درباره برج العرب- برج العرب -Burj Al Arab- به معنی برج عرب ها، هتلی مجلل است که در دبی، امارات متحده عربی واقع شده است. این برج تنها هتل 7 ستاره ی جهان است اما همیشه تعداد ستاره‌های آن مورد بحث بوده است. شکل ساختمان شبیه به یک بادبان کشتی طراحی شده است. ارتفاع آن بالغ بر 321 متر می باشد و تسلط آن بر افق دبی آن را به چهارمین هتل بلند دنیا تبدیل کرده است. برج العرب  بر روی یک جزیره مصنوعی با فاصله 280 متر ( 920فوت) از ساحل جمیرا قرار گرفته است و با یک پل اختصاصی به شکل خمیده به خشکی وصل شده است.

این برج به راستی یکی از نشانه های نمادین دبی است و بنایی با شکوه می باشد. هیچ سفری به دبی بدون دیدن آن کامل نمی شود! منظره های مختلفی  در آنجا وجود دارد که می‌توانید از آنجا عکس بگیرید اما یکی از بهترین منظره‌ها، ساحل کنار آن می باشد.... این برج  یکی از بناهایی است که بیشترین عکس برداری  در جهان از آن انجام شده است و به طور پیوسته به عنوان مجلل ترین هتل دنیا شناخته شده است. هنگام شب این بنا به وسیله روشنایی متغییر منور می شود که آن را باشکوه و شگفت انگیز  می سازد

!ویژگی ها: ویژگی های متعدد هتل، نیازمند کارهای پیچیده ی مهندسي بود. هتل بر روی یک جزیره مصنوعی که در 280 متری (920 پا) قسمت ساحلی دریا ساخته شده بود، قرار داشت. برای محکم کردن فنداسیون، سازندگان 230 شمع بتنی تا حدود ۴۰ متر در داخل زمین قرار دادند. مهندسان یک لایه ی سطحی از سنگ های بزرگ را ایجاد کردند، که با یک الگوی لانه زنبوری بتونی مدور سازی شده بود، تا اینکه از فنداسیون در برابر فرسایش محافظت کند. مرمت سازی زمین و ساخت جزیره مصنوعی سه سال طول کشید، در حالیکه ساخت خود ساختمان کمتر از سه سال طول کشید. برای ساخت این هتل از ۷۰۰۰۰ متر مکعب بتن و ۹۰۰۰ تن فولاد استفاده شده است. در داخل ساختمان، فضای میان خانه به ارتفاع 180 متر (590 فوت) است. این برج چهارمین هتل بلند دنیاست (نه شامل ساختمان هایی برای استفاده های چند منظوره) .برای مثال ساختمان رز ریحان نیز در دبی، یازده متر(360 فوت) بلندتر از برج العرب است.

رتبه بندی: هتل به صورت رسمی، "5 ستاره مجلل" رتبه بندی می شود. هر چند، مکررا به عنوان " تنها هتل هفت ستاره جهان" توصیف می شود، اگر چه مدیریت هتل ادعا می کند که این کار را خودشان انجام نداده اند.

تاریخچه: ساحلی که برج العرب و هتل ساحلی جمیرا درآن واقع شده اند، قبلا ساحل شیکاگو نامیده می شد. این نام منطقه ریشه در شرکت آهن و پل شیکاگو دارد که زمانی مخزن های ذخیره نفت شناور غول پیکری را درآن محل جوشکاری می کردند. این نام همچنان بعد از اینکه هتل قدیمی در سال 1997 ویران شده نیز باقی ماند. "هتل ساحل شیکاگوی دبی" به عنوان نام پروژه عمومی در طی مرحله ساخت هتل العرب باقی ماند، تا زمانی که شیخ محمد ابن رشید المکتوم نام جدید هتل را اعلام کرد.

طراحی و ساخت: برج العرب توسط معمار "تام رایت" از WS Atkins PLC طراحی شد. طراحی و ساخت بوسیله مهندس کانادایی Rick Gregory که او نیز ازWS Atkins بود مدیریت شد.

ساخت برج در سال 1994 شروع شد؛ آن شبیه بادبان dhow، که نوعی کشتی عربی  بود، ساخته شد. دو "باله" ی آن به شکل V برای تشکیل یک "دکل" عظیم گسترده شدند، در حالیکه فضای بین دو باله در حصار یک فضای "میان خانه" بسیار عظیم قرار گرفته بود.

معمار تام رایت  گفت "مشتری، ساختمانی را می خواهد که یک بنای سمبولیک یا نمادین برای دبی باشد، این بسیار شبیه به خانه اپرای سیدنی، بیگ بن لندن، یا برج ایفل در پاریس خواهد بود؛ یعنی باید ساختمانی باشد که با نام کشور مترادف باشد.

مشاور معماری و مهندسی پروژه Atkins  بود. شرکت ساخت و ساز Fletcher از نیوزلند، اصلی ترین شریک سرمایه گذاری مشترک در مراحل اولیه پیش ساخت و ساخت آن بود. هتل توسط پیمانکاران ساختمان آفریقای جنوبی Murray و Roberts وکمپانی مهندسی Al Habtoor ساخته شد. ساختمان در دسامبر سال 1999 افتتاح شد. بحث های زیادی بر سر این ادعا بود که این بنا شبیه به یک صلیب عظیم مسیحی است

.اطلاعات گردشگری:

اتاق ها و سوئیت ها - هتل توسط گروه جمیرا مدیریت می شود. با وجود اندازه ی بزرگ  آن، برج العرب تنها ۲۸ طبقه دوبلکس دارد که ۲۰۲ سوییت اتاق خواب را  در خود جا می دهد. کوچک ‌ترین سوئیت ۱۶۹ متر مربع و بزرگ ‌ترین آن ۷۸۰متر مربع می‌باشد. قیمت هر سوئیت، از هزار دلار(هر شب) تا ۱۵ هزار دلار متغیر است و سوئیت سلطنتی گرانترین آن است، که شبی ۲۸ هزار دلار می‌باشد.

سوئیت ها جزییات طراحی  را که شرق و غرب را کنار هم آورده است، نشان می دهد. ستون های سفید نفوذ بیشتری را نشان می دهد.
هزینه اقامت در سوئیت سلطنتی، برای هر شب 18716 دلار آمریکا می باشد که در ردیف دوازدهم لیست گرانترین سوئیت های هتل در دنیا که توسط CNN GO در سال 2012 منتشر شده است، قرار دارد.

رستورانها: ال منتها (واژه ی عربی  به معنی " بلندترین " یا " دورترین")، که 200 متر (660 فوت) بالاتر از خلیج فارس قرار گرفته است، منظره ای از دبی را ارائه می دهد. این رستوران به وسیله ی  یک پایه حمایت می شود که 27 متر (89 فوت) از هر طرف از دکل توسعه یافته است، و به یک آسانسور پانوراما، دسترسی دارد.

الماهارا (به معنی"صدف")، که دسترسی به آن توسط یک زیر دریایی شبیه سازی شده امکان پذیر است وآکواریوم‌های زیبایی را به نمایش می‌ گذارد و این آکواریوم‌ها تقریبا 990000 لیتر آب را در بر دارد. مخزن اکواریوم از شیشه آکریلیک ساخته شده است تا بتواند فشار آب را تحمل  کند و حدود 18 سانتی متر (1/7 اینچ) ضخامت دارد.
 
نام: آسیا » امارات متحده عربی » دبی » برج العرب
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر دبی

برج گردان دبی

برج دینامیکی دبی -Rotating Tower- که دارای 420 متر و 80 طبقه می باشد، اولين ساختمان كاملا گردان در دنيا می باشد که هر طبقه به طور جداگانه میچرخد. طراح اين برج گردان ديويد فيشر معمار 58 ساله ايتاليايي می باشد.

پیست اسکی

پيست اسكي -Ski Dubai- سرپوشيده دبي،اولين پيست سرپوشيده در خاورميانه است که در سپتامپر 2005 ساخته شده است.

پارک ساحلی جمیرا

پارک ساحلی جمیرا -Jumeirah Beach Park- ذر دبی یک مکان فوق العاده زیبا می باشد که در طول ساحل جمیرا در دبی قرار گرفته است. این پارک به خاطر امکان شنا کردن و آفتاب گرفتن در میان اهالی و بومیان و به خاطر تفریحات ساحلی در میان بسیاری از کو دکان و نوجوانان محبوب است.

پارک آبی وایلد وادی

وایلد وادی -Wild Wadi- نام پارک آبی است که در کشور امارات متحده عربی، شهر دبی و در خیابان جمیرا در کنار هتل برج العرب و هتل جمیراواقع شده است.

جزیره نخل

جزایر نخل -Palm Island- در دبی بزرگترین جزایر مصنوعی جهان هستند، آنها توسط نخیل که یکی از شرکت های ساختمانی در امارات هست ساخته شده است، این سه جزیره: نخل جمیرا، نخل علی جبل و نخل دیرا نام دارند. این جزایر به منظور جذب توریست توسط شیخ محمد این رشید آل مکتوم راه انداخته شده، هر کدام از آنها شبیه یک نخل می باشد. که راس آنها هلالی شکل است و هر کدام دارای محل اقامت و مراکز تفریحی رفاهی بزرگ می باشد.

موزه دبی

دبی شامل جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، مذهبی، تاریخی برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد. موزه دبی -Dubai Museum- که مهمترین موزه امارات متحده عربی است و در قلعه الفهیدی واقع شده، یکی از جاذبه های گردشگری می باشد.

باغ وحش دبی

باغ وحش دبی -Dubai Zoo- که به عربی حدیقة الحیوانات دبی می گویند، یکی از جاذبه های گردشگری شهر دبی و یکی از نقاط دیدنی امارات متحده عربی است و این مکان سالیانه تعدادی زیادی گردشگر از مناطق داخل و خارج امارات دارد.

پارک الممزر

الممزر -Al Mamzar-، یکی از پارک‌های دبی و یکی از نقاط تفریحی امارات می باشد که شامل چهار ساحل، دو استخر، زمین بازی ویژه کودکان و چمنزار می‌باشد.

برج خلیفه

برج خلیفه -Burj Khalifa- بلندترین و شگفت انگیزترین آسمان خراش جهان است. این برج که پدیده ای از معماری جهان است به عنوان یک آهنربای توریستی و مکان گردشگری در دبی شناخته شده است.

مسجد جمیرا

بزرگترین و زیباترین مسجد دبی به نام مسجد جمیرا -jumeirah mosque-، نمونه دیدنی و جذاب از معماری مدرن اسلامی می باشد و یکی از دیدنی ترین جاهای دبی برای عکاسی است.

دبی مارینا

مارینا منطقه بین المللی است که دارای کاربری منحصر به فرد هنر در سخت برج‌های مسکونی متنوع از سبک‌ها است. در این مکان، در فاصله مارینای لوکس و گردشگاه ها و رستوران های درجه یک و فروشگاه های برند عده زیادی زندگی می‌کنند.