درباره بوستان ملت

پارک ملت بزرگترین و قدیمی ترین پارک شهر مشهد با مساحت 72 هکتار است و امکانات بهداشتی، مسجد، شهربازی، دریاچه، بوستان بانوان، میادین ورزشی، مجتمع فرهنگی هنری امام رضا علیه السلام، مجتمع جانبازان، کتابخانه، اورژانس و استخر دارد.
  • این بوستان بیش از 35 هزار اصله درخت چند ده ساله دارد و از دیدنی ترین بوستان های کشور است.
  • دریاچه در ضلع غربی این بوستان قرار دارد و پشت آن مجتمع جانبازان بوستان ملت بیش از بیست سال است که احداث شده و به صورت 24 ساعته به 150 تن از جانبازان قطع نخاعی خدمت رسانی می کند.
  • مجتمع فرهنگی هنری امام رضا علیه السلام در مرکز این بوستان شامل کتابخانه، کلاس های فرهنگی هنری، مسجد و غیره قرار دارد.
  • شهربازی ملت نیز با چهار هکتار وسعت، در داخل پارک از مرکز تا قسمت شرقی قرار دارد. این مجموعه قدیمی ترین شهربازی مشهد و در سال 1351 احداث شده است. در اسفندماه 1380 با عقد قراردادی میان شهرداری و سرمایه گذاران کار توسعه شهربازی آغاز شد و در سال 1383 به پایان رسید.
این مجموعه اولین شهربازی دارای تجهیزات استاندارد در کشور است و در سال 1390 عضو اتحادیه جهانی شهربازی ها و پارک ها شد. این مجموعه انواع وسایل بازی مناسب کودکان تا بزرگسالان را دارد که عبارتند از ماشین برقی، بزرگترین‌ترن هوايی ایران ویژه بزرگسالان به ارتفاع 5/16 متر و طول ریل 640 متر، هلی‌کوپتر کودک، ترن هوايی کودک،دستگاه‌های قطار، سورتمه و بشقاب پرنده و غیره.

چرخ و فلک فانفار با قطر 80 متر بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه و پس از چرخ و فلک توکیو و لندن، سومین چرخ و فلک مرتفع در دنیاست. این چرخ و فلک 250 تنی با 56 کابین و ظرفیت 448 نفر در سال 1384 احداث شده و در هر دور 450 تن را تا 80 متر بالا می برد و مسافران کل مناظر شهر مشهد را تماشا می کنند. اخیرا چند دستگاه بازی جدید و منحصر به فرد دیگر نیز به این مجموعه اضافه شده است.
  • زمین های ورزشی در ضلع شرقی بوستان قرار دارند. بزرگترین استخر روباز مشهد به مساحت ۱۲۵۰ مترمربع (طول ۵۰ و عرض ۲۵ متر و عمق ۱ تا ۳ متر) و گنجایش ۴۰۰ نفر، زمین چمن فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس، پیست اسکی و غیره در این زمین ها تعبیه شده اند. دورتادور بوستان ملت نیز زمین مخصوص دویدن و ورزش احداث شده است.
  • بوستان ویژه بانوان با نام باغ رز قسمت سرپوشیده بوستان ملت است که مخصوص بانوان است و امکانات ورزشی نیز دارد. بانوان نگهبان به صورت 24 ساعته از این حصار سبز محافظت می کنند.
  • مرکز اورژانس ملت نیز به صورت ثابت در سیار در پارک مستقر است. این مرکز بیش از هفت سال است که به مردم خدمت رسانی می کند.

اطلاعات گردشگری

پارک ملت در غرب شهر مشهد و در حاشیه بلوار وکیل آباد و ضلع شمال غربی میدان آزادی قرار دارد. مردم مشهد از دیرباز به دلیل هم جواری میدان آزادی با بوستان ملت به آن فلکه پارک می گفتند.

تاریخچه

این پارک در سال 1345 شمسی و در زمان محمدرضا پهلوی احداث شده است. این پارک در آن زمان خارج شهر بود اما امروزه با توسعه شهر داخل شهر قرار گرفته است.
طراحی این پارک را دو مهندس انگلیسی به سبک بوستان های خودشان در سال 1343 آغاز کردند اما ساخت آن را نه سال بعد مهندسان ایرانی به پایان رساندند.
 
نام: آسیا » ایران » مشهد » بوستان ملت
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر مشهد

اُرتکند

منطقه ییلاقی ارتکند در شمال شهر مشهد قرار دارد که مسیر رسیدن به این منطقه ییلاقی بسیار جذاب و زیباست. آبشار انتهایی این مسیر آبی زلال و سرد دارد و گذراندن چند ساعتی در آن لذت بخش است.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه شاعر حماسه سرای ایرانی در باغ خودش قرار دارد. سال ها پس از مرگ وی در قرن معاصر نسبت به ساخت بنایی در خور شان وی اقدامات و تلاش هایی صورت گرفت و بنایی برای وی ساخته شد. این بنا سی سال بعد بازسازی شد و چند سال بعد نیز شاعر معاصر خراسانی در کنار فردوسی آرمید.

گنبد هارونیه

گنبد یا زندان هارونیه بنایی است که ارتباطی به هارون الرشید یا امام محمد غزالی ندارد. این بنا چون تنها اثر برجای مانده از توس باستان است بسیار اهمیت یافته است. این بنای آجری در شهر تابران در شمال شرق مشهد با تزیینات و گچ بری های مختصر خود برای باستان شناسان بسیار مهم است.

کوه سنگی

کوه سنگی دومین پارک بزرگ شهر مشهد است که به دلیل داشتن دو کوه سنگی و آب و هوای لطیف و چشم انداز زیبای بالای کوه هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند.

بارگاه امام رضا علیه السلام

بارگاه امام رضا علیه السلام در شهر مقدس مشهد ملجا و پناهگاه شیعیان جهان است که چند سال پس از شهادت ایشان مورد توجه عموم مردم قرار گرفته و توسعه یافته است.

ییلاقات شاندیز - روستای زشک

منطقه ییلاقی شاندیز باغ ها و رودخانه ها و آب و هوایی مطبوع دارد که هرساله مسافران و زایران زیادی را در دل خود جای می دهد. به همین سبب در این منطقه علاوه بر مناظر طبیعی و باستانی خدماتی برای رفاه حال گردشگران نیز ایجاد شده که بر استقبال بازدیدکنندگان افزوده است.

باغ وحش وکیل

باغ وحش وکیل آباد در محدوده ییلاقی وکیل آباد مشهد قرار دارد که از لحاظ گونه های حیوانی غنی ترین مجموعه در کشور به شمار می رود. این مجموعه به جز نگهداری از حیوانات در جهت حفظ و تکثیر حیوانات نادر و در حال انقراض و حیوانات انحصاری خود نیز تلاش می کند.

آرامگاه نادرشاه افشار

مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد دومین محل گردشگری این شهر است. این مکان در باغی مصفا ساخته شده و شامل آرامگاه و مجسمه نادر و موزه هایی از دوران نادری تا معاصر است.

آبشار اخلمد

منطقه اخلمد یکی از روستاهای قدیمی خراسان رضوی است که آب و هوا و طبیعتی بی نظیر دارد. علاوه بر مسافران بین راهی سنگنوردان نیز برای استفاده از دیواره های طبیعی ابشارهای این منطقه به این جا می آیند و از موقعیت بکر آن بهره می برند.

غار مغان

غار مغان در استان خراسان رضوی و در روستایی به همین نام یکی از غارهای بسیار پر پیچ و خم کشور است که پیمایش آن به مهارت و لوازم مناسب و راهنمایی حرفه ای نیاز دارد. غارنوردان با عبور از خطرات داخل غار سنگ های زیبای استالاگمیت، برکه ها و چاه ها و زیبایی های بسیار دیگری را مشاهده می کنند.

بند گلستان

یکی از اماکن توریستی و دیدنی شهر مشهد بند گلستان و دریاچه پشت سد می یاشد که در فصول بهار و زمستان بسیار پرآب است.

سوغاتی های مشهد

ادویه هفت قلم، زعفران و زرشک، انگشتر و زینت آلات فیروزه و عقیق-نقل، نبات، سوهان، عطریات، جام چهل کلید، عبای روحانی و نمازی، انواع خشکبار، سجاده، جانماز، مهر و تسبیح، نقل، نبات، سوهان و خلعت آخرت از جمله سوغاتیهای مشهد برای گردشگران است.

غذای محلی مشهد

کوکو شیرین مشهدی، دیگچه، قروتی، شله، غذای اصیل مشهدی، غذای مشهدی و شیشلیک از غذاهای محلی مشهد می باشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.