درباره مسجد جمیرا

بزرگترین و زیباترین مسجد دبی به نام مسجد جمیرا -jumeirah mosque-، نمونه دیدنی و جذاب از معماری مدرن اسلامی است و یکی از دیدنی ترین جاهای دبی برای عکاسی می باشد. تورهای ویژه ای به مقصد این مسجد برای ارائه دادن بینش اسلامی به غیر مسلمانان طراحی شده است. لازم به ذکر می باشد تصویر این مسجد بعنوان یکی از نمادهای شهر بر روی اسکناس‌های 500 درهمی چاپ شده‌است.

تاریخچه

مسجد جمیرا در سال 1978 با ساختار سنگی سفید زیبا افتتاح شد. این مسجد دو مناره دوقلوی قوی دارد که یک گنبد بزرگ مرکزی را محافظت می کند.

مسجد جمیرا نقطه عطفی برای شهر دبی است. این مسجد در قرون وسطی به سبک فاطمی ساخته شده و مصالح ساختمانی مدرن، آن را تکمیل کرده است. این مسجد مدرن با مناره و گنبدی به رنگ یکدست سفید، ادای احترامی است به معماری قرون وسطای سبک فاطمی. ساختار سنگی آن نیز تداعی‌کننده هنر معماری مدرن اسلامی است.
هنگام غروب آفتاب وقتی در مسجد قدم می‌زنید، سایه‌های این بنای زیبا سراپای شما را در بر خواهد گرفت.

اطلاعات گردشگری

مرکز فرهنگی شیخ محمد اقدام به سازماندهی بازدیدکنندگان بسیار این مسجد به عنوان یکی از جذاب‌ترین مساجد دبی- به ویژه درمیان غیرمسلمانان- کرده است. این کار با هدف تقویت درک فرهنگی و کشف اولین تجربیات از بینش مسلمانی انجام شده است.
مسجد جمیرا در منطقه ساحلی دبی واقع شده است. این مسجد در جاده ساحلی بسیار نزدیک به جاده پرچم ساحلی واقع شده است. برای وارد شدن به تنها مسجد ویژه بازدیدکنندگان غیرمسلمان امارات متحده عربی، یک راست به مسجد جمیرا بروید. هرچند برای گردشگران غیرمسلمان یک مسجد دیگر هم در ابوذبی افتتاح شده که مسجد شیخ زائد نام دارد.

مسجد جمیرا با برج و قله آن، چشم‌اندازی زیبا در آسمان دبی است. بازدید کنندگان می‌توانند از طریق دالان‌های عجیب و جالب مسجد و با کمک راهنمایان تور که در هدایت غیرمسلمانان به مسجد بسیار خبره هستند، محوطه را رصد کنند.

دانستنیهای ضروری

برای بازدید از این مکان چند چیز مورد نیاز است که گردشگران باید پیش از بازدید از مسجد آنها را بدانند.
  • افراد باید کفش خود را قبل از ورود به مسجد در بیاورد.
  • قوانینی هم مربوط به لباس هست که زن و مرد هر دو باید در حالی که لباس مناسب به تن دارند، وارد مسجد شوند. زنان باید موهای خود را بپوشانند و بازوها و پاهای خود را با بلوزهای آستین بلند و شلوار/ دامن بلند بپوشانند. مردان هم باید شلوار بلند و پیراهن تن کنند و لباس بدون آستین نپوشند.
  • پیش از بازدید اطلاعات مختصری درباره دین اسلام و آیین مساجد به گردشگران ارائه می‌شود. اگر بازدیدکنندگان پیش‌تر اطلاعاتی درباره مذهب و مکان‌های عبادت مسلملنلن به‌دست آورند، کمک زیادی به اقامتشان در دبی خواهد کرد.
  • روز مقدس در اسلام جمعه است بنابراین در این روز تنها نماز برگزار می‌شود.
  • بازدید کنندگان غیرمسلمان می‌توانند در روزهای شنبه، یکشنبه، سه شنبه و پنجشنبه از مسجد جمیرا دیدن کنند.
 
نام: آسیا » امارات متحده عربی » دبی » مسجد جمیرا
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر دبی

برج گردان دبی

برج دینامیکی دبی -Rotating Tower- که دارای 420 متر و 80 طبقه می باشد، اولين ساختمان كاملا گردان در دنيا می باشد که هر طبقه به طور جداگانه میچرخد. طراح اين برج گردان ديويد فيشر معمار 58 ساله ايتاليايي می باشد.

پیست اسکی

پيست اسكي -Ski Dubai- سرپوشيده دبي،اولين پيست سرپوشيده در خاورميانه است که در سپتامپر 2005 ساخته شده است.

پارک ساحلی جمیرا

پارک ساحلی جمیرا -Jumeirah Beach Park- ذر دبی یک مکان فوق العاده زیبا می باشد که در طول ساحل جمیرا در دبی قرار گرفته است. این پارک به خاطر امکان شنا کردن و آفتاب گرفتن در میان اهالی و بومیان و به خاطر تفریحات ساحلی در میان بسیاری از کو دکان و نوجوانان محبوب است.

پارک آبی وایلد وادی

وایلد وادی -Wild Wadi- نام پارک آبی است که در کشور امارات متحده عربی، شهر دبی و در خیابان جمیرا در کنار هتل برج العرب و هتل جمیراواقع شده است.

برج العرب

برج العرب -Burj Al Arab- هتلی باشکوه در دبی است یکی از نشانه های نمادین دبی است. شکل آن شبیه به یک بادبان کشتی طراحی شده است. ارتفاع برج بالغ بر 321 متر می باشد. این هتل پیوسته به عنوان مجللترین هتل دنیا شناخته شده است.

جزیره نخل

جزایر نخل -Palm Island- در دبی بزرگترین جزایر مصنوعی جهان هستند، آنها توسط نخیل که یکی از شرکت های ساختمانی در امارات هست ساخته شده است، این سه جزیره: نخل جمیرا، نخل علی جبل و نخل دیرا نام دارند. این جزایر به منظور جذب توریست توسط شیخ محمد این رشید آل مکتوم راه انداخته شده، هر کدام از آنها شبیه یک نخل می باشد. که راس آنها هلالی شکل است و هر کدام دارای محل اقامت و مراکز تفریحی رفاهی بزرگ می باشد.

موزه دبی

دبی شامل جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، مذهبی، تاریخی برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد. موزه دبی -Dubai Museum- که مهمترین موزه امارات متحده عربی است و در قلعه الفهیدی واقع شده، یکی از جاذبه های گردشگری می باشد.

باغ وحش دبی

باغ وحش دبی -Dubai Zoo- که به عربی حدیقة الحیوانات دبی می گویند، یکی از جاذبه های گردشگری شهر دبی و یکی از نقاط دیدنی امارات متحده عربی است و این مکان سالیانه تعدادی زیادی گردشگر از مناطق داخل و خارج امارات دارد.

پارک الممزر

الممزر -Al Mamzar-، یکی از پارک‌های دبی و یکی از نقاط تفریحی امارات می باشد که شامل چهار ساحل، دو استخر، زمین بازی ویژه کودکان و چمنزار می‌باشد.

برج خلیفه

برج خلیفه -Burj Khalifa- بلندترین و شگفت انگیزترین آسمان خراش جهان است. این برج که پدیده ای از معماری جهان است به عنوان یک آهنربای توریستی و مکان گردشگری در دبی شناخته شده است.

دبی مارینا

مارینا منطقه بین المللی است که دارای کاربری منحصر به فرد هنر در سخت برج‌های مسکونی متنوع از سبک‌ها است. در این مکان، در فاصله مارینای لوکس و گردشگاه ها و رستوران های درجه یک و فروشگاه های برند عده زیادی زندگی می‌کنند.