درباره باغ وحش وکیل آباد

تنها باغ وحش استان خراسان رضوی باغ وحش وکیل آباد مشهد است که بزرگترین باغ وحش کشور نیز می باشد.

باغ وحش وکیل آباد در زمینی به مساحت چهار هکتار بیشترین گونه جانوران را در خود جای داده است و از این لحاظ غنی ترین باغ وحش کشور است.

حیوانات باغ وحش

این باغ وحش کار خود را با یک شیر، دو خرس و چهار میمون آغاز کرد اما اکنون در این باغ وحش 812 عدد حیوان در 125 گونه جانوری نگهداری می شود که عبارتند از 61 گونه از پستانداران و جوندگان، 10 گونه از آبزیان، 5 گونه از خزندگان و 49 گونه از پرندگان که به تعدای از آن ها اشاره می شود:

گوشتخواران
شیر، ببر بنگال، سیبری و اندونزی، خرس خاکستری، یوزپلنگی که 14 سال است در اینجا زندگی می کند، کفتار، گرگ، خوک، گراز و غیره.

علفخوران
گوسفند سر سیاه، قوچ و میش، گربه وحشی، چهار نوع گوزن مانند گوزن خالدار و قرمز، غزال، آهو نیلگاه، شامپانزه و غیره. تنها فیل ایران در این مجموعه نگهداری می شده که در مهرماه سال 82 مرده است.

پرندگان
مینا، پلیکان، اردک کاکلی، قرقاول، فلامینگو، طاووسک، درنا و غیره.

خزندگان
مار دو سر، مارزنگی، ماربوآ، بزمجه، کبری، پیتون و غیره.

دیگر حیوانات
تشی، شتر، میمون، رزوس، لانگورو غیره.

یکی دیگر از فعالیت های این مجموعه تکثیر حیوانات در حال انقراض و کمیاب است مانند تانگون. این حیوان محصول جفتگیری ببر نر و شیر ماده است.

از دیگر ویژگی های این مجموعه، حیواناتی هستند که فقط در این مجموعه یافت می شوند و در انحصار این مجموعه هستند مانند ببر بنگال، ببر اندونزی، اوریکس سفید، قوچ و میش آئوراد، تمساح، لاما (حیوانی شبیه شتر)، پلنگ آفریقایی، سیاه گوش (نوعی گربه نادر).

تاریخچه

اولین باغ وحش مشهد در سال 1339 و در محدوده خواجه ربیع ساخته شد. برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست، در سال 1359 شرکت باغ وحش وکیل آباد ایجاد شد و دوباره در ورودی پارک جنگلی وکیل آباد باغ وحشی ایجاد شد.

اطلاعات گردشگری

باغ وحش وکیل آباد در جنوب غربی شهر مشهد و کنار پارک جنگلی وکیل آباد در منطقه ییلاقی وکیل آباد قرار دارد.
 
نام: آسیا » ایران » مشهد » باغ وحش وکیل
گروه: سرگرمی ها
 

مکان های دیدنی دیگر مشهد

اُرتکند

منطقه ییلاقی ارتکند در شمال شهر مشهد قرار دارد که مسیر رسیدن به این منطقه ییلاقی بسیار جذاب و زیباست. آبشار انتهایی این مسیر آبی زلال و سرد دارد و گذراندن چند ساعتی در آن لذت بخش است.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه شاعر حماسه سرای ایرانی در باغ خودش قرار دارد. سال ها پس از مرگ وی در قرن معاصر نسبت به ساخت بنایی در خور شان وی اقدامات و تلاش هایی صورت گرفت و بنایی برای وی ساخته شد. این بنا سی سال بعد بازسازی شد و چند سال بعد نیز شاعر معاصر خراسانی در کنار فردوسی آرمید.

گنبد هارونیه

گنبد یا زندان هارونیه بنایی است که ارتباطی به هارون الرشید یا امام محمد غزالی ندارد. این بنا چون تنها اثر برجای مانده از توس باستان است بسیار اهمیت یافته است. این بنای آجری در شهر تابران در شمال شرق مشهد با تزیینات و گچ بری های مختصر خود برای باستان شناسان بسیار مهم است.

کوه سنگی

کوه سنگی دومین پارک بزرگ شهر مشهد است که به دلیل داشتن دو کوه سنگی و آب و هوای لطیف و چشم انداز زیبای بالای کوه هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند.

بارگاه امام رضا علیه السلام

بارگاه امام رضا علیه السلام در شهر مقدس مشهد ملجا و پناهگاه شیعیان جهان است که چند سال پس از شهادت ایشان مورد توجه عموم مردم قرار گرفته و توسعه یافته است.

ییلاقات شاندیز - روستای زشک

منطقه ییلاقی شاندیز باغ ها و رودخانه ها و آب و هوایی مطبوع دارد که هرساله مسافران و زایران زیادی را در دل خود جای می دهد. به همین سبب در این منطقه علاوه بر مناظر طبیعی و باستانی خدماتی برای رفاه حال گردشگران نیز ایجاد شده که بر استقبال بازدیدکنندگان افزوده است.

آرامگاه نادرشاه افشار

مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد دومین محل گردشگری این شهر است. این مکان در باغی مصفا ساخته شده و شامل آرامگاه و مجسمه نادر و موزه هایی از دوران نادری تا معاصر است.

بوستان ملت

بوستان ملت در نزدیکی میدان آزادی برای مردم مشهد چیزی فراتر از چند اصله درخت کهن سال است. این پارک مجموعه ای از امکانات رفاهی و فرهنگی و ورزشی است که برای تمام اقشار جامعه امکانات و تجهیزات دارد.

آبشار اخلمد

منطقه اخلمد یکی از روستاهای قدیمی خراسان رضوی است که آب و هوا و طبیعتی بی نظیر دارد. علاوه بر مسافران بین راهی سنگنوردان نیز برای استفاده از دیواره های طبیعی ابشارهای این منطقه به این جا می آیند و از موقعیت بکر آن بهره می برند.

غار مغان

غار مغان در استان خراسان رضوی و در روستایی به همین نام یکی از غارهای بسیار پر پیچ و خم کشور است که پیمایش آن به مهارت و لوازم مناسب و راهنمایی حرفه ای نیاز دارد. غارنوردان با عبور از خطرات داخل غار سنگ های زیبای استالاگمیت، برکه ها و چاه ها و زیبایی های بسیار دیگری را مشاهده می کنند.

بند گلستان

یکی از اماکن توریستی و دیدنی شهر مشهد بند گلستان و دریاچه پشت سد می یاشد که در فصول بهار و زمستان بسیار پرآب است.

سوغاتی های مشهد

ادویه هفت قلم، زعفران و زرشک، انگشتر و زینت آلات فیروزه و عقیق-نقل، نبات، سوهان، عطریات، جام چهل کلید، عبای روحانی و نمازی، انواع خشکبار، سجاده، جانماز، مهر و تسبیح، نقل، نبات، سوهان و خلعت آخرت از جمله سوغاتیهای مشهد برای گردشگران است.

غذای محلی مشهد

کوکو شیرین مشهدی، دیگچه، قروتی، شله، غذای اصیل مشهدی، غذای مشهدی و شیشلیک از غذاهای محلی مشهد می باشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.