درباره موزه دبی

موزه دبی -Dubai Museum- که مهمترین موزه امارات متحده عربی است و در قلعه الفهیدی واقع شده است، در سال 1787 ساخته شده و قدیمی ترین ساختمان موجود در دبی است.

این موزه در سال 1971 توسط حاکم دبی با هدف معرفی سبک زندگی سنتی در امارت دبی افتتاح شد. این مجموعه شامل آثار باستانی محلی و همچنین آثار مکشوفه از کشورهای آفریقایی و آسیایی است که با دبی معامله کرده اند. همچنین شامل تصاویر متحرکی است که سبک زندگی در امارت پیش از کشف نفت را نشان می دهد. آثار مکشوفه اخیر که قدمت آن به 3000 سال قبل از میلاد هم می رسد، در موزه دبی تعبیه شده اند.

تاریخچه

قلعه الفهیدی در چند مرحله ساخته شده است. قدیمی ترین برج در حدود 1787 ساخته شده و ظاهرا قدیمی ترین ساختمان دبی بوده که هنوز هم پا بر جاست. قلعه برای حافظت از سمت رو به خشکی شهر در برابر حملات قبایل همسایه مورد استفاده قرار می گرفت. در زمان های مختلف در طول تاریخ از این قلعه به عنوان کاخ حاکم، پادگان و زندان استفاده شده است.

در سال 1969 شیخ حمدان ابن راشد آل مکتوم با صدور نامه ای به بدر شیخ محمد الصباح، رئیس دفتر دولت در کویت، درخواست کرد یک کارشناس موزه برای کمک به ایجاد موزه به دبی فرستاده شود. کار بر روی بازسازی قلعه به عنوان موزه دبی در سال 1970، آغاز و در 12 ماه مه سال بعد توسط شیخ رشید ابن سعید آل مکتوم، که بعدها حاکم دبی شد، به پایان رسیده، افتتاح گردید. گالری های جانبی در سال 1995 ساخته و بازگشایی شد.

قلعه الفهیدی

قلعه الفهیدی قلعه ای مربع شکل است که سه گوشه آن سه برج تعبیه شده است. قلعه در چند مرحله از سنگ های مرجانی و ملات ساخته شد. دیوار جنوبی قلعه درست باقی مانده دیوارهای شهر است. در کنار آنها یک کشتی دکلی عربی (قایق سنتی) بلند وسط حیاط بزرگ را آراسته که ورودی گالری های زیرزمینی است. دو توپ از دروازه اصلی قلعه بر روی دیوار شرقی، محافظت می کنند که روی آنها پرچم های دبی و امارات متحده عربی نصب شده است. خطوط داخلی سالن با سه دیوار قلعه موازی هستند. یک سالن در دروازه اصلی واقع شده و مرکزیت دفاتر فروش بلیط است و مابقی مجموعه ای از سلاح های قدیمی و اسلحه های دوره های مختلف تاریخی را در بر دارد. ماکت نمای شهر (در سال 1820) میلادی هم در آنجا قرار دارد. سازهای سنتی هم همراه با ویدیوهایی از موسیقی فولکلوریک به معرض نمایش گذاشته شده است. سالن ها را یک حیاط مرکزی احاطه کرده است. در اینجا کانن -canon -های برنز و کانن های بادی و انواع قایق یافت می شود. در یک گوشه خانه سنتی تابستانی به نام آریش قرار دارد. آریش از شاخ و برگ بافته درخت خرما ساخته است. درون آن نشیمنگاه، جای خوابیدن و همچنین آشپزخانه تعبیه شده است. خانه را مبلمان خانگی و وسایل رایج مردم محلی در زمان های گذشته، پر کرده است. ویژگی های منحصر به فرد آریش، طراحی برج بادی گونه برای تهویه هوا در روزهای پیش از اختراع برق است.

گالری ها

ورودی گالری برج در ضلع جنوب غربی قلعه واقع شده است. همین که بازدیدکنندگان از پله های مارپیچی عبور کنند، وارد گالری اول می شوند که در آن نقشه های قدیمی شهر دبی نمایش داده شده است. قسمت بعد، اتاق ویدئو است که در آن یک ویدیوی بزرگ متعلق به سال 2007  تصاویری از شهر دبی در زمان قبل از کشف نفت (دهه 1960) نمایش می دهد.

در زیر دستگاه هم یک نقشه است که هماهنگ با جدول پخش زمانی، گریز سابق مردم از شهر را نشان می دهد. تصاویر متحرک زندگی پیش از دوران نفت هم پشت درب بعدی انتظار می کشد. بازدید کنندگان به محض ورود، در ماکت نهر پا بر روی عرشه کشتی یک دکل عربی خالی می گذارند. با شروع حرکت تصاویر، آنها مغازه های پر از صنعتگر، فروشنده و خریدار را می بینند. یک خیاط و یک نجار، زرگر، یک فروشنده پارچه و ... در کنار خیابان قرار دارد. صداهای واقعی و فیلم های پویای صنعتگران در محل کار، تصویر یک بازار شلوغ را به دست می دهد.

در خیابان ماکت یک مسجد، سبک زندگی خانواده و سپس با گردش به سمت راست، تصاویر زندگی در کویر نمایش داده می شود. نخلستان، شتر، حیوانات وحشی و یک چادر بادیه نشین پر از طلا و جواهر و خرده ریز و وسایل زندگی روزانه بدویان؛ نقش روی دیوارها علم ستاره شناسی و چگونگی استفاده از آن برای هدایت فعالیت های خود را نشان می دهد. قسمت بعدی بهترین این تصاویر است که همه چیز در مورد دریا، با تصاویر فراوان از ساخت دکل-کشتی عربی، صحنه هایی از زندگی دریایی، شرح گونه های محلی علاوه بر مجموعه ای از تجهیزات دریانوردی در آن نمایش داده شده. آخرین پرده شهر فرنگ یک سایت باستان شناسی در منطقه آل منطقه قصیص-Qusais- است که به 3000 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد.

مقبره ها، اسکلت کاوش های باستان شناسی و یک باستان شناس هم در اینجا هست. تمام راه های ارتباطی تلفنی، جلوه های بصری و راهنماهای الکترونیکی همراه تصاویر متحرک است. محفظه هایی پر از یافته های باستان شناسی سایت آل قصیص به دیوارهای تصویر کاوش بعدی است. در نهایت مسیر پیچ در پیچ، به گالری عکس یافته های دیگر سایت ها و دوره های تاریخی، مانند سایت اموی در جمیرا می رسد. فروشگاه هدیه که آخرین توقفگاه قبل از رمپ مارپیچی است، شما را به خروجی جنوبی این موزه راهنمایی می کند.

اطلاعات گردشگری

موزه دبی که مهمترین موزه امارات متحده عربی می باشد، در قلعه الفهیدی واقع شده است.

این موزه در سال 2007، روزانه 1800 و سالانه 11،840 بازدیدکننده داشت. در ماه مارس سال 2008 تعداد بازدیدکنندگان به 80،000 نفر رسید.
بهترین زمان بازدید از موزه، بین آگوست و آوریل می باشد.
 
نام: آسیا » امارات متحده عربی » دبی » موزه دبی
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر دبی

برج گردان دبی

برج دینامیکی دبی -Rotating Tower- که دارای 420 متر و 80 طبقه می باشد، اولين ساختمان كاملا گردان در دنيا می باشد که هر طبقه به طور جداگانه میچرخد. طراح اين برج گردان ديويد فيشر معمار 58 ساله ايتاليايي می باشد.

پیست اسکی

پيست اسكي -Ski Dubai- سرپوشيده دبي،اولين پيست سرپوشيده در خاورميانه است که در سپتامپر 2005 ساخته شده است.

پارک ساحلی جمیرا

پارک ساحلی جمیرا -Jumeirah Beach Park- ذر دبی یک مکان فوق العاده زیبا می باشد که در طول ساحل جمیرا در دبی قرار گرفته است. این پارک به خاطر امکان شنا کردن و آفتاب گرفتن در میان اهالی و بومیان و به خاطر تفریحات ساحلی در میان بسیاری از کو دکان و نوجوانان محبوب است.

پارک آبی وایلد وادی

وایلد وادی -Wild Wadi- نام پارک آبی است که در کشور امارات متحده عربی، شهر دبی و در خیابان جمیرا در کنار هتل برج العرب و هتل جمیراواقع شده است.

برج العرب

برج العرب -Burj Al Arab- هتلی باشکوه در دبی است یکی از نشانه های نمادین دبی است. شکل آن شبیه به یک بادبان کشتی طراحی شده است. ارتفاع برج بالغ بر 321 متر می باشد. این هتل پیوسته به عنوان مجللترین هتل دنیا شناخته شده است.

جزیره نخل

جزایر نخل -Palm Island- در دبی بزرگترین جزایر مصنوعی جهان هستند، آنها توسط نخیل که یکی از شرکت های ساختمانی در امارات هست ساخته شده است، این سه جزیره: نخل جمیرا، نخل علی جبل و نخل دیرا نام دارند. این جزایر به منظور جذب توریست توسط شیخ محمد این رشید آل مکتوم راه انداخته شده، هر کدام از آنها شبیه یک نخل می باشد. که راس آنها هلالی شکل است و هر کدام دارای محل اقامت و مراکز تفریحی رفاهی بزرگ می باشد.

باغ وحش دبی

باغ وحش دبی -Dubai Zoo- که به عربی حدیقة الحیوانات دبی می گویند، یکی از جاذبه های گردشگری شهر دبی و یکی از نقاط دیدنی امارات متحده عربی است و این مکان سالیانه تعدادی زیادی گردشگر از مناطق داخل و خارج امارات دارد.

پارک الممزر

الممزر -Al Mamzar-، یکی از پارک‌های دبی و یکی از نقاط تفریحی امارات می باشد که شامل چهار ساحل، دو استخر، زمین بازی ویژه کودکان و چمنزار می‌باشد.

برج خلیفه

برج خلیفه -Burj Khalifa- بلندترین و شگفت انگیزترین آسمان خراش جهان است. این برج که پدیده ای از معماری جهان است به عنوان یک آهنربای توریستی و مکان گردشگری در دبی شناخته شده است.

مسجد جمیرا

بزرگترین و زیباترین مسجد دبی به نام مسجد جمیرا -jumeirah mosque-، نمونه دیدنی و جذاب از معماری مدرن اسلامی می باشد و یکی از دیدنی ترین جاهای دبی برای عکاسی است.

دبی مارینا

مارینا منطقه بین المللی است که دارای کاربری منحصر به فرد هنر در سخت برج‌های مسکونی متنوع از سبک‌ها است. در این مکان، در فاصله مارینای لوکس و گردشگاه ها و رستوران های درجه یک و فروشگاه های برند عده زیادی زندگی می‌کنند.