درباره آرامگاه نادرشاه افشار

آرامگاه نادرشاه افشار بنایی است در مجموعه باغ موزه نادری که در ابتدا در زمان حیات خود نادرشاه و به دستور وی در شهر مشهد ساخته شد.

نادرشاه در زمان حیات خود محلی را برای ساخت آرامگاه تعیین کرد اما بنای فعلی در سال 1342 هجری شمسی با طراحی مهندس هوشنگ سیحون ساخته شده است. این مکان بعد از حرم رضوی مهم ترین مکان گردشگری و تاریخی داخل شهر مشهد است.
  • این بنا آرامگاه، تالارهای موزه و پذیرایی، ایوان ها، راهروها، باغ، محوطه ای زیبا و آب نمایی بی نظیر دارد. آرامگاه در باغی به مساحت 14400 متر ساخته شده است.
  • آرامگاه سکویی با دوازده پله، محل گور، خیمه گاه روی قبر، سکویی مرتفع در کنار قبر، مجسمه نادرشاه و سه تن از قزلباشانش که در پی اویند، غرفه فروش کتاب و دو تالار موزه را دربرمی گیرد.
  • در این میان مجسمه ای مفرغی از نادر جلب توجه می کند که سوار بر اسب است. این مجسمه اثر استاد ابوالحسن صدیقی است که کار ریخته گری آن در ایتالیا انجام شده و روی سنگی حجیم و مرتفع قرار گرفته است. مصالح به کاررفته عمدتا از سنگ های خشن و سنگ گرانیت کوه سنگی است. انتخاب سنگ های بسیار بزرگ تداعی کننده مقبره ساخته خود نادرشاه است.
  • خیمه گاه یا چادر پوشاننده قبر تداعی کننده چادر عشایری است که نادر درآن زاده و کشته شد. دیوارهای داخلی آرامگاه با سنگ های مرمر اُخرابی رنگ مراغه پوشانده شده تا تداعی کننده قتل نادر در داخل چادر باشد.
  • در ضلع شمالی آرامگاه نادر، محمد تقی خان پسیان، سردار خراسان مدفون شده است.

تالارها

موزه نادری در دو تالار به معرفی آثار تاریخی آن دوران می پردازد:

تالار شماره یک
این تالار اشیای مختلف دوران نادری را نمایش می دهد. انواع اسلحه، البسه، پوشاک رزمی نظامیان افشاریه، وسایل سوارکاری مانند زین و برگ از نادریه تا قاجاریه، نسخ خطی مانند تاریخ جهان گشای نادری، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه های جنگ مانند جنگ کرنال، دو شمشیر نادر که روی یکی کلمه السلطان نادر حک شده و دیگری در دشت مغان در سال 1148 و روز تاجگذاری از طرف ملت ایران به وی اهدا شده و روی آن این شعر طلا کوب شده است: شاه شاهان نادر صاحب قران/ هست سلطان بر سلاطین جهان

تالار شماره دو
این تالار در سال 1373 احداث شده و در آن برخی تصاویر و اطلاعات تاریخی در مورد زندگی نادرشاه افشار و کلنل محمدتقی خان پسیان، انواع سکه، ظروف و اشیای اهدایی از دوران صفویه تا معاصر به نمایش درآمده است.

تاریخچه

نادرشاه، موسس سلسله افشاریان، با رشادت ایران را از انحطاط صفویان و تسلط افاغنه نجات داد و دوازده سال حکومت کرد اما در اواخر عمر تغییر رفتار داشت. وی پسرش رضا قلی میرزا را کور کرد اما بعد از کار خود پشیمان شد. برخی از اطرافیانش را مقصر می دانست و آن ها را به قتل رسانید و به همین سبب در سال 1160 هجری قمری به دست سردارانش به قتل رسید.

فاتح دهلی در زمان حیاتش دستور داد برایش آرامگاهی را در بالا خیابان مشهد بسازند. آن آرامگاه کوچک در سال 1145 هجری قمری در کنار چهارباغ شاهی و روبروی حرم رضوی با خشت و گل ساخته شد اما برخلاف انتظار نادرشاه را در تهران دفن کردند و این آرامگاه کوچک مخروبه شد.

در سال 1296 خورشیدی و اواخر قاجاریه، قوام السلطنه در محل یکی از مقابر مخروبه نادری در مشهد بنایی جدید برای نادرشاه ساخت و استخوان هایش را به آن محل منتقل کرد.
در سال 1335 خورشیدی انجمن آثار ملی در همان مقبره ساخت قوام السلطنه، اقدام به ساخت آرامگاهی در خور شأن نادرشاه نمود. این کار در سال 1336 آغاز شد و در سال 1342 به پایان رسید و در 12 فروردین همان سال به دست محمدرضا پهلوی بازگشایی شد.

باغ موزه نادری در سال 1386 جهت انجام تعمیرات در فضاهای داخلی تعطیل و پس از شش ماه بازگشایی شد. علی حسن زاده نیز در سال 1389 فیلمی را درمورد آرامگاه نادری کارگردانی کرده است.

اطلاعات گردشگری

باغ موزه نادری در شمال غربی چهارراه شهدا یا نادری سابق قرار دارد.
 
نام: آسیا » ایران » مشهد » آرامگاه نادرشاه افشار
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر مشهد

اُرتکند

منطقه ییلاقی ارتکند در شمال شهر مشهد قرار دارد که مسیر رسیدن به این منطقه ییلاقی بسیار جذاب و زیباست. آبشار انتهایی این مسیر آبی زلال و سرد دارد و گذراندن چند ساعتی در آن لذت بخش است.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه شاعر حماسه سرای ایرانی در باغ خودش قرار دارد. سال ها پس از مرگ وی در قرن معاصر نسبت به ساخت بنایی در خور شان وی اقدامات و تلاش هایی صورت گرفت و بنایی برای وی ساخته شد. این بنا سی سال بعد بازسازی شد و چند سال بعد نیز شاعر معاصر خراسانی در کنار فردوسی آرمید.

گنبد هارونیه

گنبد یا زندان هارونیه بنایی است که ارتباطی به هارون الرشید یا امام محمد غزالی ندارد. این بنا چون تنها اثر برجای مانده از توس باستان است بسیار اهمیت یافته است. این بنای آجری در شهر تابران در شمال شرق مشهد با تزیینات و گچ بری های مختصر خود برای باستان شناسان بسیار مهم است.

کوه سنگی

کوه سنگی دومین پارک بزرگ شهر مشهد است که به دلیل داشتن دو کوه سنگی و آب و هوای لطیف و چشم انداز زیبای بالای کوه هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند.

بارگاه امام رضا علیه السلام

بارگاه امام رضا علیه السلام در شهر مقدس مشهد ملجا و پناهگاه شیعیان جهان است که چند سال پس از شهادت ایشان مورد توجه عموم مردم قرار گرفته و توسعه یافته است.

ییلاقات شاندیز - روستای زشک

منطقه ییلاقی شاندیز باغ ها و رودخانه ها و آب و هوایی مطبوع دارد که هرساله مسافران و زایران زیادی را در دل خود جای می دهد. به همین سبب در این منطقه علاوه بر مناظر طبیعی و باستانی خدماتی برای رفاه حال گردشگران نیز ایجاد شده که بر استقبال بازدیدکنندگان افزوده است.

باغ وحش وکیل

باغ وحش وکیل آباد در محدوده ییلاقی وکیل آباد مشهد قرار دارد که از لحاظ گونه های حیوانی غنی ترین مجموعه در کشور به شمار می رود. این مجموعه به جز نگهداری از حیوانات در جهت حفظ و تکثیر حیوانات نادر و در حال انقراض و حیوانات انحصاری خود نیز تلاش می کند.

بوستان ملت

بوستان ملت در نزدیکی میدان آزادی برای مردم مشهد چیزی فراتر از چند اصله درخت کهن سال است. این پارک مجموعه ای از امکانات رفاهی و فرهنگی و ورزشی است که برای تمام اقشار جامعه امکانات و تجهیزات دارد.

آبشار اخلمد

منطقه اخلمد یکی از روستاهای قدیمی خراسان رضوی است که آب و هوا و طبیعتی بی نظیر دارد. علاوه بر مسافران بین راهی سنگنوردان نیز برای استفاده از دیواره های طبیعی ابشارهای این منطقه به این جا می آیند و از موقعیت بکر آن بهره می برند.

غار مغان

غار مغان در استان خراسان رضوی و در روستایی به همین نام یکی از غارهای بسیار پر پیچ و خم کشور است که پیمایش آن به مهارت و لوازم مناسب و راهنمایی حرفه ای نیاز دارد. غارنوردان با عبور از خطرات داخل غار سنگ های زیبای استالاگمیت، برکه ها و چاه ها و زیبایی های بسیار دیگری را مشاهده می کنند.

بند گلستان

یکی از اماکن توریستی و دیدنی شهر مشهد بند گلستان و دریاچه پشت سد می یاشد که در فصول بهار و زمستان بسیار پرآب است.

سوغاتی های مشهد

ادویه هفت قلم، زعفران و زرشک، انگشتر و زینت آلات فیروزه و عقیق-نقل، نبات، سوهان، عطریات، جام چهل کلید، عبای روحانی و نمازی، انواع خشکبار، سجاده، جانماز، مهر و تسبیح، نقل، نبات، سوهان و خلعت آخرت از جمله سوغاتیهای مشهد برای گردشگران است.

غذای محلی مشهد

کوکو شیرین مشهدی، دیگچه، قروتی، شله، غذای اصیل مشهدی، غذای مشهدی و شیشلیک از غذاهای محلی مشهد می باشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.