درباره تپه سراب

تپه تاریخی سراب، تپه‌ای است که به صورت برجستگي كوچكي در داخل زمينهاي زراعي روستاي "ده پهن" قرار دارد. در نتيجه كاوش در اين محوطه سكونتگاههاي مدوري که سقف آنها از نی و گل ساخته شده بود، شناسايي شد كه كف آنها از سطح زمينهاي اطراف پايينتر بود. مطالعات صورت گرفته بر روي بقاياي استخوانهاي حيواناتي كه از آنها براي مصرف غذايي استفاده شده بود، نشانگر این است که در اين تپه اجتماع كوچكي، در تمام طول سال اقامت داشتند.

این تپه در سال 1338 حفاری شد و آثار باقی مانده بسیاری از جمله تعدادي ابزار سنگي، مهره، ظروف سنگي، دستبندهاي سنگي، وسايل ساده آشپزخانه، ميخ‌هاي گلي، توپي‌ها، گلوله‌ها و ديسكهاي گلي شناسايي شد. در ميان اين اشياي سنگي، صدها پيكره گلي از انسان و حيوان كشف شده است.

از مجموعه 650 پيكره‌هاي انساني به دست آمده که تقریباً تمامی مجسمه‌های انسانی تپه سراب متعلق به زنان است و فقط تعداد 18 عدد از آنها را نقش مردان تشکیل می‌دهد. مشهورترين پيكرك انساني به دست آمده از اين تپه، پيكرك مشهور "ونوس سراب" است كه شهرت جهاني دارد و در موزه ايران باستان نگهداري مي‌شود. اين پيكرك سفالین، تصویر انتزاعی زني را در حالت نشسته نشان مي‌دهد که پاهاي خود را دراز كرده است. در ساخت اين پيكرك، هنرمند از روش مدل گيري بهره جسته است.

مجموعاً 797 پيكره حيواني نیز شامل سگهایی با دم خميده، خوكها، گرازها، بز و گوسفند به دست آمده است. در ميان پيكرك هاي حيواني نيز پيكرك "گراز وحشي" در نوع خود بي همتا است.
از تپه سراب تعداد بسیاری ظروف سفالي به دست آمده است كه به سه گروه تقسيم مي‌شوند: سفال با نقش بچه قورباغه، سفال هندسي، سفال با نقوش خطي.

از آنجا كه تعداد قابل توجهي از بقاياي استخوان حيوانات متعلق به بز است، كاوشگران معتقدند ساكنان سراب، بز را اهلي كرده‌اند. تاريخ آثار به دست آمده از اين تپه را بين هشت تا نه هزار سال پيش مي دانند. آزمايشات كربن 14 نيز تا حدودي تاريخ پيشنهادي را تأييد مي‌كند.

اطلاعات گردشگری

این تپه باستاني در حاشيه شرقي و در هفت كيلومتري شمال شرق كرمانشاه واقع شده است.
تپه سراب به عنوان یکی از آثار ملی، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تاریخچه

محوطه تاريخي تپه سراب در سال 1969 م شناسايي و در همان سال مورد كاوش قرار گرفت. مطالعات بسیاری در این منطقه انجام گرفت که بر اساس این مطالعات مشخص گردید، این تپه مربوط به دوره نوسنگی – هزاره دوم (پیش از میلاد) – می‌باشد و تاريخ نگاري آن بين 11000 پ م تا 9000 پ م برآورد شده است. به عنوان مثال سه نمونه آزمايش كربن14، سالهاي حدود شش هزار پ م را نشان مي‌دهد.
 
نام: آسیا » ایران » کرمانشاه » تپه سراب
گروه: جاذبه ها
 

عکس های تپه سراب

 

مکان های دیدنی دیگر کرمانشاه

معبد آناهیتا

معبد آناهيتا که بزرگترین بنای سنگی ایران می باشد، در مركز شهر كنگاور بر سر راه همدان به كرمانشاه واقع شده است. معبد آناهیتا متعلق به آناهیتا، الهه پاکی و محلی برای نیایش آب بوده که یکی از چهار عنصر مقدس و مورد احترام ایرانیان باستان است. آناهیتا ایزد بانوی آب‌های روان، زیبایی، فراوانی و برکت در دوران پیش از اسلام بوده است.

گودین تپه

گودین تپه نزدیکی روستایی به همین نام در استان کرمانشاه مجموعه ای از هفت دوره زمانی از تاریخ ایران باستان تا دوران اسلامی است.

تکیه معاون‌الملک

تکیه معاون الملک در بافت قدیم شهر کرمانشاه به جهت داشتن تصاویر بی نظیری از شخصیت های مذهبی و دینی و رجال سیاسی کشور در کاشی کاری های وسیع و بی نظیرش هر ساله گردشگران زیادی را به خود می بیند که تحسین گر هنر دست معماران و هنرمندان ایرانی هستند.

غار قوری قلعه

غار قوری قلعه در بخش روانسر استان کرمانشاه بزرگترین غار خاورمیانه است. این غار از دو بخش بازدید عمومی و غارنوردی تشکیل شده که باعث شده هرساله افراد مختلفی به دیدن زیبایی های درون آن بشتابند.

سراب نیلوفر

سراب نیلوفر که یکی از جاذبه‌های طبیعی استان کرمانشاه و یکی از مناطق نمونه گردشگری کشور به شمار می‌رود، در فصول گرم سال مملو از گل‌های نیلوفر می‌شود که غنچه‌ها و برگ‌های آن سر از آب برآورده و سطح وسیعی از روی آب را می‌پوشاند.

مجسمه هرکول

در دوران اشکانیان (پارتیان)، ورثرغنه یکی از محبوب‌ترین خدایان بود که اغلب به صورت پیکره‌های گلی و سنگی نشان داده میشد. نمونه‌ای از این پیکره‌ها مجسمه هرکول (ورثرغنه) ‌است که به صورت شخص نیرومندی با مو و ریش مجعد در حال استراحت بر روی پوست شیر نشان داده شده‌ است.

بیستون

بیستون در فاصله 32 کیلومتری شرق شهر کرمانشاه قرار دارد. این منطقه به علت شرایط جغرافیایی، همیشه نقطه شروع زندگی قبیله ها بوده است و این مهم ترین دلیل شکل گیری آثار باستانی در این منطقه می باشد. اگر بخواهید آثار باستانی این منطقه را از نزدیک ببینید، باید لااقل به 30 منطقه سر بزنید.

کتیبه بیستون

کتیبه بیستون یکی از مهمترین و مشهورترین سندهای تاریخ جهان و مهمترین متن تاریخی در زمان هخامنشیان است که در ارتفاع هفتاد متری از سطح زمین و بر دامنه کوه بیستون کرمانشاه حک شده است.

کتیبه‌های کوچک بیستون

علاوه بر کتیبه بزرگ بیستون، یازده کتیبه دیگر نیز که به کتیبه‌های کوچک معروفند بر صخره بیستون نقل گردیده‌اند. این کتیبه‌ها به سه خط و زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی تنظیم شده‌اند.

نقش برجسته بیستون

نقش برجسته بیستون کرمانشاه که طول آن حدود 6 متر و عرضش حدود 3 متر و 20 سانتیمتر می‌باشد، نشانگر پیروزی داریوش یکم بر گوماته مغ و به بند کشیدن یاغیان است.

طاق بستان

محوطه تاريخي طاق بستان در دامنه كوهي به همين نام و در كنار چشمه‌اي در شمال حاشيه كنوني شهر كرمانشاه واقع شده است. در اين محوطه، آثاري از دوره ساساني وجود دارد كه شامل نقش برجسته‌ها و کتیبه‌های پادشاهان ساسانی و دو طاق (ايوان) سنگي بنام‌هاي طاق كوچك و بزرگ است. گردشگران از دیدن این مکان تاریخی و دیدنی لذت می برند.

سر ستون های بیستون در طاق بستان

طاق‌بستان مجموعه‌ای از نقش برجسته‌ها و کتیبه‌های دوره ساسانی است که در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد و که در شمال شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است.

تپه آسیاب

تپه باستانی آسیاب در پنج کیلومتری شرق شهرستان کرمانشاه، مشرف بر رودخانه قره سو قرار دارد که شواهد موجود و بررسی آثار باقی مانده، نشان از قدمت کهن این اثر تاریخی است.