تاریخچه

باغ وحش دبی -Dubai Zoo- واقع در شهر دبی، از شهرهای امارات متحده عربی که از سال 1967 افتتاح شده است، یکی از قدیمی ترین باغ وحش های عربستان است. شیخ راشد ابن مکتوم حاکم قبلی دبی اجازه ساخت این باغ وحش دو هکتاری در جمیرا را صادر کرد. این باغ وحش نقطه عطف دبی شد چون انتهای شهر را نشان می داد.

در سال 1971 مدیریت باغ وحش دبی را به شهرداری سپردند. باغ وحش تا 2 سال پس از افتتاح، حیوانات محدودی مثل گربه بزرگ، میمون و حیوانات سم دار و آکواریوم کوچکی از ماهی ها و خزندگان داشت.
ماه مه 1986 تا ماه مه 2 سال بعد، سال های سرنوشت سازی برای باغ وحش بود. در این دو سال دوباره بخشی از باغ وحش طراحی و بازسازی شد. باغ وحش دبی اولین باغ وحش عربی است که گونه های نادر شامپانزه و گربه های وحشی پرورش داده است.

در سال های اخیر، این باغ وحش به دلیل شرایط بد نگهداری از حیوانات مورد نقد بسیاری از مردم قرار گرفته است. به طوری که فعالان حقوق حیوانات، هتل ها و وب سایت های توریستی، تحریم تاسیسات را تشویق می کنند. گزارش های رسیده حاکی از آن است که این حیوانات در قفس های کوچکی به سر می برند که فضای حرکت ندارد.

درباره باغ وحش دبی

این باغ وحش، خانه 320 گونه جانوری است. در بین آنان 248 پستاندار از جمله روباه، کفتار، شیر کوهی، شیر، پلنگ، بابون، شمپانزه، جاگوار، گوزن، خرس، خارپشت، زرافه وگوسفند بربری وجود دارد.

گونه های در معرض خطرعبارتند از:
سُقطری باکلان-Socotra shag-، ببربنگال، گوریل، گونه های گرگ خاکستری و گرگ عربی، ببر سیبری و گربه وحشی بومی گوردون. پرندگان هم شامل شترمرغ، عقاب طلایی و طوطی است. حدود 400 گروه خزنده هم گزارش شده است.

شهرداری دبی از سال 2003 برای ساختن یک باغ وحش جدید برنامه ریزی کرد. تخمین زده شد که ساخت این باغ وحش واقع در پارک مشرف یا دبی لند، با هزینه 55.6 میلیون دلار آمریکا در سال 2008 تمام شود ولی در فوریه 2009 پروژه با هزینه های دور از انتظار پایان یافت.

در 11 فوریه 2012 شهردار دبی حسین لوتاه خبر از اقدام به انتقال باغ وحش 2 هکتاری دولتی از جمیرا به یک مکان در سطح جهانی جدید  داد. طی 2 ماه تلاش برای تشخیص استانداردهای بین المللی هر گونه جانوری باغ وحش توسط کارشناسان پایان یافت و فضای مناسب هرگونه به آن اختصاص داده شد.

مدیر کل شهرداری، لوتاه، در مه 2012 گفت: تعداد حیوانات باغ وحش زیاد است؛ بنابراین زمینی به وسعت 400 هکتار در آل ورقا برای جابجایی آنها در نظر گرفته شده است. وی اظهار کرد این پروژه سافاری نام خواهد داشت و با صرف هزینه 150میلیون درهم این حیوانات به مکان مناسب خود انتقال پیدا می کنند.
لوتاه در انتهای گفتگوی خود بیان کرد: باغ وحش در طی سال های اخیر بسیار جنجال برانگیز بوده است.

سافاری دبی که در گذشته برای تخلیه مصالح ساختمانی از آن استفاده می شد در حال حاضر برای این پروژه که تا سال 2014 ادامه خواهد داشت، به طور کامل پاکسازی شده و برای زندگی حیوانات مناسب خواهد بود. این منطقه به 3  بافت آفریقایی، آسیایی و عربی تقسیم شده و هر گونه در جایگاه مناسب خود قرار گرفته است.

باغ وحش دبی سالانه بازدیدکنندگان زیادی دارد که تعداد آن بيش از 40000 نفر در سال می باشد.

ساعات بازدید

ساعات کار باغ وحش در طول تابستان از 10 صبح تا 18 و در زمستان 10 صبح تا 17:30 است.

آدرس

این باغ وحش در خیابان جمیرا قرار دارد.
 
نام: آسیا » امارات متحده عربی » دبی » باغ وحش دبی
گروه: سرگرمی ها
 

مکان های دیدنی دیگر دبی

برج گردان دبی

برج دینامیکی دبی -Rotating Tower- که دارای 420 متر و 80 طبقه می باشد، اولين ساختمان كاملا گردان در دنيا می باشد که هر طبقه به طور جداگانه میچرخد. طراح اين برج گردان ديويد فيشر معمار 58 ساله ايتاليايي می باشد.

پیست اسکی

پيست اسكي -Ski Dubai- سرپوشيده دبي،اولين پيست سرپوشيده در خاورميانه است که در سپتامپر 2005 ساخته شده است.

پارک ساحلی جمیرا

پارک ساحلی جمیرا -Jumeirah Beach Park- ذر دبی یک مکان فوق العاده زیبا می باشد که در طول ساحل جمیرا در دبی قرار گرفته است. این پارک به خاطر امکان شنا کردن و آفتاب گرفتن در میان اهالی و بومیان و به خاطر تفریحات ساحلی در میان بسیاری از کو دکان و نوجوانان محبوب است.

پارک آبی وایلد وادی

وایلد وادی -Wild Wadi- نام پارک آبی است که در کشور امارات متحده عربی، شهر دبی و در خیابان جمیرا در کنار هتل برج العرب و هتل جمیراواقع شده است.

برج العرب

برج العرب -Burj Al Arab- هتلی باشکوه در دبی است یکی از نشانه های نمادین دبی است. شکل آن شبیه به یک بادبان کشتی طراحی شده است. ارتفاع برج بالغ بر 321 متر می باشد. این هتل پیوسته به عنوان مجللترین هتل دنیا شناخته شده است.

جزیره نخل

جزایر نخل -Palm Island- در دبی بزرگترین جزایر مصنوعی جهان هستند، آنها توسط نخیل که یکی از شرکت های ساختمانی در امارات هست ساخته شده است، این سه جزیره: نخل جمیرا، نخل علی جبل و نخل دیرا نام دارند. این جزایر به منظور جذب توریست توسط شیخ محمد این رشید آل مکتوم راه انداخته شده، هر کدام از آنها شبیه یک نخل می باشد. که راس آنها هلالی شکل است و هر کدام دارای محل اقامت و مراکز تفریحی رفاهی بزرگ می باشد.

موزه دبی

دبی شامل جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، مذهبی، تاریخی برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد. موزه دبی -Dubai Museum- که مهمترین موزه امارات متحده عربی است و در قلعه الفهیدی واقع شده، یکی از جاذبه های گردشگری می باشد.

پارک الممزر

الممزر -Al Mamzar-، یکی از پارک‌های دبی و یکی از نقاط تفریحی امارات می باشد که شامل چهار ساحل، دو استخر، زمین بازی ویژه کودکان و چمنزار می‌باشد.

برج خلیفه

برج خلیفه -Burj Khalifa- بلندترین و شگفت انگیزترین آسمان خراش جهان است. این برج که پدیده ای از معماری جهان است به عنوان یک آهنربای توریستی و مکان گردشگری در دبی شناخته شده است.

مسجد جمیرا

بزرگترین و زیباترین مسجد دبی به نام مسجد جمیرا -jumeirah mosque-، نمونه دیدنی و جذاب از معماری مدرن اسلامی می باشد و یکی از دیدنی ترین جاهای دبی برای عکاسی است.

دبی مارینا

مارینا منطقه بین المللی است که دارای کاربری منحصر به فرد هنر در سخت برج‌های مسکونی متنوع از سبک‌ها است. در این مکان، در فاصله مارینای لوکس و گردشگاه ها و رستوران های درجه یک و فروشگاه های برند عده زیادی زندگی می‌کنند.