درباره غار قوری قلعه

در نزدیکی شهر پاوه یا هزار ماسوله و در منطقه اورامانات غار زیبای قوری قلعه در میان طبیعت زیبای این منطقه و در زیباترین دره استان کرمانشاه، مشتاقان طبیعت و زمین شناسی را به سمت خود فرا می خواند.

غار قوری قلعه بزرگترین غار خاورمیانه است و 65 میلیون سال قدمت دارد. این غار که برای غارنوردان و پژوهشگران و زمین شناسان بسیار حایز اهمیت است، بزرگترین غار آبی آسیا نیز لقب گرفته است.

مشخصات

این غار به طول 12 کیلومتر و عمق 3140 متر یکی از هفت اثر ملی ثبت شده در کشور است. این غار مسکن گونه های نادری از خفاش موشی گوشی است. ارتفاع دهانه این غار از سطح دریا 1200 متر است.

شکل هندسی غار شبیه یک تونل با برش در سطح مقطع است. فعالیت آهک ها استالاگمیت و استالاکتیت های زیبایی را با تزیینات قطرات شفاف آب ایجاد کرده است. این قندیل های آهکی و کریستال مانند در تمام طول غار دیده شده و طول آن ها به 8 متر نیز می رسد.
عمق حوضچه های غار 14 متر و دمای آن 7 تا 11 متر و در طی سال ثابت و رطوبت آن 89 درصد است.

غارنوردان در مرحله اول شناسایی این غار زیبا به طول 500 متری زمین تالارهای زیبایی به نام های مریم، کوهان شتر، و در مرحله دوم به طول 1000 متر تالارهای مسیر برزخ، بلور، عروس را شناسایی کرده اند.

کشفیات باستانی

در زمان مسطح کردن دهانه غار، آثاری از اواخر دوره ساسانی از کف غار کشف شد که عبارتند از: هشت ظرف نقره ای با نقش کبک، پرندگان شکاری و درنا، هشت قاشق و چنگال، چهار کوزه، تکه های سفال، جمجمه سر انسان، پانزده سکه ساسانی زمان یزدگرد سوم در یک کوزه کوچک، دو ظرف کتیبه هایی به خط پهلوی میانه نوشته شده که ترجمه شده است. ظروف نقره نیز ساخت منطقه اورامانات بوه است.

منطقه بازدید عمومی

بازدید عمومی از این غار در تابستان 1378 آغاز شد و شامل تالارهای مریم و کوهان شتر می شود. در این بخش اشکال مختلفی نظیر نیم رخ شتر، كوهان شتر، كاخ سفید آمریكا، مار، طوطی، كركس، قلب، مشابه تصویر حضرت مریم، شیر سنگی، بابانوئل، برج پیزا، آسیه زن فرعون، ابوالهول، مجسمه فردوسی، كشتی و اشكال مشابه دیگر دیده می شود.

منطقه مخصوص غارنوردان

بخش دیگر به طول 1000 متر و شامل شامل سه تالار به نام های نماز، بلور، عروس یا بتهوون، بزرگترین موسیقی دان جهان، می شود. تونل دوم 12 متر طول و 8 متر عرض دارد. تالار نماز در کنار تونل دوم و قسمت اصلی آن است و به ان تونل برزخ می گویند چون سقف تونل به آن چسبیده و مانع ادامه حفاری شده است. تالار بلور در 1000 متری غار قرار دارد و حوضچه ای زیبا در آن است. قندیل هایی پرده ای در این حوضچه دیده می شود که با دست زدن به هریک از آن ها صدای یکی از آلات موسیقی ایجاد می شود. تالار عروس، هیجان بخش ترین بخش غار، در 1500 متری آن قرار دارد. سنگ های این تالار از جنس کریستال و براق و سفید هستند و جای پای خود را می توان روی آن ها دید.

اطلاعات غارشناسی

گسل اصلی و شناخته شده غار تقریبا 3000 متر است . به علت حوضه آبگیر وسیع و بارندگی 400 میلی متری، آب های باران و برف های ذوب شده از طریق روزنه ها و شکاف های گسل به اعماق کوه شاهو می ریزند و پس از تجمع در دهلیز و دالان های اصلی به تدریج از غار خارج می شوند.

بنابراین همیشه در غار آب وجودداشته که به دلیل سطح ایستایی غار که اثرات آن روی دیوارها نمایان است، چکیده ها در نواحی بالاتر از سطح آب و در سراسر غار ایجاد شده اند. این چکنده ها به شکل گوشکوب هستند که شکلی منحصربه فرد دارند. آب غار در درازمدت و به تدریج بالا و پایین می رفته و غنی از بیکربنات کلسیم محلول و نیروی جاذبه ملکولی بوده که هزاران سال پیش غارسنگ های این غار را ایجاد کرده است. این غار سنگ ها در حالت تشکیل کریستال در آب غنی از کلسیم بیکربنات قرار دارند.
در 1700 متری غار چهار آبشار به ارتفاع 10 تا 12 متر زیبایی را در این غار به اوج خود می رساند.

علت نامگذاری

می گویند در 700 متری این غار روستایی قرار دارد که در زمان قدیم با قلعه های مختلفی محاصره شده بوده و نام یکی از این قلعه ها، قوری قلعه بوده است. در گویش کردی قوری به معنی گل است و قوری قلعه یعنی قلعه ساخته شده از گل.
در اطراف این غار برای گردشگران امکانات رفاهی فراهم شده است.

اطلاعات گردشگری

غار قوری قلعه در کنار روستایی به همین نام، در 25 کیلومتری شهر روانسر و در دامنه کوه شاهو و مشرف بر جاده روانسر – پاوه قرار دارد. از طرف دیگر این غار در 86 کیلومتری جاده کرمانشاه به پاوه قرار دارد.

تاریخچه

مطالعات نشان داده غارهای قوری قلعه از 50 هزار سال تا 12 هزار سال پیش مسکن شکارچیان عصرحجر بوده است.
 
نام: آسیا » ایران » کرمانشاه » غار قوری قلعه
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر کرمانشاه

معبد آناهیتا

معبد آناهيتا که بزرگترین بنای سنگی ایران می باشد، در مركز شهر كنگاور بر سر راه همدان به كرمانشاه واقع شده است. معبد آناهیتا متعلق به آناهیتا، الهه پاکی و محلی برای نیایش آب بوده که یکی از چهار عنصر مقدس و مورد احترام ایرانیان باستان است. آناهیتا ایزد بانوی آب‌های روان، زیبایی، فراوانی و برکت در دوران پیش از اسلام بوده است.

گودین تپه

گودین تپه نزدیکی روستایی به همین نام در استان کرمانشاه مجموعه ای از هفت دوره زمانی از تاریخ ایران باستان تا دوران اسلامی است.

تکیه معاون‌الملک

تکیه معاون الملک در بافت قدیم شهر کرمانشاه به جهت داشتن تصاویر بی نظیری از شخصیت های مذهبی و دینی و رجال سیاسی کشور در کاشی کاری های وسیع و بی نظیرش هر ساله گردشگران زیادی را به خود می بیند که تحسین گر هنر دست معماران و هنرمندان ایرانی هستند.

سراب نیلوفر

سراب نیلوفر که یکی از جاذبه‌های طبیعی استان کرمانشاه و یکی از مناطق نمونه گردشگری کشور به شمار می‌رود، در فصول گرم سال مملو از گل‌های نیلوفر می‌شود که غنچه‌ها و برگ‌های آن سر از آب برآورده و سطح وسیعی از روی آب را می‌پوشاند.

مجسمه هرکول

در دوران اشکانیان (پارتیان)، ورثرغنه یکی از محبوب‌ترین خدایان بود که اغلب به صورت پیکره‌های گلی و سنگی نشان داده میشد. نمونه‌ای از این پیکره‌ها مجسمه هرکول (ورثرغنه) ‌است که به صورت شخص نیرومندی با مو و ریش مجعد در حال استراحت بر روی پوست شیر نشان داده شده‌ است.

تپه سراب

تپه تاریخی سراب، تپه‌ای است که به صورت برجستگي كوچكي در داخل زمينهاي زراعي روستاي "ده پهن" قرار دارد. در نتيجه كاوش در اين محوطه سكونتگاههاي مدوري که سقف آنها از نی و گل ساخته شده بود، شناسايي شد كه كف آنها از سطح زمينهاي اطراف پايينتر بود.

بیستون

بیستون در فاصله 32 کیلومتری شرق شهر کرمانشاه قرار دارد. این منطقه به علت شرایط جغرافیایی، همیشه نقطه شروع زندگی قبیله ها بوده است و این مهم ترین دلیل شکل گیری آثار باستانی در این منطقه می باشد. اگر بخواهید آثار باستانی این منطقه را از نزدیک ببینید، باید لااقل به 30 منطقه سر بزنید.

کتیبه بیستون

کتیبه بیستون یکی از مهمترین و مشهورترین سندهای تاریخ جهان و مهمترین متن تاریخی در زمان هخامنشیان است که در ارتفاع هفتاد متری از سطح زمین و بر دامنه کوه بیستون کرمانشاه حک شده است.

کتیبه‌های کوچک بیستون

علاوه بر کتیبه بزرگ بیستون، یازده کتیبه دیگر نیز که به کتیبه‌های کوچک معروفند بر صخره بیستون نقل گردیده‌اند. این کتیبه‌ها به سه خط و زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی تنظیم شده‌اند.

نقش برجسته بیستون

نقش برجسته بیستون کرمانشاه که طول آن حدود 6 متر و عرضش حدود 3 متر و 20 سانتیمتر می‌باشد، نشانگر پیروزی داریوش یکم بر گوماته مغ و به بند کشیدن یاغیان است.

طاق بستان

محوطه تاريخي طاق بستان در دامنه كوهي به همين نام و در كنار چشمه‌اي در شمال حاشيه كنوني شهر كرمانشاه واقع شده است. در اين محوطه، آثاري از دوره ساساني وجود دارد كه شامل نقش برجسته‌ها و کتیبه‌های پادشاهان ساسانی و دو طاق (ايوان) سنگي بنام‌هاي طاق كوچك و بزرگ است. گردشگران از دیدن این مکان تاریخی و دیدنی لذت می برند.

سر ستون های بیستون در طاق بستان

طاق‌بستان مجموعه‌ای از نقش برجسته‌ها و کتیبه‌های دوره ساسانی است که در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد و که در شمال شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است.

تپه آسیاب

تپه باستانی آسیاب در پنج کیلومتری شرق شهرستان کرمانشاه، مشرف بر رودخانه قره سو قرار دارد که شواهد موجود و بررسی آثار باقی مانده، نشان از قدمت کهن این اثر تاریخی است.