درباره آبشار افرینه

در شهر آب ها و رودها منظره ای که زیاد به چشم می خورد آبشار و آب و رود و جنگل و مراتع است که هر کدام جلوه ای خاص و بی بدیل دارند.

آبشار افرینه یا چولهول در روستای آفرینه آبشاری بسیار کهن و زیبا و پر آب است که رازهایی را از دوران ساسانیان در دل آسیاب خرابه اش پنهان کرده است.
سرچشمه آبشار افرینه در 38 کیلومتری جنوب خرم آباد است که از تلاقی رودهای چشمک و افرینه تشکیل شده و پس از عبور از دره پر پیچ و خم چولهول آبشار افرینه را می سازد. سپس این آبشار به رودخانه کشگان می ریزد.

قبل از این آبشار پل تاریخی و آبشار فصلی معمولان قرار دارند که در این منطقه، مجموعه ای از پل و آبشارهای تاریخی را ساخته اند.
نزدیکی آبشار افرینه به پل دختر و پل تاریخی معمولان استراحتگاهی مهم را برای مسافران ایجاد کرده است.

اطلاعات گردشگری آبشار افرینه

آبشار افرینه در منطقه تاریخی پل دختر خرم آباد و در روستای افرینه در هفتاد کیلومتری جنوب غربی خرم آباد و بیست کیلومتری شهر معمولان قرار دارد. این آبشار نزدیک پل های تاریخی معمولان و پل دختر و حدفاصل خرم آباد به اندیمشک است.
برای رفتن به این آبشار، جاده خرم آباد پل دختر در شمال و جاده جاده اندیمشک خرم آباد در جنوب قرار دارد.

درباره آّبشار وارک

آبشار وارک در منطقه ای بکر در روستای وارک، با داشتن آب فراوان و تشکیل دو آبشار بسیار زیبا منظره ای بسیار دیدنی را خلق کرده است. آب و هوای خنک و پوشش گیاهی کوهستانی اطراف این آبشار در این منطقه بکر لحظات خوشی را برای گردشگران رقم می زند.

آبشار وارک یا وارگ دو بخش یا آبشار دارد و نزدیک آبشار نوژیان است. سرچشمه آبشار وارک در یک صخره سنگی قرار دارد و با طی مسافتی 15 متری آبشار اول را تشکیل داده و سپس از صخره دیگری به پایین ریخته و آبشار دوم را به وجود می آورد. آب این آبشار پرآب به رودبار و سرانجام به کارون می ریزد.

این آبشار زیبا در فصل کم بارش در قسمت اول به ارتفاع 7 متر و عرض 12 متر و در قسمت دوم به ارتفاع 5/15 متر و عرض 56/5 متر می رسد. حداکثر ارتفاع نیز در فصل پر بارش رخ می دهد که 57 متر است و در این حالت عرض آن 50 متر می شود.

آبشار وارک که از زیباترین آبشارهای کشور به شمار می آید مناظر زیبایی را نیز در اطراف خود خلق کرده و درختان بلوط، گلابی و زالزالک در حوالی آن روییده اند.

اطلاعات گردشگری آبشار وارک

آبشار وارک در روستایی به همین نام و در فاصله 60 کیلومتری از مرکز خرم آباد و در غرب گردنه نوژیان قرار دارد و جزء جنوبی ترین مکان در بخش پاپی در جنوب شرقی خرم آباد به حساب می آید.

مسیر دسترسی به این آبشار بسیار مشکل است. ابتدا باید به الیگودرز و سپس به روستای بزنوید بروید. بعد وارد روستای دستگرد شده و بقیه مسیر را پیاده طی کنید تا به منطقه بکر وارک برسید.
 
نام: آسیا » ایران » خرم‌آباد » آبشار افرینه - آّبشار وارک
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر خرم‌آباد

قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک قطب آثار باستان شناسی شهر خرم آباد است که با آثار دیگر و اطراف این قلعه پیوستگی دارد. این قلعه که به دوران ساسانیان مربوط می شود در هر برهه از تاریخ مورد استفاده خاصی داشته و در تاریخ کشور از خود اثری برجای گذاشته است.

پل شاپوری

پل شاپوری یا پل شکسته در جنوب خرم آباد تجلی علم و هنر نیاکانمان است که از لرستان به تیسفون می رسد.

دریاچه گهر

استان لرستان یکی از زیباترین چشمه های کوهستانی ایران را در خود دارد. این دریاچه ی زیبا یک مجموعه تفریحی کامل است چون هم طبیعت، بسیار سخاوتمندانه دریاچه، کوه، دره،جنگل را در کنار هم قرار داده و هم مسئولین با فراهم آوردن امکانات لازم سبب آسایش خاطر مسافران شده اند.

آبشار بیشه - آبشار آب سفید

آبشار آب سفید الیگودرز لرستان که آبی به سفیدی برف دارد میان کوه عظیمی به نام قالی کوه قرار دارد و منظره ای بی نظیر را برای جذب گردشگران کشور و جهان ایجاد کرده است و آبشار بیشه در میان جنگل های سرسبز زاگرس تجلی گاه رنگ های متفاوت و زیبای طبیعت در میان صدای دل انگیز آب زلال چشمه هاست.

دریاچه کیو - دریاچه شط تِمی

دریاچه کیو در کنار پارکی به همین نام با امکانات تفریحی فراوان و کامل خود سالانه در همه فصول میزبان دوستداران طبیعت است. دریاچه تمی دریاچه ای آرام در اطراف یخچال های طبیعی کینو است که قله های برفی آن در میان جنگل های بلوط اطراف خودنمایی می کنند.

مخمل کوه

در شمال شرقی خرم آباد، دره زیبای مخمل کوه (مشهور به تنگه شبیخون) قرار دارد که از مناطق دیدنی و جذاب گردشگری است. این کوه بافتی رسوبی دارد و بیشتر قسمت‌های آن پوشیده از گلسنگ است.

آبشار گریت - آبشار چکان

آبشار گریت یا سرکانه یا تاف هفت چشمه یکی از مجموعه آبشارهای استان لرستان است. آبشار چکان در دره ای به همین نام با داشتن چند مسیر دسترسی یکی از عجایب طبیعت استان لرستان است.

اشترانکوه

یکی از بلندترین رشته کوه های زاگرس، اشترانکوه در شرق استان لرستان است. اشترانکوه در استان لرستان از شمال به شهرستان ازنا، از شرق و جنوب به الیگودرز و از غرب به دورود ختم می شود.

نان و غذاهای محلی خرم آباد

کلوچه اردی، گیپه و خورش قلیه ترش از جمله غذاهای محلی خرم آباد می باشد.

صنایع دستی و سوغات خرم اباد

از مهمترين سوغاتی هاي خرم‌آباد مي‌توان به نوعي نان محلي به نام نان ساجي، لبنيات، كاك، ترخينه و عسل اشاره كرد.