درباره اُرتکند

اُرتکند یا بهشت گمشده کلات نادری مشهد منطقه ای بکر در دل دره و انبوه درختان است. دوست داران طبیعت و ورزشکاران و کوهنوردان و کسانی که به گشتن در مناطق بکر و عبور از دره ها علاقه دارند با بازدید از این منطقه زیبا پس از طی مسیری کمتر از دو ساعت به آبشاری می رسند که با دیدن آن خستگی راه از دل و جانشان بیرون خواهد رفت.

منطقه ییلاقی ارتکند واقع در شهرستان کلات نادری مشهد با داشتن آبشارهای زیبا و کوه های سربه فلک کشیده و غاری زیبا گردشگران ایرانی و خارجی را به سمت خود می کشاند.
آبشار ارتکند از سطح دریا 1400 متر ارتفاع دارد و متوسط بارندگی آن در سال 247 میلی متر است.

غار زیبای موجود در مسیر آبشار 15 متر است. آب داخل غار زلال و سرد است و در حوضچه ها جمع می شود و از ارتفاع 10 متری از بیرون غار به پایین می ریزد.

اطلاعات گردشگری

آبشار ارتکند در نزدیکی بخش زاوین قرار دارد و برای رسیدن به آن باید از روستای سررود در 7 کیلومتری جاده اصلی بگذرید و به حوالی زاوین برسید.
با حرکت به سمت شمال شهر مشهد وارد جاده کلات نادری شوید.

مجموعه تفریحی ارتکند در روستای قلعه نوی شهرستان کلات نادری در فاصله 123 کیلومتری مشهد قرار دارد که 105 کیلومتر آن جاده اصلی و بقیه فرعی است. جاده فرعی 7 کیلومتر راه آسفالته دارد و بقیه آن خاکی است.

این مسیر 105 کیلومتری بسیار زیبا و جذاب است و در آن پس از عبور از دوراهی سد کارده، در 25 کیلومتری جاده به روستای محمدیه و پس از 10 کیلومتر به روستای سرسبز گوجگی می رسید. پس از عبور از گردنه گوجگی با طی 25 کیلومتر چاده پر پیچ و خم به دره سرسبز قزلق می رسید که قبل و بعد از تونل دیده می شود. یک کیلومتر بعد قهوه خانه و مرکز پرورش ماهی قرار دارد. پس از عبور از روستاهای طاهرآباد ترک ها و طاهرآباد کهنه و چنار و در کیلومتر 100 به شهر زاوین می رسید. 5 کیلومتر بعد در سمت چپ جاده، جاده ای آسفالته دیده می شود که ابتدای آن روستای سررود و انتهای آن ارتکند قرار دارد.

در 8 کیلومتری غرب و 3 کیلومتری شمال شرق روستای سررود به ترتیب کوه های تک خانه و سرشاو قرار دارند.
در فاصله 5 کیلومتری سررود، در سمت چپ، جاده ای فرعی قرار دارد که ابتدای آن مرکز پرورش ماهی است و پس از عبور از باغ ها و شالیزارها و چند مجموعه پرورش ماهی به روستای ارتکند می رسید. ارتفاع این روستا از سطح دریا 1480 متر است. رود ارتکند در کنار این روستا قرار دارد و از کوه های هزار مسجد سرچشمه می گیرد. دره شیب تند و عمق زیادی دارد و عمق آن از قله قره داغ، بلندترین نقطه منطقه، حدود 1000 متر است. دره پرچین، صخره ای، مرتفع و دارای درختان اورس است.

پس از طی 5 کیلومتر به تفرجگاه اردوگاه حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف  می رسید. در سمت راست آن، دره آبشار خانه زو و سمت چپ، دره درخت بی بی یا کال قره داغ دیده می شود.

مسیر اصلی دره، با عبور از رودخانه و درختان به سمت آبشار پیش می رود. ابتدای این مسیر، عرض دره کم است و درختان انبوهی دارد و در ادامه مسیر سنگی و پرآب شده و انتهای آن منطقه بازی یا خانه زو است. این منطقه علف های بلند و درختان اورس دارد و در بهار و تابستان خوراک چهارپایان می شود. چند خانه عشایری نیز در سمت چپ و راست دیده می شود.

در ادامه با عبور از سربالایی به دره ای باریک می رسید که در سمت راست آن تونلی پرآب با آبشار کوچک زیبایی خودنمایی می کند. برای ورود مجدد به رودخانه باید از نردبان های کنار غار بالا بروید و با طی مسیر صعب العبوری به آبشار برسید.
از سمت چپ به راه خود ادامه دهید و پس از عبور از جاده ای سنگی به مسیری باریک می رسید که در سه طرف آن دیواره های سنگی و بلندی قرار دارد و پوشیده از آب است. آّبشار ارتکند بین این دو دیوار با 10 متر ارتفاع و به شکل کلاهک آب را از روی دیوارها عبور داده و به رودخانه می ریزد.
 
نام: آسیا » ایران » مشهد » اُرتکند
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر مشهد

آرامگاه فردوسی

آرامگاه شاعر حماسه سرای ایرانی در باغ خودش قرار دارد. سال ها پس از مرگ وی در قرن معاصر نسبت به ساخت بنایی در خور شان وی اقدامات و تلاش هایی صورت گرفت و بنایی برای وی ساخته شد. این بنا سی سال بعد بازسازی شد و چند سال بعد نیز شاعر معاصر خراسانی در کنار فردوسی آرمید.

گنبد هارونیه

گنبد یا زندان هارونیه بنایی است که ارتباطی به هارون الرشید یا امام محمد غزالی ندارد. این بنا چون تنها اثر برجای مانده از توس باستان است بسیار اهمیت یافته است. این بنای آجری در شهر تابران در شمال شرق مشهد با تزیینات و گچ بری های مختصر خود برای باستان شناسان بسیار مهم است.

کوه سنگی

کوه سنگی دومین پارک بزرگ شهر مشهد است که به دلیل داشتن دو کوه سنگی و آب و هوای لطیف و چشم انداز زیبای بالای کوه هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند.

بارگاه امام رضا علیه السلام

بارگاه امام رضا علیه السلام در شهر مقدس مشهد ملجا و پناهگاه شیعیان جهان است که چند سال پس از شهادت ایشان مورد توجه عموم مردم قرار گرفته و توسعه یافته است.

ییلاقات شاندیز - روستای زشک

منطقه ییلاقی شاندیز باغ ها و رودخانه ها و آب و هوایی مطبوع دارد که هرساله مسافران و زایران زیادی را در دل خود جای می دهد. به همین سبب در این منطقه علاوه بر مناظر طبیعی و باستانی خدماتی برای رفاه حال گردشگران نیز ایجاد شده که بر استقبال بازدیدکنندگان افزوده است.

باغ وحش وکیل

باغ وحش وکیل آباد در محدوده ییلاقی وکیل آباد مشهد قرار دارد که از لحاظ گونه های حیوانی غنی ترین مجموعه در کشور به شمار می رود. این مجموعه به جز نگهداری از حیوانات در جهت حفظ و تکثیر حیوانات نادر و در حال انقراض و حیوانات انحصاری خود نیز تلاش می کند.

آرامگاه نادرشاه افشار

مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد دومین محل گردشگری این شهر است. این مکان در باغی مصفا ساخته شده و شامل آرامگاه و مجسمه نادر و موزه هایی از دوران نادری تا معاصر است.

بوستان ملت

بوستان ملت در نزدیکی میدان آزادی برای مردم مشهد چیزی فراتر از چند اصله درخت کهن سال است. این پارک مجموعه ای از امکانات رفاهی و فرهنگی و ورزشی است که برای تمام اقشار جامعه امکانات و تجهیزات دارد.

آبشار اخلمد

منطقه اخلمد یکی از روستاهای قدیمی خراسان رضوی است که آب و هوا و طبیعتی بی نظیر دارد. علاوه بر مسافران بین راهی سنگنوردان نیز برای استفاده از دیواره های طبیعی ابشارهای این منطقه به این جا می آیند و از موقعیت بکر آن بهره می برند.

غار مغان

غار مغان در استان خراسان رضوی و در روستایی به همین نام یکی از غارهای بسیار پر پیچ و خم کشور است که پیمایش آن به مهارت و لوازم مناسب و راهنمایی حرفه ای نیاز دارد. غارنوردان با عبور از خطرات داخل غار سنگ های زیبای استالاگمیت، برکه ها و چاه ها و زیبایی های بسیار دیگری را مشاهده می کنند.

بند گلستان

یکی از اماکن توریستی و دیدنی شهر مشهد بند گلستان و دریاچه پشت سد می یاشد که در فصول بهار و زمستان بسیار پرآب است.

سوغاتی های مشهد

ادویه هفت قلم، زعفران و زرشک، انگشتر و زینت آلات فیروزه و عقیق-نقل، نبات، سوهان، عطریات، جام چهل کلید، عبای روحانی و نمازی، انواع خشکبار، سجاده، جانماز، مهر و تسبیح، نقل، نبات، سوهان و خلعت آخرت از جمله سوغاتیهای مشهد برای گردشگران است.

غذای محلی مشهد

کوکو شیرین مشهدی، دیگچه، قروتی، شله، غذای اصیل مشهدی، غذای مشهدی و شیشلیک از غذاهای محلی مشهد می باشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.