درباره بقعه شیخ زاهد گیلانی

بقعه شیخ زاهد گیلانی از نمونه های بی نظیر هنر کاشی کاری در کشور است و در میان مزارع چای و برنج و رودخانه و جنگل های لاهیجان محاصره شده است.

بقعه شیخانور یا شیخانه بر، بنا به برخی منابع، مدفن تاج الدین ابراهیم ملقب به شیخ زاهد گیلانی است که از استادان شیخ صفی الدین اردبیلی بوده است.

طرح کلی

این بقعه گنبدی هشت ترک و فیروزه ای دارد که به دلیل عبور سریع تر آب باران از آن شیب تندی دارد.
در کنار این بقعه دو اتاق مربع و مستطیل شکل قرار دارد. در شمال آن ایوان طویلی با هفت فیلپا و در شرق و جنوب آن ایوانی با شش فیلپا و ساخته شده است.

تزیینات کاشی کاری

  • ایوان ها
تا ارتفاع 143 سانتی متری ازاره دیواره ایوان ها را با کاشی کاری های هفت رنگ و  12 سانتی متری قاجاریه تزیین کرده اند و در قسمت های مختلف ایوان طاقچه هایی با طاق جناغی قرار دارد.
  • اتاق
سمت راست ورودی اتاق مستطیل شکل با کاشی های با ابعاد 15 در 15 سانتی متر و با نقش گل و بوته و طرح چلیپا تزیین شده به طوری در محل تلاقی این چهار چلیپا ستاره ای 16 پر با نقش یک گل نقش بسته است. دورتادور این کاشی های هفت رنگ کاشی های لعابدار با ابعاد 14 در 14 سانتی متری کار شده است.
ابعاد کاشی های نمای بیرونی ضلع شمالی اتاق مستطیل شکل 15.5 در 15.5 تا 16 در 16 و آجر لعابدار دور آن 18 در 18 سانتی متر است.
  • گنبد و کف
کاشی کاری روی گنبد از نوع معقلی حصیرباف راسته متداخل و کاشی کاری روی قبر دختر تیمور لنگ از نوع کلوک بندان طبل دار است.
کف اتاق و سطح بقعه با کاشی کاری هایی رنگ های زرد، آبی، سفید و سیاه و نقوش سنتی و گل دار و اطراف گنبد و نواحی دیگر با سفال پوشانده شده است.

تزیینات دیگر

از دیگر تزیینات این بنای تاریخی می توان به قطاربندی های اربانه گنبد و تزیینات چوبی مقبره شیخ و آبجکان چوبی سقف گنبد اشاره کرد.

قبور افراد دیگر

مقبره سید مهدی باشکیجانی، بانی بقعه، نیز در کنار این بقعه قرار دارد که متوفی به سال 835 است. چهار قبر دیگر نیز در اتاق ها وجود دارد که متعلق به غلام شیخ و فرزندان تیمور است.

اطلاعات گردشگری

بقعه شیخانور یا شیخ زاهد گیلانی در روستای شیخانور در سه کیلومتری شرق شهرستان لاهیجان در مسیر لاهیجان به لنگرود و در دامنه کوه قرار دارد.
برای رفتن به بقعه شیخ زاهد می توان از این مسیر استفاده کرد: وارد بلوار امام رضا شده و در فلكه ناسیونال به سمت راست حرکت کنید. مسیر جنب پیتزا سندباد را انتخاب کرده و پس از پیمودن حدود 2 كیلومتر به سمت بقعه به مقصد می رسید.

تاریخچه

بقعه تاج الدین ابراهیم کردی سنجانی معروف به شیخ زاهد گیلانی به اواخر سده نهم هجری قمری برمی گردد. نقل است که شیخ زاهد در سال 711 وفات کرده و در غرب گیلان و در ناحیه سیاهورود دفن شده است. بعدها سلطان حیدر صفوی در سال 892 خوابی می بیند و با کمک معماران و نجاران اعزامی خود که از شیروان به گیلان آمده بودند، این بقعه را بنا نهاده و جسد شیخ را به این مکان منتقل می کند. با این حال در مورد مدفن واقعی شیخ زاهد تردید وجود دارد که در محل قبلی باشد یا در این بقعه.
این بقعه در تاریخ 5 دی 1347 با شماره 824 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
 
نام: آسیا » ایران » لاهیجان » بقعه شیخ زاهد گیلانی
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر لاهیجان

شیطان کوه

مردم لاهیجان تفرجگاهی زیبا را در شهر خود دارند که به آن بام سبز یا شیطان کوه می گویند. این محوطه سرسبز شهر لاهیجان برفراز قله شیطان کوه است. با صعود به این قله محوطه ای سرسبز به سویتان گشوده می شود که در یک سوی آن باغات چای و در سوی دیگر دره بام سبز خودنمایی می کند. آبشار شیطان کوه و استخر لاهیجان از دیدنیهای این مکان می باشد.

تله کابین لاهیجان

در شهر لاهیجان برای بهتر دیدن مناطق سرسبز شهر بهتر است با تله کابین لاهیجان و از بالا و با عبور از بام سبز و شیطان کوه به تماشای زیبایی های بی نظیر طبیعت بپردازید. این تله کابین در بام سبز لاهیجان با امکانات ایستگاهی و رفاهی فراوان خاطره خوشی را برایتان رقم خواهد زد.

حمام گلشن

در دوران ایران قدیم استفاده از حمام داخل منازل کمتر رواج داشته و بدین جهت در بافت های قدیمی شهرهای کشور حمام های عمومی فراوانی دیده می شود و حمام گلشن لاهیجان یکی از آن هاست.

تالاب امیر کلایه

تالاب بین المللی امیر کلایه لاهیجان باوجود داشتن جاذبه های گردشگری گیاهی، آبزیان و حیات وحش در محدوده آب های شیرین کنار ساحل دریای خزر قرار گرفته است که با توجه بیشتر سازمان محیط زیست از این منطقه بر جذابیت آن افزوده خواهد شد.

بقعه چهار پادشاهان

بقعه چهارپادشاهان یا چهار اوليا بقاع چهار تن از حکام کیایی است که در جنگ قرن هفتم در شهر رشت کشته شده و به لاهیجان منتقل و در آن جا مدفون شده اند. این بقعه در کنار مسجدی در بافت قدیمی شهر قرار دارد.

آبشارماهی موشه

روستای آهندان اخیرا در تعطیلات نوروزی مسافران زیادی را دل خود جای داده است. این روستا که خصوصا محل گذراندن روز سیزده بدر مردم اهالی شده است با داشتن جاذبه های گردشگری فراوان مکان خوبی برای دور شدن از شلوغی و هیاهوی شهر می باشد.

موزه تاریخ چای ایران

در سال ۱۳۱۹ هجری قمری، چای کاری در ایران برای نخستین بار به همت حاج محمد میرزا کاشف السلطنه چای کار در لاهیجان آغاز شد و به سرعت در این شهر و دیگر مناطق سواحل جنوبی دریای مازندران توسعه یافت.

پارک بعثت - پارک جنگلی میر صفا

پارک بعثت در مرکز شهر لاهیجان برای مردم این شهر بسیار خاطره انگیز است و شهرداری نیز با ایجاد تغییرات زیاد در آن در نگهداری از آن تلاش می کند. پارک جنگلی میر صفا نیزاز پارکهای دیگر در لاهیجان است.