درباره ییلاق شاندیز

شهر مشهد به سبب قرار گرفتن در دامنه ارتفاعات بینالود، دارای مناطق یییلاقی زیبا با آب و هوایی معتدل است که همواره مورد توجه گردشگران ایران و جهان بوده است. منطقه ییلاقی شاندیز یکی از ییلاق های نمونه و بین المللی مشهد به شمار می رود.

شاندیز با داشتن چشمه سارها و باغ های فراوان و فضای سبز و رودخانه چشم اندازی بی نظیر دارد. این منطقه با وسعت حدود 37825 کیلومتر مربعی خود، در ارتفاع 1400 متری از سطح دریا قرار دارد.

درختچه های غیرمثمر شاندیز چنار، سپیدار، اشن، ارغوان و ارس و گونه های شاخص حیات وحش آن گوسفند وحشی، گراز و گرگ هستند. هدهد، توکای سیاه، دم جنبانک نیز از جمله پرندگان این منطقه هستند. رودخانه های پرآب منطقه باعث شده انبوه درختان و آب و هوای مطبوع منطقه گردشگران زیادی را به این منطقه بکشاند. پارک شهر شاندیز نیز مکان مناسبی برای اسکان گردشگران می باشد.

شاندیز 17 آبادی دارد که روستاهای ییلاقی سرآسیاب، ارچنگ، خادر، شاندیز، زشک و ابرده بالا و پایین مهمترین آن ها هستند.

آثار باستانی شاندیز

شاندیز علاوه بر باغ ها و مناظر طبیعی آثاری باستانی نیز دارد که عبارتند از:

آرامگاه شیخ حافظ بهاء الدین عمر ابردهی

وی از مهمترین شیوخ توس بوده که در سال 589 فوت کرده و بقعه وی در غرب شاندیز در ابتدای روستای ابرده قرار دارد.

مقبره علی اخی قتلقشاه
وی پس از شیخ عبدالله غرجستانی، بزرگترین شیخ فرقه کبروی بوده که در ویرانی سکونت داشته و در سال 800 درگذشته است. بنا به روایت مرحوم عبدالحمید مولوی، مقبره علی اخی در لنگر ویرانی شاندیز قرار دارد.

رباط تاریخی ویرانی شاندیز
این رباط بنایی تقریبا مستطیل شکل از آجر و سنگ و ملاد دارد. این بنا در حاشیه جاده مشهد به شاندیز با 300 متر فاصله از جاده قرار دارد. چون این رباط بر سر راه مشهد – نیشابور – توس قرار داشته محل استراحت کاروان های زیارتی بوده است.

درخت چنار تاریخی شاندیز
این درخت با بیش از 1000 سال قدمت در مرکز شهر شاندیز قرار دارد.

سنگ نگاره ها
این سنگ نگاره ها بابیش از 12000 سال قدمت مابین نغندر و شاندیز قرار دارند.

در این منطقه صنایع دستی بومی نظیر پوشاک چرمی، لوازم چوبی و سنگی و بافت های گیاهی تولید و به فروش می رسد. بازار مبل مشهد نیز در روستای مخروبه نورآباد در شاندیز قرار دارد.

تاریخچه شاندیز

در مورد نام شاندیز می توان گفت این منطقه قبلا شاه دژ یا شاه دیز به معنای شاه قلعه نامگذاری شده بود. مردم با استفاده از موقعیت منطقه که در بالای تپه و مشرف به رودخانه بوده است، در قلعه شاندیز ساکن شده بودند تا از حملات راهزنان در امان باشند. اهالی در سال های 780 تا 800 هجری قمری به محل فعلی شاندیز نقل مکان کرده اند.
شواهد نشان می دهد منطقه شاندیز قبل از اسلام نیز مسکونی بوده و با توجه به عبور جاده قدیم مشهد نیشابور از این منطقه، شاندیز در آن زمان نیز رونق زیادی داشته است.

آدرس شاندیز

شاندیز در بخش طرقبه و در 30 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد. از سمت جاده وکیل آباد و در مسیر جاده مشهد به ابرده و زشک می توان به شاندیز رفت.
شاندیز از شمال به میدان ولایت، از جنوب به شهر نیشابور، از مشرق به طرقبه و از غرب به گلمکان و چنار می رسد.

درباره روستای زشک

زشک با 2000 متر ازتفاع از سطح دریا دارای چشم انداز ترکیبی از خانه های سنتی، باغ ها، دره، کوه و خانه های امروزی است.

رودخانه دائمی آن از جنوب روستا می گذرد و کار اکثر مردم آن باغ داری، دام داری و قالی بافی است. در این روستا پرورش ماهی قزل آلا درآمد زیادی برای مردم ایجاد کرده و سالانه ده ها تن گوشت سفید از این روستا به شهر عرضه می شود. گیلاس، سیب، گلابی، زردآلو، گردو، آلو قرمز و هلو از جمله محصولات باغ های روستای زشک است. نان های محلی نیز گردشگران زیادی را به این روستا می کشاند.

پوشش گیاهی زشک گلها و درختچه هاي كوتاه، سماق، شاهدانه، گلپر، زیره، كلپوره، اكليل كوهي و تمشك است که به دلیل داشتن مصارف خوراکی و دارویی، یکی دیگر از منابع درآمدزایی در این منطقه محسوب می شوند. گل های فراوان زشک باعث شده زنبور داری در این منطقه از دیرباز رواج داشته و عسل تولیدی آن کیفیت خوبی داشته باشد. برای رفاه حال مسافران، گردشگران و کوهنوردان بخش های خدمات رسانی زیادی مثل رستوران، چایخانه های سنتی و اماکن تفریحی ایجاد شده است.

طرح توسعه گردشگری در زشک با تلاش فراوان در دست اقدام است که احداث تله کابین عظیم زشک که بزرگترین طرح گردشگری استان است، به دست فرزندان تحصیل کرده همین خطه یکی از موارد این طرح است. حفظ و تبلیغ مسیرهای کوهنوردی و صعود به قله چمن یکی دیگر از موارد طرح توسعه گردشگری است. این قله که یکی از ارتفاعات بینالود است با 3020 متر ارتفاع و ویژگی نزدیکترین قله مرتفع جهت صعود کوهنوردان در فصول مختلف سال بسیار پرتردد است.

مسیر صعود به قله چمن به این شکل است که پس از میدان مرکزی زشک با طی مسافت 5 کیلومتر در دره زشک، به مکانی می رسید که رودخانه دو شعبه می شود و باوجود چشمه ای دائمی به آن قل قلی می گویند. با طی 500 متر دیگر در شعبه چپ رودخانه به آبگیری در سمت چپ می رسید مه از قنات پای قله تغذیه می کند. از کنار این قنات مسیر صعود به قله به شکل پاکوب تراورس مشاهده می شود که در ابتدا شیب تندی دارد. پس از صعود به قله با دیدن مناظر طبیعی و زیبای این خطه خستگی از تن و جان بیرون می رود.

آدرس روستای زشک

روستای زشک در 50 کیلومتری غرب مشهد و جنوب شرقی بینالود در سرچشمه دره شاندیز قرار دارد با باغ هایی زیبا و آب و هوایی مطبوع که باوجود نفوذ جامعه شهری در آن، هویت طبیعی خود را حفظ کرده است. مردم روستا با عبور از کنار قلعه باستانی ویرانی و دهکده المپیک ثامن الائمه از بلوار وکیل آباد به مشهد دسترسی دارند. این روستا از مشهد 30 کیلومتر و از شاندیز 12 کیلومتر فاصله دارد.
 
نام: آسیا » ایران » مشهد » ییلاقات شاندیز - روستای زشک
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر مشهد

اُرتکند

منطقه ییلاقی ارتکند در شمال شهر مشهد قرار دارد که مسیر رسیدن به این منطقه ییلاقی بسیار جذاب و زیباست. آبشار انتهایی این مسیر آبی زلال و سرد دارد و گذراندن چند ساعتی در آن لذت بخش است.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه شاعر حماسه سرای ایرانی در باغ خودش قرار دارد. سال ها پس از مرگ وی در قرن معاصر نسبت به ساخت بنایی در خور شان وی اقدامات و تلاش هایی صورت گرفت و بنایی برای وی ساخته شد. این بنا سی سال بعد بازسازی شد و چند سال بعد نیز شاعر معاصر خراسانی در کنار فردوسی آرمید.

گنبد هارونیه

گنبد یا زندان هارونیه بنایی است که ارتباطی به هارون الرشید یا امام محمد غزالی ندارد. این بنا چون تنها اثر برجای مانده از توس باستان است بسیار اهمیت یافته است. این بنای آجری در شهر تابران در شمال شرق مشهد با تزیینات و گچ بری های مختصر خود برای باستان شناسان بسیار مهم است.

کوه سنگی

کوه سنگی دومین پارک بزرگ شهر مشهد است که به دلیل داشتن دو کوه سنگی و آب و هوای لطیف و چشم انداز زیبای بالای کوه هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند.

بارگاه امام رضا علیه السلام

بارگاه امام رضا علیه السلام در شهر مقدس مشهد ملجا و پناهگاه شیعیان جهان است که چند سال پس از شهادت ایشان مورد توجه عموم مردم قرار گرفته و توسعه یافته است.

باغ وحش وکیل

باغ وحش وکیل آباد در محدوده ییلاقی وکیل آباد مشهد قرار دارد که از لحاظ گونه های حیوانی غنی ترین مجموعه در کشور به شمار می رود. این مجموعه به جز نگهداری از حیوانات در جهت حفظ و تکثیر حیوانات نادر و در حال انقراض و حیوانات انحصاری خود نیز تلاش می کند.

آرامگاه نادرشاه افشار

مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد دومین محل گردشگری این شهر است. این مکان در باغی مصفا ساخته شده و شامل آرامگاه و مجسمه نادر و موزه هایی از دوران نادری تا معاصر است.

بوستان ملت

بوستان ملت در نزدیکی میدان آزادی برای مردم مشهد چیزی فراتر از چند اصله درخت کهن سال است. این پارک مجموعه ای از امکانات رفاهی و فرهنگی و ورزشی است که برای تمام اقشار جامعه امکانات و تجهیزات دارد.

آبشار اخلمد

منطقه اخلمد یکی از روستاهای قدیمی خراسان رضوی است که آب و هوا و طبیعتی بی نظیر دارد. علاوه بر مسافران بین راهی سنگنوردان نیز برای استفاده از دیواره های طبیعی ابشارهای این منطقه به این جا می آیند و از موقعیت بکر آن بهره می برند.

غار مغان

غار مغان در استان خراسان رضوی و در روستایی به همین نام یکی از غارهای بسیار پر پیچ و خم کشور است که پیمایش آن به مهارت و لوازم مناسب و راهنمایی حرفه ای نیاز دارد. غارنوردان با عبور از خطرات داخل غار سنگ های زیبای استالاگمیت، برکه ها و چاه ها و زیبایی های بسیار دیگری را مشاهده می کنند.

بند گلستان

یکی از اماکن توریستی و دیدنی شهر مشهد بند گلستان و دریاچه پشت سد می یاشد که در فصول بهار و زمستان بسیار پرآب است.

سوغاتی های مشهد

ادویه هفت قلم، زعفران و زرشک، انگشتر و زینت آلات فیروزه و عقیق-نقل، نبات، سوهان، عطریات، جام چهل کلید، عبای روحانی و نمازی، انواع خشکبار، سجاده، جانماز، مهر و تسبیح، نقل، نبات، سوهان و خلعت آخرت از جمله سوغاتیهای مشهد برای گردشگران است.

غذای محلی مشهد

کوکو شیرین مشهدی، دیگچه، قروتی، شله، غذای اصیل مشهدی، غذای مشهدی و شیشلیک از غذاهای محلی مشهد می باشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.