شامل شغال، شنگ یا سمور آبی، گربه جنگلی و تشنی می شود.

اطلاعات گردشگری

تالاب امیر کلایه در روستایی به همین نام در چهل کیلومتری شمال لاهیجان در بخش شیرجوپشت و 28 کیلومتری شمال شرق لنگرود و کنار دریای خزر مابین شهرهای لنگرود و بندر کیاشهر قرار دارد.
این تالاب در مسیر جاده شوسه لنگرود چمخاله به بندر فرحناز قرار دارد.

این تالاب در سال 1354 با توجه به جاذبه ها و ویژگی های اکولوژیکی اش در کنوانسیون رامسر، در فهرست تالاب های بین المللی قرار گرفت.
 
نام: آسیا » ایران » لاهیجان » تالاب امیر کلایه
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر لاهیجان

شیطان کوه

مردم لاهیجان تفرجگاهی زیبا را در شهر خود دارند که به آن بام سبز یا شیطان کوه می گویند. این محوطه سرسبز شهر لاهیجان برفراز قله شیطان کوه است. با صعود به این قله محوطه ای سرسبز به سویتان گشوده می شود که در یک سوی آن باغات چای و در سوی دیگر دره بام سبز خودنمایی می کند. آبشار شیطان کوه و استخر لاهیجان از دیدنیهای این مکان می باشد.

تله کابین لاهیجان

در شهر لاهیجان برای بهتر دیدن مناطق سرسبز شهر بهتر است با تله کابین لاهیجان و از بالا و با عبور از بام سبز و شیطان کوه به تماشای زیبایی های بی نظیر طبیعت بپردازید. این تله کابین در بام سبز لاهیجان با امکانات ایستگاهی و رفاهی فراوان خاطره خوشی را برایتان رقم خواهد زد.

حمام گلشن

در دوران ایران قدیم استفاده از حمام داخل منازل کمتر رواج داشته و بدین جهت در بافت های قدیمی شهرهای کشور حمام های عمومی فراوانی دیده می شود و حمام گلشن لاهیجان یکی از آن هاست.

بقعه چهار پادشاهان

بقعه چهارپادشاهان یا چهار اوليا بقاع چهار تن از حکام کیایی است که در جنگ قرن هفتم در شهر رشت کشته شده و به لاهیجان منتقل و در آن جا مدفون شده اند. این بقعه در کنار مسجدی در بافت قدیمی شهر قرار دارد.

آبشارماهی موشه

روستای آهندان اخیرا در تعطیلات نوروزی مسافران زیادی را دل خود جای داده است. این روستا که خصوصا محل گذراندن روز سیزده بدر مردم اهالی شده است با داشتن جاذبه های گردشگری فراوان مکان خوبی برای دور شدن از شلوغی و هیاهوی شهر می باشد.

بقعه شیخ زاهد گیلانی

بقعه شیخ زاهد در میان انبوه جنگل های لاهیجان قرار دارد و به یکی از اساتید شیخ صفی الدین اردبیلی منسوب شده است. این بقعه یکی از مظاهر هنر کاشی کاری نیز به شمار می رود.

موزه تاریخ چای ایران

در سال ۱۳۱۹ هجری قمری، چای کاری در ایران برای نخستین بار به همت حاج محمد میرزا کاشف السلطنه چای کار در لاهیجان آغاز شد و به سرعت در این شهر و دیگر مناطق سواحل جنوبی دریای مازندران توسعه یافت.

پارک بعثت - پارک جنگلی میر صفا

پارک بعثت در مرکز شهر لاهیجان برای مردم این شهر بسیار خاطره انگیز است و شهرداری نیز با ایجاد تغییرات زیاد در آن در نگهداری از آن تلاش می کند. پارک جنگلی میر صفا نیزاز پارکهای دیگر در لاهیجان است.