درباره نقش برجسته بیستون

نقش برجسته بیستون که طول آن حدود 6 متر و عرضش حدود 3 متر و 20 سانتیمتر می‌باشد، نشانگر پیروزی داریوش یکم بر گوماته مغ و به بند کشیدن یاغیان است.

در سمت چپ این لوح، داریوش به همراه دو سردارش که پشت سر او ایستاده‌اند نشان داده می‌شوند؛ داریوش لباس پارسی بر تن کرده، ریشی اشوری دارد و افسری کنگره دار بر سر گذاشته، دو سداری که در پشت سر او قرار گرفتند یکی کمان‌دار و دیگری نیزه‌دار است. بالای سر افراد فروهر در حال پرواز و رو به داریوش قرار دارد، داریوش دست راستش را به نشانه ستایش اهورامزدا بالا برده و پای چپش را بر سینه گئوماتا (شورشی بزرگ) که زیر پای او افتاده نهاده است.

در سمت راست نیز 9 یاغی که اسم و محل شورش آنها بر بالای سرشان نوشته شده قرار دارند، شورشیان که دستهایشان از پشت و گردنشان با ریسمان به هم بسته شده پشت سر هم در برابر داریوش ایستاده‌اند. آخرین نفر ایستاده، سکونخای است که از کلاه نوک تیز بلندش شناخته می‌شود. نقش سکونخای پس از فتح سکاییه به این نقش و کتیبه اضافه شد و برای اضافه کردن نقش این یاغی، مقداری از نسخه عیلامی کتیبه بیستون را محو کرداند.

نقش داریوش در کوه بیستون، چون دیگر نقوش عهد هخامنشی نفوذ هنر بابلی و آشوری را نشان می‌دهد. پیکر شاهنشاه در برابر اسیران درشت‌تر و بلندتر و اسیران با قامتی کوتاه نقش شده‌اند. بلندی قامت داریوش در نقش حدود ۱۸۰ سانتیمتر، قامت سرداران حدود ۱۵۰ سانتیمتر و قامت شورشیان حدود  ۱۲۰ سانتیمتر است.

شباهت نقش برجسته با نگاره شاه لولوبی‌ها

نکته جالبی که در مورد این نقش برجسته وجود دارد شباهت زیاد آن با نگاره شاه لولوبی‌ها، انو بنی نی است که در ۱۴۰ کیلومتری بیستون در سرپل ذهاب قرار دارد. در این نگاره هم انو بنی نی در دست چپ کمانی و تبرزرینی در دست راست خود دارد و پای خود را بر سینه دشمنی که بر زمین افتاده قرار داده و الهه ایشتار در حال دادن حلقه حکومت به اوست. شش اسیر در زیر پای انوبنی نی نقش بسته‌اند و دو اسیر هم رو به‌ روی انو بنی نی در حالیکه دستهایشان از پشت بسته شده طنابی به گردن یکی از آنها آویخته شده که به زمین کشیده   می‌شود. این احتمال وجود دارد که داریوش پیش از فرمان حجاری ها در بیستون، نگاره انوبنی نی را دیده بوده است و یا شاید هم این شباهت تصادفی باشد.

تاریخچه

نقش برجسته بیستون یکی از مهمترین و مشهورترین اثر به جای مانده از عصر هخامنشیان می باشد که به نخستین سال فرمانروایی داریوش بزرگ بر می‌گردد و جزء مهمترین قسمت مجموعه تاریخی- تمدنی بیستون است.

اطلاعات گردشگری

نقش برجسته در محوطه تاریخی بیستون، بر فراز یک صخره برافراشته در شمال یک راه باستانی پر رفت و آمد - که محل عبور کاروانها و نظامیان از بابل و بغداد به سوی کوههای زاگرس و همدان (اکباتان) بود – قرار دارد.
 
نام: آسیا » ایران » کرمانشاه » نقش برجسته بیستون
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر کرمانشاه

معبد آناهیتا

معبد آناهيتا که بزرگترین بنای سنگی ایران می باشد، در مركز شهر كنگاور بر سر راه همدان به كرمانشاه واقع شده است. معبد آناهیتا متعلق به آناهیتا، الهه پاکی و محلی برای نیایش آب بوده که یکی از چهار عنصر مقدس و مورد احترام ایرانیان باستان است. آناهیتا ایزد بانوی آب‌های روان، زیبایی، فراوانی و برکت در دوران پیش از اسلام بوده است.

گودین تپه

گودین تپه نزدیکی روستایی به همین نام در استان کرمانشاه مجموعه ای از هفت دوره زمانی از تاریخ ایران باستان تا دوران اسلامی است.

تکیه معاون‌الملک

تکیه معاون الملک در بافت قدیم شهر کرمانشاه به جهت داشتن تصاویر بی نظیری از شخصیت های مذهبی و دینی و رجال سیاسی کشور در کاشی کاری های وسیع و بی نظیرش هر ساله گردشگران زیادی را به خود می بیند که تحسین گر هنر دست معماران و هنرمندان ایرانی هستند.

غار قوری قلعه

غار قوری قلعه در بخش روانسر استان کرمانشاه بزرگترین غار خاورمیانه است. این غار از دو بخش بازدید عمومی و غارنوردی تشکیل شده که باعث شده هرساله افراد مختلفی به دیدن زیبایی های درون آن بشتابند.

سراب نیلوفر

سراب نیلوفر که یکی از جاذبه‌های طبیعی استان کرمانشاه و یکی از مناطق نمونه گردشگری کشور به شمار می‌رود، در فصول گرم سال مملو از گل‌های نیلوفر می‌شود که غنچه‌ها و برگ‌های آن سر از آب برآورده و سطح وسیعی از روی آب را می‌پوشاند.

مجسمه هرکول

در دوران اشکانیان (پارتیان)، ورثرغنه یکی از محبوب‌ترین خدایان بود که اغلب به صورت پیکره‌های گلی و سنگی نشان داده میشد. نمونه‌ای از این پیکره‌ها مجسمه هرکول (ورثرغنه) ‌است که به صورت شخص نیرومندی با مو و ریش مجعد در حال استراحت بر روی پوست شیر نشان داده شده‌ است.

تپه سراب

تپه تاریخی سراب، تپه‌ای است که به صورت برجستگي كوچكي در داخل زمينهاي زراعي روستاي "ده پهن" قرار دارد. در نتيجه كاوش در اين محوطه سكونتگاههاي مدوري که سقف آنها از نی و گل ساخته شده بود، شناسايي شد كه كف آنها از سطح زمينهاي اطراف پايينتر بود.

بیستون

بیستون در فاصله 32 کیلومتری شرق شهر کرمانشاه قرار دارد. این منطقه به علت شرایط جغرافیایی، همیشه نقطه شروع زندگی قبیله ها بوده است و این مهم ترین دلیل شکل گیری آثار باستانی در این منطقه می باشد. اگر بخواهید آثار باستانی این منطقه را از نزدیک ببینید، باید لااقل به 30 منطقه سر بزنید.

کتیبه بیستون

کتیبه بیستون یکی از مهمترین و مشهورترین سندهای تاریخ جهان و مهمترین متن تاریخی در زمان هخامنشیان است که در ارتفاع هفتاد متری از سطح زمین و بر دامنه کوه بیستون کرمانشاه حک شده است.

کتیبه‌های کوچک بیستون

علاوه بر کتیبه بزرگ بیستون، یازده کتیبه دیگر نیز که به کتیبه‌های کوچک معروفند بر صخره بیستون نقل گردیده‌اند. این کتیبه‌ها به سه خط و زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی تنظیم شده‌اند.

طاق بستان

محوطه تاريخي طاق بستان در دامنه كوهي به همين نام و در كنار چشمه‌اي در شمال حاشيه كنوني شهر كرمانشاه واقع شده است. در اين محوطه، آثاري از دوره ساساني وجود دارد كه شامل نقش برجسته‌ها و کتیبه‌های پادشاهان ساسانی و دو طاق (ايوان) سنگي بنام‌هاي طاق كوچك و بزرگ است. گردشگران از دیدن این مکان تاریخی و دیدنی لذت می برند.

سر ستون های بیستون در طاق بستان

طاق‌بستان مجموعه‌ای از نقش برجسته‌ها و کتیبه‌های دوره ساسانی است که در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد و که در شمال شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است.

تپه آسیاب

تپه باستانی آسیاب در پنج کیلومتری شرق شهرستان کرمانشاه، مشرف بر رودخانه قره سو قرار دارد که شواهد موجود و بررسی آثار باقی مانده، نشان از قدمت کهن این اثر تاریخی است.