درباره جزایر نخل

جزایر نخل، -Palm Island- مجمع الجزایر مصنوعی نخل واقع در دبی و امارات متحده عربی است. زیرساخت های بزرگ تجاری و مسکونی را نخیل خواص، یک سرمایه گذار ملک در امارات متحده عربی ایجاد کرد. پیمانکاران بلژیکی و هلندی ژان د پو و ون اورد، که از بهترین متخصصان جهان هستند، در تکمیل ساخت و ساز این پروژه به کار گرفته شدند. این جزایر شامل مجموعه جزایر نخل جمیرا، نخل جبل علی و نخل دیره هستند.

هر یک از جزایر به شکل یک درخت نخل است که در صدر به یک هلال ختم می شود. شهرک تعدادی سازه مسکونی و مرکز تفریحی دارد. جزایر نخل در سواحل امارات متحده عربی در خلیج فارس واقع شده و 520 کیلومتر ساحل به شهر دبی اضافه افزوده است.

دو جزیره اول را حدود 100 میلیون متر مکعب سنگ و شن و ماسه تشکیل می دهد. جزیره نخل دیره از حدود یک میلیارد متر مکعب سنگ و شن و ماسه تشکیل شده است. تمام این مواد در امارات متحده عربی استخراج می شود.

امکانات جزایر

در این سه جزیره بیش از 100 هتل لوکس، ویلاهای ساحل منحصر به فرد شخصی مسکونی و آپارتمان ها، اسکله، پارک های آبی، رستوران، مراکز خرید، امکانات ورزشی و چشمه های معدنی وجود دارد.

توسعه جزیره نخل جمیرا در ماه ژوئن سال 2001 آغاز شد. مدت کوتاهی پس از آن، جزیره نخل ایجاد و کار احیای آن آغاز شد. توسعه جزیره نخل دیره به وسعت 46.35 کیلومتر مربع، در ماه اکتبر سال 2004 اعلام شد. قبل از اینکه دبی زیر چرخ دنده های ضربه های اقتصاد جهانی خرد شود، قرار بود ساخت و ساز در طی 15-10 سال به پایان برسد. دو مجمع الجزایر دیگر جهان، بین این جزایر نخل واقع شده است.

ساخت و ساز

جزایر نخل، جزایر مصنوعی متشکل از شن و ماسه کف خلیج فارس توسط شرکت بلژیکی، ژان د پو و شرکت هلندی ون اورد ایجاد شد. شن و ماسه ها را کشتی هایی که با سیستم تعیین موقعیت جهانی دیجیتال هدایت می شدند، در یک فرایند رنگین کمانی در مناطق مورد نظر اسپری کردند. این فرایند به این دلیل رنگین کمانی نامیده می شود که وقتی شن و ماسه اسپری می شد کمان های شبیه به رنگین کمان به دست می داد. لبه بیرونی هلال هر نخل را یک موج شکن بزرگ سنگی محاصره کرده است. موج شکن نخل جمیرا دارای بیش از هفت میلیون تن سنگ است. هر سنگ به صورت جداگانه با یک جرثقیل قرار داده شده که با توجه به مختصات سیستم موقعیت یاب جهانی نصب شده است. گروه د پو کار بر روی نخل جبل علی را  در ژانویه سال 2002 آغاز کرد و در سال 2006 به اتمام رساند. پروژه احیای نخل جبل علی، شامل ایجاد شبه جزیره های چهار کیلومتری حفاظت شده با طول 200 متری و موج شکن هفده کیلومتری است. 210.000.000 متر مکعب سنگ، شن و ماسه و سنگ آهک در این منطقه هست که تا حدودی از لایروبی کانال ورودی جبل علی نشئت گرفته است. در حدود 10000000 متر مکعب سنگ برای حفاظت شیب به کار رفته است.

جزیره نخل جمیرا

جزیره نخل جمیرا شامل تنه درخت، تاجی با 16 ساقه برقی و یک جزیره هلالی موج شکن 11 کیلومتری است. خود جزیره پنج کیلومتر پنج کیلومتر است و 78 کیلومتر به خط ساحل دبی افزوده است. در طول چند سال آینده، فاز اول تکمیلی نخل جمیرا شامل 4000 اقامتگاه ویلایی و آپارتمانی بوجود آورده است.

مطابق با طرح توسعه پروژه گروه نخیل خواص، استقرار ساکنان در منطقه، در پایان سال 2006 پنج سال پس از ساخت و ساز در زمین، آغاز شد. این ها نشانه پایان فاز یک ساخت و ساز بود که شامل حدود 1400 ویلا در 11  گوشه جزیره و حدود 2500 آپارتمان ساحلی در 20 ساختمان در سمت شرق مرکز بود.

گروه نخیل در طی یک معامله با شرکت خدمات مدیریت هوایی، ورود اولین ساکنان را با یکی از بزرگترین کشتی های هوایی جهان به طول 60 متر و 7100 متر مکعبی و 600 بالن به دبی آوردند.

به گفته مقامات نخیل، فرآیند اضافه کردن 78 کیلومتر به ساحل انجام شد. از 32 هتل نخل جمیرا، 8 هتل از جمله تاج اگزوتیک ریزورت-Taj Exotica Resort-، که ساخت و تکمیل آنها برای سال 2009 پیش بینی شده بود، ساخت و ساز را آغاز کردند؛ ساخت و ساز به تعویق افتاد و در سال 2010 از سر گرفته شد. فاز اول آتلانتیس؛ استراحتگاه نخل در دسامبر سال 2008 به پایان رسید. این نخل در تاریخ 24 سپتامبر 2008 افتتاح شد.

"مسیر طلایی" نوار امتدادی مرکز و دریا مشرف به کانال برای تکمیل در سه ماهه اول سال 2008 تکمیل شد. مستاجران از30 آوریل 2009 به محل نقل مکان کردند. ساخت و ساز مونوریل همزمان آغاز شد، و سه سال بعد، پس از تکمیل، به عنوان سیستم حمل و نقل بین ایستگاه های مرکز نخل جمیرا و آتلانتیس در هلال سر  فعالیت خود را آغاز کرد.

نخل جبل علی

ساخت نخل جبل علی عمر در ماه اکتبر سال 2002 آغاز شد. انتظار می رفت کار در اواسط سال 2008 به پایان برسد. این پروژه پس از تکمیل، آبشار شهر دبی را در بر گرفت. این پروژه که 50٪ بزرگتر از پروژه نخل جمیراست، شامل شش اسکله، آب پارک، دهکده دریایی، خانه های ویلایی است.
در سال 2012، اولین فاز از میان 4 مجموعه به نام "جهان کشف" توسط شرکت افتتاح بوش افتتاح شد. پارک ها عبارتند از: سی ورلد-SeaWorld-، آکواتیکا-Aquatica-، باغ بوش-Busch Gardens- و کشف خصوصی-Discovery Cove-!

نخل دیره

ساخت نخل دیره در ماه اکتبر سال 2004 اعلام شد. برای تکمیل هیچ جدول زمانی اعلام نشده است. این طرح هشت برابر بزرگ تر از نخل جمیرا و پنج برابر بزرگتر از نخل جبل علی بود. نخل دیره برای سکونت یک میلیون نفر در نظر گرفته شده. در طراحی اصلی یک جزیره 14 کیلومتر در 8.5 کیلومتر با 41 انشعاب در نظر گرفته شد. با توجه به تغییرات قابل توجه در عمق در خلیج فارس این جزیره در ماه مه سال 2007 دوباره طراحی شد. این پروژه پس از آن یک پروژه  12.5 در 7.5 کیلومتری در کنار دیره واقع  شد.

در اوایل اکتبر 2007، 20 درصد از احیای جزیره با استفاده از 200 میلیون متر مکعب شن و ماسه کامل شد. سپس در اوایل آوریل 2008، خواص نخیل اعلام کرد که بیش از یک سوم نخل دیره با استفاده از 300 میلیون متر مکعب شن و ماسه اصلاح شد. از آنجا که جزیره بسیار بزرگ است در مراحل مختلف توسعه پیدا کرد. اولین مرحله ایجاد جزیره دیره بود. این بخش در کنار دیره کارنیش-DeiraCorniche-، بین ورودی نهر دبی و بندر آل حمریا-Al Hamriya- است.

دولت جزیره دیره به عنوان "دروازه ای به نخل دیره" معرفی کرده تا کمکی به معرفی جزیره شود. تا اوایل آوریل 2008، 80٪ از جزیره دیره کامل شد. طراحی جدید اخیر در نوامبر 2008 بیشتر باعث کسر بخش هایی از پروژه شد.
 
نام: آسیا » امارات متحده عربی » دبی » جزیره نخل
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر دبی

برج گردان دبی

برج دینامیکی دبی -Rotating Tower- که دارای 420 متر و 80 طبقه می باشد، اولين ساختمان كاملا گردان در دنيا می باشد که هر طبقه به طور جداگانه میچرخد. طراح اين برج گردان ديويد فيشر معمار 58 ساله ايتاليايي می باشد.

پیست اسکی

پيست اسكي -Ski Dubai- سرپوشيده دبي،اولين پيست سرپوشيده در خاورميانه است که در سپتامپر 2005 ساخته شده است.

پارک ساحلی جمیرا

پارک ساحلی جمیرا -Jumeirah Beach Park- ذر دبی یک مکان فوق العاده زیبا می باشد که در طول ساحل جمیرا در دبی قرار گرفته است. این پارک به خاطر امکان شنا کردن و آفتاب گرفتن در میان اهالی و بومیان و به خاطر تفریحات ساحلی در میان بسیاری از کو دکان و نوجوانان محبوب است.

پارک آبی وایلد وادی

وایلد وادی -Wild Wadi- نام پارک آبی است که در کشور امارات متحده عربی، شهر دبی و در خیابان جمیرا در کنار هتل برج العرب و هتل جمیراواقع شده است.

برج العرب

برج العرب -Burj Al Arab- هتلی باشکوه در دبی است یکی از نشانه های نمادین دبی است. شکل آن شبیه به یک بادبان کشتی طراحی شده است. ارتفاع برج بالغ بر 321 متر می باشد. این هتل پیوسته به عنوان مجللترین هتل دنیا شناخته شده است.

موزه دبی

دبی شامل جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، مذهبی، تاریخی برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد. موزه دبی -Dubai Museum- که مهمترین موزه امارات متحده عربی است و در قلعه الفهیدی واقع شده، یکی از جاذبه های گردشگری می باشد.

باغ وحش دبی

باغ وحش دبی -Dubai Zoo- که به عربی حدیقة الحیوانات دبی می گویند، یکی از جاذبه های گردشگری شهر دبی و یکی از نقاط دیدنی امارات متحده عربی است و این مکان سالیانه تعدادی زیادی گردشگر از مناطق داخل و خارج امارات دارد.

پارک الممزر

الممزر -Al Mamzar-، یکی از پارک‌های دبی و یکی از نقاط تفریحی امارات می باشد که شامل چهار ساحل، دو استخر، زمین بازی ویژه کودکان و چمنزار می‌باشد.

برج خلیفه

برج خلیفه -Burj Khalifa- بلندترین و شگفت انگیزترین آسمان خراش جهان است. این برج که پدیده ای از معماری جهان است به عنوان یک آهنربای توریستی و مکان گردشگری در دبی شناخته شده است.

مسجد جمیرا

بزرگترین و زیباترین مسجد دبی به نام مسجد جمیرا -jumeirah mosque-، نمونه دیدنی و جذاب از معماری مدرن اسلامی می باشد و یکی از دیدنی ترین جاهای دبی برای عکاسی است.

دبی مارینا

مارینا منطقه بین المللی است که دارای کاربری منحصر به فرد هنر در سخت برج‌های مسکونی متنوع از سبک‌ها است. در این مکان، در فاصله مارینای لوکس و گردشگاه ها و رستوران های درجه یک و فروشگاه های برند عده زیادی زندگی می‌کنند.