درباره گنبد هارونیه

از شهر توس باستان تنها یک بنای آجری برجای مانده که در کنار جاده مشهد به آرامگاه فردوسی قرار گرفته است. گنبد هارونیه بنایی متعلق به سده هشتم و سبک آن شبیه معماری دوران سلجوقیان است.

گنبد یا زندان هارونیه که در متون قدیمی به آن مسجد توس یا آرامگاه یا خانقاه غزالی نیز می گفتند، خانقاهی است که در کنار بنای مذهبی دیگری روی خرابه های بناهای قدیمی تری ساخته شده است. این بنا ارتباطی با امام محمد غزالی یا هارون الرشید ندارد. خانقاه غزالی بیرون حصار توس قرار دارد.

این بنا فضایی مربعی شکل و وسیع دارد که گنبدی روی آن قرار گرفته است که 25 متر ارتفاع دارد و دهانه آن 11/30 متر است. طرح کلی آن شبیه مقبره لقمان سرخسی در سرخس و گنبد سلطانیه در زنجان است.

این بنا یک مدخل اصلی و دو مدخل در شرق و غرب دارد. در انتهای این بنا سه حجره دیده می شود که تزیینات گچبری داخل بنا و قاب های عمودی نمای بیرونی و خطوط عمودی و موازی ستون نماهای طرفین ورودی و نورگیرها و فضاهای پر و خالی همگی از ویژگی های معماری قرن هشتم و دوران سلجوقی است. در قسمت بیرونی و شمال ساختمان بقایای یک محراب دیده می شود.

اطلاعات گردشگری

گنبد هارونیه در مدخل شهر تابران توس قرار دارد. شهر تابران در 24 کیلومتری شمال شرق مشهد و کنار جاده مشهد به آرامگاه فردوسی واقع شده است.

تاریخچه

گنبد هارونیه در سده هفتم یا هشتم ساخته شده است. قدمت این بنا را حدود 693 سال تخمین زده اند. این بنا به دوران سلجوقیان و قبل از حمله مغول به ایران برمی گردد.
این بنا در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.
 
نام: آسیا » ایران » مشهد » گنبد هارونیه
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر مشهد

اُرتکند

منطقه ییلاقی ارتکند در شمال شهر مشهد قرار دارد که مسیر رسیدن به این منطقه ییلاقی بسیار جذاب و زیباست. آبشار انتهایی این مسیر آبی زلال و سرد دارد و گذراندن چند ساعتی در آن لذت بخش است.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه شاعر حماسه سرای ایرانی در باغ خودش قرار دارد. سال ها پس از مرگ وی در قرن معاصر نسبت به ساخت بنایی در خور شان وی اقدامات و تلاش هایی صورت گرفت و بنایی برای وی ساخته شد. این بنا سی سال بعد بازسازی شد و چند سال بعد نیز شاعر معاصر خراسانی در کنار فردوسی آرمید.

کوه سنگی

کوه سنگی دومین پارک بزرگ شهر مشهد است که به دلیل داشتن دو کوه سنگی و آب و هوای لطیف و چشم انداز زیبای بالای کوه هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند.

بارگاه امام رضا علیه السلام

بارگاه امام رضا علیه السلام در شهر مقدس مشهد ملجا و پناهگاه شیعیان جهان است که چند سال پس از شهادت ایشان مورد توجه عموم مردم قرار گرفته و توسعه یافته است.

ییلاقات شاندیز - روستای زشک

منطقه ییلاقی شاندیز باغ ها و رودخانه ها و آب و هوایی مطبوع دارد که هرساله مسافران و زایران زیادی را در دل خود جای می دهد. به همین سبب در این منطقه علاوه بر مناظر طبیعی و باستانی خدماتی برای رفاه حال گردشگران نیز ایجاد شده که بر استقبال بازدیدکنندگان افزوده است.

باغ وحش وکیل

باغ وحش وکیل آباد در محدوده ییلاقی وکیل آباد مشهد قرار دارد که از لحاظ گونه های حیوانی غنی ترین مجموعه در کشور به شمار می رود. این مجموعه به جز نگهداری از حیوانات در جهت حفظ و تکثیر حیوانات نادر و در حال انقراض و حیوانات انحصاری خود نیز تلاش می کند.

آرامگاه نادرشاه افشار

مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد دومین محل گردشگری این شهر است. این مکان در باغی مصفا ساخته شده و شامل آرامگاه و مجسمه نادر و موزه هایی از دوران نادری تا معاصر است.

بوستان ملت

بوستان ملت در نزدیکی میدان آزادی برای مردم مشهد چیزی فراتر از چند اصله درخت کهن سال است. این پارک مجموعه ای از امکانات رفاهی و فرهنگی و ورزشی است که برای تمام اقشار جامعه امکانات و تجهیزات دارد.

آبشار اخلمد

منطقه اخلمد یکی از روستاهای قدیمی خراسان رضوی است که آب و هوا و طبیعتی بی نظیر دارد. علاوه بر مسافران بین راهی سنگنوردان نیز برای استفاده از دیواره های طبیعی ابشارهای این منطقه به این جا می آیند و از موقعیت بکر آن بهره می برند.

غار مغان

غار مغان در استان خراسان رضوی و در روستایی به همین نام یکی از غارهای بسیار پر پیچ و خم کشور است که پیمایش آن به مهارت و لوازم مناسب و راهنمایی حرفه ای نیاز دارد. غارنوردان با عبور از خطرات داخل غار سنگ های زیبای استالاگمیت، برکه ها و چاه ها و زیبایی های بسیار دیگری را مشاهده می کنند.

بند گلستان

یکی از اماکن توریستی و دیدنی شهر مشهد بند گلستان و دریاچه پشت سد می یاشد که در فصول بهار و زمستان بسیار پرآب است.

سوغاتی های مشهد

ادویه هفت قلم، زعفران و زرشک، انگشتر و زینت آلات فیروزه و عقیق-نقل، نبات، سوهان، عطریات، جام چهل کلید، عبای روحانی و نمازی، انواع خشکبار، سجاده، جانماز، مهر و تسبیح، نقل، نبات، سوهان و خلعت آخرت از جمله سوغاتیهای مشهد برای گردشگران است.

غذای محلی مشهد

کوکو شیرین مشهدی، دیگچه، قروتی، شله، غذای اصیل مشهدی، غذای مشهدی و شیشلیک از غذاهای محلی مشهد می باشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.