درباره بقعه چهار پادشاهان

برای شناخت تاریخ هر سرزمین گاهی می توان به بقاع موجود در هر مکان نیز سرزد. یکی از بقاع کشور در شهر لاهیجان و به نام بقعه چهرپادشاهان یا چهار اولیا می باشد.

بقعه چهار پادشاهان یا چهار اولیا مجموعه اتاق هایی در کنار یکدیگر می باشد که ایوانی در جهت شمالی آن ها قرار گرفته است. در واقع، این بقعه مجموعه ای از مقابر و مسجد متصل به آن است.
این بنا به شکل مستطیل است و با چند پله به ایوان راه دارد. ستون های این ایوان که نمایی از سنگ دارند، این بقعه را نگه داشته اند. داخل بقعه تاریک است و این امر بر حالت عرفانی و روحانی آن می افزاید.

تنها مقبره سید یحیی کیا جداگانه در سمت شرقی بنا قرار گرفته است و بقیه قبور کنار یکدیگر هستند. بقعه میرشمس الدین از بقاع معتبر لاهیجان نیز در کنار این بقعه قرار دارد.

علت نامگذاری

علت نامگذاری آن نسبت دادن بقعه به قبور سید خور کیا، متوفی در سال 627 هجری قمری، سید علی کیا، متوفی به سال 761 هجری قمری، سید رضی کیا، متوفی به سال 820 و سید یحیی کیا، هر دو متوفی به سال 820 هجری قمری است.

وجوه زیبایی شناسی بقعه

این بنا بامی سفالین دارد و صندوق های چوبی قبور به زیباترین شکل منبت کاری و گره چینی و متبرک به آیات الهی شده اند. درضمن درهای چوبی و قدیمی بقعه به دست هنرمندان به نامی چون علي نجار تبريزی، عبدالکاتب خواجکی کرمانی، محمد بن داود کيا و حسين بن علی صالحی جيلانی ساخته شده اند.

در حاشیه بالایی ایوان اشعار ترجیع بند محتشم کاشانی به شکل گچ بری به خط نستعلیق نوشته شده است. بر روی دیوار ایوان نیز مراسم مذهبی به تصویر در آمده است.
در اطراف اتاق سید خور کیا نقاشی هایی زیبا از میدان رزم کربلا و سواران آن حادثه دیده می شود. کاشی کاری های هفت رنگ ازاره ایوان و فیلپاهای حاشیه آن با نقوش گل و مرغ از دیگر زیبایی های این بناست. فیلپا ستونی است که سقف روی آن قرار می گیرد.

جالب است که در نقوش دیوارها از نمادهای مختص گیلان و نقوش دیواری استفاده شده است. در نقوش کاشی کاری های ایوان نیز از نقوش گیاهی و جانوری الهام گرفته شده است.

اطلاعات گردشگری

بقعه چهار پادشاهان در بافت قدیمی شهر لاهیجان و در محله میدان، کنار خیابان سردار جنگل و در مقابل مسجد جامع واقع شده است.

تاریخچه

روی صندوق ها و درها کتیبه هایی دیده می شود که این بقعه را به قرون هفتم تا نهم نسبت می دهند. این بقعه به دوران صفویه مربوط می شود.
قدیمی ترین مقبره مربوط به سید خور کیا است و بقیه بقاع نیز پس از جنگ سال 791 هجری قمری در رشت و کشته شدن چند تن از حکام کیایی این حکام را به این محل منتقل کرده و در کنار مقبره قدیمی دفن کردند.
بقعه چهار پادشاهان با شماره 322 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
 
نام: آسیا » ایران » لاهیجان » بقعه چهار پادشاهان
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر لاهیجان

شیطان کوه

مردم لاهیجان تفرجگاهی زیبا را در شهر خود دارند که به آن بام سبز یا شیطان کوه می گویند. این محوطه سرسبز شهر لاهیجان برفراز قله شیطان کوه است. با صعود به این قله محوطه ای سرسبز به سویتان گشوده می شود که در یک سوی آن باغات چای و در سوی دیگر دره بام سبز خودنمایی می کند. آبشار شیطان کوه و استخر لاهیجان از دیدنیهای این مکان می باشد.

تله کابین لاهیجان

در شهر لاهیجان برای بهتر دیدن مناطق سرسبز شهر بهتر است با تله کابین لاهیجان و از بالا و با عبور از بام سبز و شیطان کوه به تماشای زیبایی های بی نظیر طبیعت بپردازید. این تله کابین در بام سبز لاهیجان با امکانات ایستگاهی و رفاهی فراوان خاطره خوشی را برایتان رقم خواهد زد.

حمام گلشن

در دوران ایران قدیم استفاده از حمام داخل منازل کمتر رواج داشته و بدین جهت در بافت های قدیمی شهرهای کشور حمام های عمومی فراوانی دیده می شود و حمام گلشن لاهیجان یکی از آن هاست.

تالاب امیر کلایه

تالاب بین المللی امیر کلایه لاهیجان باوجود داشتن جاذبه های گردشگری گیاهی، آبزیان و حیات وحش در محدوده آب های شیرین کنار ساحل دریای خزر قرار گرفته است که با توجه بیشتر سازمان محیط زیست از این منطقه بر جذابیت آن افزوده خواهد شد.

آبشارماهی موشه

روستای آهندان اخیرا در تعطیلات نوروزی مسافران زیادی را دل خود جای داده است. این روستا که خصوصا محل گذراندن روز سیزده بدر مردم اهالی شده است با داشتن جاذبه های گردشگری فراوان مکان خوبی برای دور شدن از شلوغی و هیاهوی شهر می باشد.

بقعه شیخ زاهد گیلانی

بقعه شیخ زاهد در میان انبوه جنگل های لاهیجان قرار دارد و به یکی از اساتید شیخ صفی الدین اردبیلی منسوب شده است. این بقعه یکی از مظاهر هنر کاشی کاری نیز به شمار می رود.

موزه تاریخ چای ایران

در سال ۱۳۱۹ هجری قمری، چای کاری در ایران برای نخستین بار به همت حاج محمد میرزا کاشف السلطنه چای کار در لاهیجان آغاز شد و به سرعت در این شهر و دیگر مناطق سواحل جنوبی دریای مازندران توسعه یافت.

پارک بعثت - پارک جنگلی میر صفا

پارک بعثت در مرکز شهر لاهیجان برای مردم این شهر بسیار خاطره انگیز است و شهرداری نیز با ایجاد تغییرات زیاد در آن در نگهداری از آن تلاش می کند. پارک جنگلی میر صفا نیزاز پارکهای دیگر در لاهیجان است.