درباره غار مغان

وجود ارتفاعات بینالود در اطراف شهر مشهد طبیعت خاصی از کوه و آبشار و غار را ایجاد کرده که ورزشکاران و کوهنوردان حرفه ای زیادی از آن ها بازدید می کنند.

غار مغان 2157 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و عمق آن 500 متر است. این غار دو دهانه دارد که یکی به سمت شمال و 6 در 2 متر و دیگری به سمت شرق و دوازده و نیم در سه متر است. عرض ورودی در ابتدا 19 و ارتفاع آن 4 متر است که به 12 متر نیز می رسد. این غار پنج تالار دارد و در نهایت به یک برکه می رسد که آب آن خوردنی نیست و بسیار زلال و سرد است. برای پیمایش و تماشای زیبایی ها  و عبور از پیچ و خم غار به 2 تا 2 و نیم ساعت وقت، کفش و لباس مناسب، چراغ قوه، آب شرب و یک راهنمای متخصص غارپیما نیاز دارید. کف غار مرمرین و در اغلب جاها مرطوب و لغزنده است.

تا حدود پنجاه متر، داخل غار روشن است و در برخی نواحی از سقف، آب می چکد. در 110 متری غار به استالاگمیت دوقلو و در 120 متری، به تنگه ای با عرض 4 متر می رسید. اگر به سمت غرب حرکت کنید به ابتدای تالار دوم می رسید. تالار اول به ترتیب با طول و عرض و ارتفاع 246، 11 تا 33، 9 متر بزرگترین تالار غارهای استان است. تالار دوم نیز به ترتیب 29، 10 و 7 متر طول و عرض و ارتفاع دارد. بعد ار عبور از یک سربالایی، به دو حفره در غرب و جنوب غربی می رسید که هر دو به تالار سوم می رسند اما مسیر حفره غربی بهتر و ساده تر است. تالار سوم به ترتیب 12، 7 و 6 متر طول و عرض و ارتفاع دارد. بعد از این تالار صخره ای 5 متری و یک مسیر گربه رو در سمت راست در پیش دارید که برای عبور از آن به طناب و کمک همراهان نیاز است. بعد از آن وارد تالار چهارم می شوید که طول و عرض و ارتفاع آن 23، 8 و 6 متر است. پس از این تالار، وارد تالار زیبای پنجم می شوید که برکه ای با ابعاد 4 در 5 متر و عمق 20 تا 40 سانتی متر دارد.

غار مغان چندین چاه دارد که غار را به طبقه تقسیم کرده و با احتیاط باید از آن ها عبور کرد. داخل بعضی از چاه ها خفاش هایی نیز زندگی می کنند. یکی از چاه ها 25 متر عمق دارد و یکی از شعبه های ورود به غار است. با عبور از دیواره های بالای آن به پرتگاهی تنگ و 35 سانتی متری می رسید که پس از آن برکه آبی دیده می شود. پس از آن محوطه کوچکی دیده می شود که چند شعبه دارد و انتهای غار است.

در بخشی از فضای غار آهک های کریستالیزه، استالاگتیت، استالاگمیت و تزیینات آهکی پرده های فندقی، اسفنجی و گل کلمی دیده می شود. نمونه های سنگی بسیار خاصی از بلورهای آراگونیت و کسیم نیز در این غار یافت می شود.

اطلاعات گردشگری

غار مغان در 28 کیلومتری جنوب غربی مشهد در روستایی به همین نام قرار دارد. برای رسیدن به این غار از مشهد به انتهای شهرک سیدی، خلج، گردنه خلج، کال شلگرد بروید. بعد از روستای اردمه و خانرود بگذرید که 9 کیلومتر جاده، آسفالته و مابقی خاکی است. وارد روستای مغان شوید و بعد از طی 2 کیلومتر به چشمه می رسید که ابتدای راه پیاده به سمت غار است. از روستا تا دهانه غار یک و نیم ساعت طول می کشد.

تاریخچه

سنگ آهک دولومتی خاکستری به تشکیلات آهکی بهرام مربوط می شود و غار مغان در نتیجه انحلال طبقات متوسط تا ضخیم سنگ آهک به وجود آمده و عمر آن بین 30 تا 40 میلیون سال است. این طبقات آهکی مقاومت بالایی دارند و خط الراس ارتفاعات منطقه را تشکیل می دهند.

از سوی دیگر کشف فسیل حلزونی در مسیر منتهی به غار، قدمت آن را به یکصد میلیون سال پیش یا دوره دوم زمین شناسی می رساند که نشان می دهد قدمت ساختار این غار از البرز و دماوند بیشتر است.
این غار را 70 تن از کوهنوردان مشهد در مردادماه سال 1324 کشف کردند.
 
نام: آسیا » ایران » مشهد » غار مغان
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر مشهد

اُرتکند

منطقه ییلاقی ارتکند در شمال شهر مشهد قرار دارد که مسیر رسیدن به این منطقه ییلاقی بسیار جذاب و زیباست. آبشار انتهایی این مسیر آبی زلال و سرد دارد و گذراندن چند ساعتی در آن لذت بخش است.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه شاعر حماسه سرای ایرانی در باغ خودش قرار دارد. سال ها پس از مرگ وی در قرن معاصر نسبت به ساخت بنایی در خور شان وی اقدامات و تلاش هایی صورت گرفت و بنایی برای وی ساخته شد. این بنا سی سال بعد بازسازی شد و چند سال بعد نیز شاعر معاصر خراسانی در کنار فردوسی آرمید.

گنبد هارونیه

گنبد یا زندان هارونیه بنایی است که ارتباطی به هارون الرشید یا امام محمد غزالی ندارد. این بنا چون تنها اثر برجای مانده از توس باستان است بسیار اهمیت یافته است. این بنای آجری در شهر تابران در شمال شرق مشهد با تزیینات و گچ بری های مختصر خود برای باستان شناسان بسیار مهم است.

کوه سنگی

کوه سنگی دومین پارک بزرگ شهر مشهد است که به دلیل داشتن دو کوه سنگی و آب و هوای لطیف و چشم انداز زیبای بالای کوه هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند.

بارگاه امام رضا علیه السلام

بارگاه امام رضا علیه السلام در شهر مقدس مشهد ملجا و پناهگاه شیعیان جهان است که چند سال پس از شهادت ایشان مورد توجه عموم مردم قرار گرفته و توسعه یافته است.

ییلاقات شاندیز - روستای زشک

منطقه ییلاقی شاندیز باغ ها و رودخانه ها و آب و هوایی مطبوع دارد که هرساله مسافران و زایران زیادی را در دل خود جای می دهد. به همین سبب در این منطقه علاوه بر مناظر طبیعی و باستانی خدماتی برای رفاه حال گردشگران نیز ایجاد شده که بر استقبال بازدیدکنندگان افزوده است.

باغ وحش وکیل

باغ وحش وکیل آباد در محدوده ییلاقی وکیل آباد مشهد قرار دارد که از لحاظ گونه های حیوانی غنی ترین مجموعه در کشور به شمار می رود. این مجموعه به جز نگهداری از حیوانات در جهت حفظ و تکثیر حیوانات نادر و در حال انقراض و حیوانات انحصاری خود نیز تلاش می کند.

آرامگاه نادرشاه افشار

مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد دومین محل گردشگری این شهر است. این مکان در باغی مصفا ساخته شده و شامل آرامگاه و مجسمه نادر و موزه هایی از دوران نادری تا معاصر است.

بوستان ملت

بوستان ملت در نزدیکی میدان آزادی برای مردم مشهد چیزی فراتر از چند اصله درخت کهن سال است. این پارک مجموعه ای از امکانات رفاهی و فرهنگی و ورزشی است که برای تمام اقشار جامعه امکانات و تجهیزات دارد.

آبشار اخلمد

منطقه اخلمد یکی از روستاهای قدیمی خراسان رضوی است که آب و هوا و طبیعتی بی نظیر دارد. علاوه بر مسافران بین راهی سنگنوردان نیز برای استفاده از دیواره های طبیعی ابشارهای این منطقه به این جا می آیند و از موقعیت بکر آن بهره می برند.

بند گلستان

یکی از اماکن توریستی و دیدنی شهر مشهد بند گلستان و دریاچه پشت سد می یاشد که در فصول بهار و زمستان بسیار پرآب است.

سوغاتی های مشهد

ادویه هفت قلم، زعفران و زرشک، انگشتر و زینت آلات فیروزه و عقیق-نقل، نبات، سوهان، عطریات، جام چهل کلید، عبای روحانی و نمازی، انواع خشکبار، سجاده، جانماز، مهر و تسبیح، نقل، نبات، سوهان و خلعت آخرت از جمله سوغاتیهای مشهد برای گردشگران است.

غذای محلی مشهد

کوکو شیرین مشهدی، دیگچه، قروتی، شله، غذای اصیل مشهدی، غذای مشهدی و شیشلیک از غذاهای محلی مشهد می باشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.