درباره آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی در باغی مصفا در بیست کیلومتری شهر مقدس مشهد قرار دارد. در کنار این شاعر حماسه سرای ایران باستان، آرامگاه شاعر معاصر ادبیات خراسان مهدی اخوان ثالث نیز قرار دارد و این دو هرساله پذیرای هزاران ادب دوست از سراسر جهان هستند.

مساحت اولیه بنا 945 متر بود که به دلیل عدم محاسبات دقیق فنی، مقاومت خاک و مصالح پی در سال های نخست نشست کرد. علی رغم تعمیرات و مقاومت های سی ساله این بنا در سال 1343 بازسازی شد. کار بازسازی به دست مهندس هوشنگ سیحون انجام شد و در سال 1347 به پایان رسید.

مساحت این بنا 900 متر است و ظاهر آن شبیه بنای قبلی و تداعی کننده آرامگاه کوروش بزرگ در پاسارگاد است. در چهار ضلع بنا اشعاری از فردوسی نگاشته شده که معرف اندیشه و شخصیت وی است. بخش فوقانی آجرهای میان تهی دارد و سقف آن با کاشی کاری معرق متاثر از دوران هخامنشی و فردوسی روکاری شده است. دیوارها نیز با سنگ های منطقه توس نماسازی شده اند. بخش فوقانی 8 ستون و بخش پایینی 20 ستون مرمری دارد.

کل باغ آرامگاه فردوسی حدود شش هکتار مساحت دارد. این باغ با یک موزه، کتابخانه، رستوران و فروشگاه سالانه پذیرای ادب دوستان سراسر جهان است و با تملک زمین های اطراف به دست سازمان میراث فرهنگی و عدم اجازه ساخت به مالکان آن ها هنوز در حال توسعه می باشد.

اطلاعات گردشگری

آرامگاه فردوسی در شهر توس نزدیک مشهد مقدس قرار دارد. در بیست کیلومتری جاده مشهد به قوچان، جاده دوطرفه شده و یکی از این راه ها به نام سنتو به سمت شمال می رود و بعد از بلوار پردیس، با طی مسافت هفت کیلومتر به باغ آرامگاه فردوسی منتهی می شود.
طی این مسیر با عبور از شهر تاریخی تابران از کنار زادگاه امام محمد غزالی و پس از آن از کنار بقعه تاریخی هارونیه عبور می کنید.
با عبور از ضلع شرقی باغ آرامگاه فردوسی و طی مسافتی 28 کیلومتری در جاده آسفالته مشهد به کلات نادری، به روستای پاژ می رسد که زادگاه این شاعر است.

تاریخچه

ابوالقاسم فردوسی در روستای پاژ در منطقه تاریخی توس به دنیا آمد. این روستا درحال حاضر مخروبه است. پس از مرگ فردوسی در سال 410، پیکر او را به گورستان راه ندادند و به ناچار وی در باغ خانه خودش، نزدیک دروازه شرقی رزان به خاک سپرده شد.

منطقه تاریخی توس در دوران اساطیری به دست توس، پهلوان ایرانی، بنا نهاده شد و آرامگاه حماسه سرای بزرگ ایران نیز گردید. بنای آرامگاه فردوسی در سال 1313 به مناسبت برگزاری جشن هزاره فردوسی افتتاح گردید. مهدی اخوان ثالث، شاعر مبارز و میهن دوست خراسانی، نیز در سال 1369 در کنار ابوالقاسم فردوسی به خاک سپرده شد.

اولین بنای آرامگاه فردوسی به دست سپهدار توس، جاذب ارسلان، ساخته شد. در سال 1302 به دستور والی خراسان عبدالوهاب خان شیرازی معروف به آصف الوله که مردی ادب دوست بود، در مزار فردوسی بنایی آجری منقش به قرائن و آثار و علایم ساخته شد.

تلاش هایی برای جلب توجه مردم و دولت به لزوم ساخت آرامگاهی درخور شان فردوسی در سال 1301 آغاز شد و با تاسیس انجمن آثار ملی در آن زمان، بنای فعلی به سبک ایرانی هخامنشی ساخته شد. طراح آرامگاه، حسین لرزاده و اشعار کتیبه ها به خط استاد عماد الکتاب بود که روی سنگ نماها منتقل شده است. روی دیوارها تصاویری از شاهنامه نیز حک شده بود. ساخت آرامگاه در سال 1311 آغاز شد و در 18 ماه به پایان رسید. تمام هزینه های ساخت این آرامگاه به دست مردم تامین شده بود.
 
نام: آسیا » ایران » مشهد » آرامگاه فردوسی
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر مشهد

اُرتکند

منطقه ییلاقی ارتکند در شمال شهر مشهد قرار دارد که مسیر رسیدن به این منطقه ییلاقی بسیار جذاب و زیباست. آبشار انتهایی این مسیر آبی زلال و سرد دارد و گذراندن چند ساعتی در آن لذت بخش است.

گنبد هارونیه

گنبد یا زندان هارونیه بنایی است که ارتباطی به هارون الرشید یا امام محمد غزالی ندارد. این بنا چون تنها اثر برجای مانده از توس باستان است بسیار اهمیت یافته است. این بنای آجری در شهر تابران در شمال شرق مشهد با تزیینات و گچ بری های مختصر خود برای باستان شناسان بسیار مهم است.

کوه سنگی

کوه سنگی دومین پارک بزرگ شهر مشهد است که به دلیل داشتن دو کوه سنگی و آب و هوای لطیف و چشم انداز زیبای بالای کوه هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند.

بارگاه امام رضا علیه السلام

بارگاه امام رضا علیه السلام در شهر مقدس مشهد ملجا و پناهگاه شیعیان جهان است که چند سال پس از شهادت ایشان مورد توجه عموم مردم قرار گرفته و توسعه یافته است.

ییلاقات شاندیز - روستای زشک

منطقه ییلاقی شاندیز باغ ها و رودخانه ها و آب و هوایی مطبوع دارد که هرساله مسافران و زایران زیادی را در دل خود جای می دهد. به همین سبب در این منطقه علاوه بر مناظر طبیعی و باستانی خدماتی برای رفاه حال گردشگران نیز ایجاد شده که بر استقبال بازدیدکنندگان افزوده است.

باغ وحش وکیل

باغ وحش وکیل آباد در محدوده ییلاقی وکیل آباد مشهد قرار دارد که از لحاظ گونه های حیوانی غنی ترین مجموعه در کشور به شمار می رود. این مجموعه به جز نگهداری از حیوانات در جهت حفظ و تکثیر حیوانات نادر و در حال انقراض و حیوانات انحصاری خود نیز تلاش می کند.

آرامگاه نادرشاه افشار

مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد دومین محل گردشگری این شهر است. این مکان در باغی مصفا ساخته شده و شامل آرامگاه و مجسمه نادر و موزه هایی از دوران نادری تا معاصر است.

بوستان ملت

بوستان ملت در نزدیکی میدان آزادی برای مردم مشهد چیزی فراتر از چند اصله درخت کهن سال است. این پارک مجموعه ای از امکانات رفاهی و فرهنگی و ورزشی است که برای تمام اقشار جامعه امکانات و تجهیزات دارد.

آبشار اخلمد

منطقه اخلمد یکی از روستاهای قدیمی خراسان رضوی است که آب و هوا و طبیعتی بی نظیر دارد. علاوه بر مسافران بین راهی سنگنوردان نیز برای استفاده از دیواره های طبیعی ابشارهای این منطقه به این جا می آیند و از موقعیت بکر آن بهره می برند.

غار مغان

غار مغان در استان خراسان رضوی و در روستایی به همین نام یکی از غارهای بسیار پر پیچ و خم کشور است که پیمایش آن به مهارت و لوازم مناسب و راهنمایی حرفه ای نیاز دارد. غارنوردان با عبور از خطرات داخل غار سنگ های زیبای استالاگمیت، برکه ها و چاه ها و زیبایی های بسیار دیگری را مشاهده می کنند.

بند گلستان

یکی از اماکن توریستی و دیدنی شهر مشهد بند گلستان و دریاچه پشت سد می یاشد که در فصول بهار و زمستان بسیار پرآب است.

سوغاتی های مشهد

ادویه هفت قلم، زعفران و زرشک، انگشتر و زینت آلات فیروزه و عقیق-نقل، نبات، سوهان، عطریات، جام چهل کلید، عبای روحانی و نمازی، انواع خشکبار، سجاده، جانماز، مهر و تسبیح، نقل، نبات، سوهان و خلعت آخرت از جمله سوغاتیهای مشهد برای گردشگران است.

غذای محلی مشهد

کوکو شیرین مشهدی، دیگچه، قروتی، شله، غذای اصیل مشهدی، غذای مشهدی و شیشلیک از غذاهای محلی مشهد می باشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.