درباره کوه سنگی

کوه سنگی یکی از قدیمی ترین ییلاق های شهر مشهد و دومین پارک این شهر است.

کوه سنگی یکی از ییلاق های خاطره انگیز شهر مشهد است. این پارک مثلثی شکل، دو کوه سنگی مشرف به شهر و کنار رشته کوه های جنوبی شهر مشهد دارد و به این دلیل کوه سنگی نام گرفته است.

این تفریحگاه در تعطیلات و خصوصا در تابستان گردشگران زیادی را در دل خود جای می دهد. هوای لطیف و دید مناسب و آسان شدن مسیر صعود به بالای کوه و افزایش امکانات رفاهی و تفریحی این مکان را مورد توجه گردشگران قرار داده است. در بالای کوه علاوه بر مزار شهدای گمنام و نقشه شهر مشهد که روی سنگ کشیده شده است، چشم انداز زیبایی از کل شهر مشهد و حرم رضوی و مناظر طبیعی شهر دیده می شود.

در اطراف کوه سنگی بازار هنر خراسان و فروشگاه هایی قرار دارند که ملزومات و سوغات شهر مشهد را عرضه می کنند. ظروف ساخته شده از سنگ سیاه و دیگ های سنگی در اندازه های بزرگ یکی از سوغاتی های شاخص این منطقه است.

هم اکنون این پارک 20 هزار متر وسعت دارد و استخر و رستوران و مراکز ورزشی و شهربازی و رستوران از جمله امکانات رفاهی آن است.

طرح توسعه این پارک در وسعت 100 هکتار نیز در دست اقدام است. در نتیجه این طرح، این پارک در بافت شهری قرار گرفته و بخشی از جاده کمربندی مشهد به نام جاده آسیایی، از کنار آن می گذرد. در این طرح توسعه باغ های هفتگانه پذیرایی، فرهنگی، سنگی، طبیعی، آرامگاه، ورزشی و تفریحی پیش بینی شده است. هم چنین ساختمان سیزده طبقه موزه بزرگ خراسان نیز از طرح های آینده کوه سنگی است.

احداث دریاچه مصنوعی، جزیره پرندگان، انواع رستوران ها، شهربازی تابستانه و سرپوشیده و مونوریل تفریحی در این پارک نیز به سرمایه گذاران واگذار شده است.

اطلاعات گردشگری

تفریحگاه کوه سنگی در جنوب غربی شهر مشهد و انتهای خیابان کوه سنگی در حاشیه کوه هایی مرتفع قرار دارد.

تاریخچه

در متون معتبر اسلامی آمده است که کوه سنگی همان مکانی است که امام رضا علیه السلام در جریان هجرت تاریخی – سیاسی خود به شهر مشهد به این کوه تکیه داده و فرموده اند که خدا به این مکان برکت دهد. در دوره تیموری و صفوی نیز از این کوه یاد شده است. این پارک در سال 1330 افتتاح شده است.
 
نام: آسیا » ایران » مشهد » کوه سنگی
گروه: سرگرمی ها
 

مکان های دیدنی دیگر مشهد

اُرتکند

منطقه ییلاقی ارتکند در شمال شهر مشهد قرار دارد که مسیر رسیدن به این منطقه ییلاقی بسیار جذاب و زیباست. آبشار انتهایی این مسیر آبی زلال و سرد دارد و گذراندن چند ساعتی در آن لذت بخش است.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه شاعر حماسه سرای ایرانی در باغ خودش قرار دارد. سال ها پس از مرگ وی در قرن معاصر نسبت به ساخت بنایی در خور شان وی اقدامات و تلاش هایی صورت گرفت و بنایی برای وی ساخته شد. این بنا سی سال بعد بازسازی شد و چند سال بعد نیز شاعر معاصر خراسانی در کنار فردوسی آرمید.

گنبد هارونیه

گنبد یا زندان هارونیه بنایی است که ارتباطی به هارون الرشید یا امام محمد غزالی ندارد. این بنا چون تنها اثر برجای مانده از توس باستان است بسیار اهمیت یافته است. این بنای آجری در شهر تابران در شمال شرق مشهد با تزیینات و گچ بری های مختصر خود برای باستان شناسان بسیار مهم است.

بارگاه امام رضا علیه السلام

بارگاه امام رضا علیه السلام در شهر مقدس مشهد ملجا و پناهگاه شیعیان جهان است که چند سال پس از شهادت ایشان مورد توجه عموم مردم قرار گرفته و توسعه یافته است.

ییلاقات شاندیز - روستای زشک

منطقه ییلاقی شاندیز باغ ها و رودخانه ها و آب و هوایی مطبوع دارد که هرساله مسافران و زایران زیادی را در دل خود جای می دهد. به همین سبب در این منطقه علاوه بر مناظر طبیعی و باستانی خدماتی برای رفاه حال گردشگران نیز ایجاد شده که بر استقبال بازدیدکنندگان افزوده است.

باغ وحش وکیل

باغ وحش وکیل آباد در محدوده ییلاقی وکیل آباد مشهد قرار دارد که از لحاظ گونه های حیوانی غنی ترین مجموعه در کشور به شمار می رود. این مجموعه به جز نگهداری از حیوانات در جهت حفظ و تکثیر حیوانات نادر و در حال انقراض و حیوانات انحصاری خود نیز تلاش می کند.

آرامگاه نادرشاه افشار

مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد دومین محل گردشگری این شهر است. این مکان در باغی مصفا ساخته شده و شامل آرامگاه و مجسمه نادر و موزه هایی از دوران نادری تا معاصر است.

بوستان ملت

بوستان ملت در نزدیکی میدان آزادی برای مردم مشهد چیزی فراتر از چند اصله درخت کهن سال است. این پارک مجموعه ای از امکانات رفاهی و فرهنگی و ورزشی است که برای تمام اقشار جامعه امکانات و تجهیزات دارد.

آبشار اخلمد

منطقه اخلمد یکی از روستاهای قدیمی خراسان رضوی است که آب و هوا و طبیعتی بی نظیر دارد. علاوه بر مسافران بین راهی سنگنوردان نیز برای استفاده از دیواره های طبیعی ابشارهای این منطقه به این جا می آیند و از موقعیت بکر آن بهره می برند.

غار مغان

غار مغان در استان خراسان رضوی و در روستایی به همین نام یکی از غارهای بسیار پر پیچ و خم کشور است که پیمایش آن به مهارت و لوازم مناسب و راهنمایی حرفه ای نیاز دارد. غارنوردان با عبور از خطرات داخل غار سنگ های زیبای استالاگمیت، برکه ها و چاه ها و زیبایی های بسیار دیگری را مشاهده می کنند.

بند گلستان

یکی از اماکن توریستی و دیدنی شهر مشهد بند گلستان و دریاچه پشت سد می یاشد که در فصول بهار و زمستان بسیار پرآب است.

سوغاتی های مشهد

ادویه هفت قلم، زعفران و زرشک، انگشتر و زینت آلات فیروزه و عقیق-نقل، نبات، سوهان، عطریات، جام چهل کلید، عبای روحانی و نمازی، انواع خشکبار، سجاده، جانماز، مهر و تسبیح، نقل، نبات، سوهان و خلعت آخرت از جمله سوغاتیهای مشهد برای گردشگران است.

غذای محلی مشهد

کوکو شیرین مشهدی، دیگچه، قروتی، شله، غذای اصیل مشهدی، غذای مشهدی و شیشلیک از غذاهای محلی مشهد می باشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.