درباره آبشار اخلمد

در اطراف شهر مقدس مشهد تفرجگاهی قدیمی دیده می شود که طبیعتی زیبا و آب و هوایی دلپذیر دارد. اخلمد در شهر چناران محصولات باغی و آبشار و دیواره هایی برای سنگنوردی دارد که مسافران زیادی از آن بازدید می کنند.

آبشار اخلمد در دل کوه های اخلمد و بینالود و در امتداد سلسله جبال البرز قرار دارد. سنگ های آهکی کوه، حفره های عمیق و مدوری را در زیر آبشار ایجاد کرده است. دره های این کوه دیواره های صخره ای به ارتفاع 200 تا 300 متری دارد که برای سنگنوردی بسیار مناسب هستند مانند دیواره سفید، الله اکبر و عقاب.

در این دره چند آبشار وجود دارد که 4 تای آن ها دایمی و بقیه فصلی هستند. آبشار اصلی اخلمد 45 متر ارتفاع دارد. این آبشار در ماه های ابتدایی سال به علت بارندگی فراوان و ارتفاع زیاد آن، بسیار زیبا و دل فریب می شود. ارتفاع آبشار کوچک 23 متر است. این دو آبشار از کوه منیژه سرچشمه می گیرند. مابین این دو آبشار محلی وسیع دیده می شود که به آن تخت شاه عباس می گویند.

بعد از آبشار بزرگ رودخانه ای به طول 2 کیلومتر و کوه های صاف و مرتفعی دیده می شود که در نهایت، دره کوه منیژه به کوه فاراب می رسد و رودخانه در همان جا به پایان می رسد. اهالی به این محل، خانه های گلی می گویند.

این منطقه از تفرجگاه های طبیعی حومه شهر مشهد به شمار می رود که قدمتی چندهزار ساله دارد. در مورد نام این منطقه می گویند اهالی در زمان حمله اعراب به خراسان به این دره پناه می بردند و به آن اخلمد مربعی می گفتند چون این جلگه درخت نداشته است.

روستای اخلمد نیز باغ ها و محصولات زیادی دارد که سیب و گلابی آن بسیار معروف است. 3 کیلومتر بالاتر از این روستا سدی قدیمی به نام بایسنقری یا بایسنقرمیرزا قرار دارد. این سد در تنگاتنگ دره با سنگ ملات آهک در زمان شاهزاده غیاث الدین بایسنقر تیموری، در نیمه اول قرن نهم، ساخته شده است. طول و ارتفاع و عرض آن به ترتیب 252 و 14 و 12 متر است اما در وسط سد عرض آن 24 متر می شود.

اطلاعات گردشگری

آبشار اخلمد در جاده مشهد به قوچان بعد از پلیس راه قوچان، در 2 کیلومتری روستای اخلمد قرار دارد. ورودی این روستا در شهر چناران استان خراسان رضوی و 75 کیلومتری مشهد و 15 کیلومتری چناران است. آبشار 3 کیلومتر بالاتر از روستای اخلمد است.

تاریخچه

فسیل های آمونیت موجود در زمین و رسوبات این منطقه، به دوران ژوراسیک برمی گردد.
روایت است شاه عباس دوم پس از فتح قندهار، در راه بازگشت به مشهد و اصفهان، چند روز در النگ معروف رادکان سپری کرده و از آبشار اخلمد نیز دیدن کرده است.
 
نام: آسیا » ایران » مشهد » آبشار اخلمد
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر مشهد

اُرتکند

منطقه ییلاقی ارتکند در شمال شهر مشهد قرار دارد که مسیر رسیدن به این منطقه ییلاقی بسیار جذاب و زیباست. آبشار انتهایی این مسیر آبی زلال و سرد دارد و گذراندن چند ساعتی در آن لذت بخش است.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه شاعر حماسه سرای ایرانی در باغ خودش قرار دارد. سال ها پس از مرگ وی در قرن معاصر نسبت به ساخت بنایی در خور شان وی اقدامات و تلاش هایی صورت گرفت و بنایی برای وی ساخته شد. این بنا سی سال بعد بازسازی شد و چند سال بعد نیز شاعر معاصر خراسانی در کنار فردوسی آرمید.

گنبد هارونیه

گنبد یا زندان هارونیه بنایی است که ارتباطی به هارون الرشید یا امام محمد غزالی ندارد. این بنا چون تنها اثر برجای مانده از توس باستان است بسیار اهمیت یافته است. این بنای آجری در شهر تابران در شمال شرق مشهد با تزیینات و گچ بری های مختصر خود برای باستان شناسان بسیار مهم است.

کوه سنگی

کوه سنگی دومین پارک بزرگ شهر مشهد است که به دلیل داشتن دو کوه سنگی و آب و هوای لطیف و چشم انداز زیبای بالای کوه هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند.

بارگاه امام رضا علیه السلام

بارگاه امام رضا علیه السلام در شهر مقدس مشهد ملجا و پناهگاه شیعیان جهان است که چند سال پس از شهادت ایشان مورد توجه عموم مردم قرار گرفته و توسعه یافته است.

ییلاقات شاندیز - روستای زشک

منطقه ییلاقی شاندیز باغ ها و رودخانه ها و آب و هوایی مطبوع دارد که هرساله مسافران و زایران زیادی را در دل خود جای می دهد. به همین سبب در این منطقه علاوه بر مناظر طبیعی و باستانی خدماتی برای رفاه حال گردشگران نیز ایجاد شده که بر استقبال بازدیدکنندگان افزوده است.

باغ وحش وکیل

باغ وحش وکیل آباد در محدوده ییلاقی وکیل آباد مشهد قرار دارد که از لحاظ گونه های حیوانی غنی ترین مجموعه در کشور به شمار می رود. این مجموعه به جز نگهداری از حیوانات در جهت حفظ و تکثیر حیوانات نادر و در حال انقراض و حیوانات انحصاری خود نیز تلاش می کند.

آرامگاه نادرشاه افشار

مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد دومین محل گردشگری این شهر است. این مکان در باغی مصفا ساخته شده و شامل آرامگاه و مجسمه نادر و موزه هایی از دوران نادری تا معاصر است.

بوستان ملت

بوستان ملت در نزدیکی میدان آزادی برای مردم مشهد چیزی فراتر از چند اصله درخت کهن سال است. این پارک مجموعه ای از امکانات رفاهی و فرهنگی و ورزشی است که برای تمام اقشار جامعه امکانات و تجهیزات دارد.

غار مغان

غار مغان در استان خراسان رضوی و در روستایی به همین نام یکی از غارهای بسیار پر پیچ و خم کشور است که پیمایش آن به مهارت و لوازم مناسب و راهنمایی حرفه ای نیاز دارد. غارنوردان با عبور از خطرات داخل غار سنگ های زیبای استالاگمیت، برکه ها و چاه ها و زیبایی های بسیار دیگری را مشاهده می کنند.

بند گلستان

یکی از اماکن توریستی و دیدنی شهر مشهد بند گلستان و دریاچه پشت سد می یاشد که در فصول بهار و زمستان بسیار پرآب است.

سوغاتی های مشهد

ادویه هفت قلم، زعفران و زرشک، انگشتر و زینت آلات فیروزه و عقیق-نقل، نبات، سوهان، عطریات، جام چهل کلید، عبای روحانی و نمازی، انواع خشکبار، سجاده، جانماز، مهر و تسبیح، نقل، نبات، سوهان و خلعت آخرت از جمله سوغاتیهای مشهد برای گردشگران است.

غذای محلی مشهد

کوکو شیرین مشهدی، دیگچه، قروتی، شله، غذای اصیل مشهدی، غذای مشهدی و شیشلیک از غذاهای محلی مشهد می باشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.