طبیعت

جنگلهای ماسوله از درختانی مانند راش، آزاد، بلوط، توسکا و زبان گنجشک پوشیده شده است. اگر در کنار رودخانه پر خروش ماسوله که از کوهستان ماسوله سرچشمه گرفته و به طرف روستا سرازیر است، به تماشای طبیعت ماسوله بایستید، طبیعت بسیار زیبا و رویایی در هر فصل از سال خواهید دید.

این روستا در هر فصل از سال منظره‌ای زیبا و فضایی آرام ساکت دارد و حتی زمستان پر برف نیز برای توریستان جذاب است. نمای خانه ها توسط صاحبانشان هر سال با گل زرد و پشت بام خانه را با گل کبود که هر دوی این گلها از کنار رودخانه ماسوله به دست می آید بازسازی می شود.

آب و هوا

شهرماسوله با وجود اینکه نزدیک دریاست، حدود 1050 متر از سطح دریا فاصله دارد. هوای این شهر زیبا هم کوهستانی است و هم از رطوبت دریا بی نصیب نیست. این مکان در تابستان، معتدل و مرطوب و در زمستان سرد و مرطوب است. در سال بیشتر از 35 روز یخبندان و 100روز مه غلیظ است و در کل هوای آن بسیار دلچسب می باشد.

معماری

اختلاف ارتفاع بین بلندترین و پایین‌ترین سطح روستا 100 متر است وهمین امر سبب شده که نمایی بی نظیر در ماسوله پدید آید.
خانه های ماسوله معماری منحصر به فردی دارد، به طوری که پشت بام هر خانه، حیاط خانه‌ای دیگر است و هنگامی از کوچه ها می گذرید، از روی بام خانه ها عبور می کنید.

معمولا بیشتر خانه ها دو طبقه هستند و خانه ی یک و سه طبقه در آن کم دیده میشود. طبقات از طریق پله های بلندی به هم وصل می شود. خانه ها دارای دالان، سیاهچال، انبار، پش یا همان توالت، هال یا چنم، اتاق نسبتا بزرگی که محل پذیرایی میهمانان است، اتاق نشیمن و در نهایت سومه که در زمستان از آن استفاده می کنند، می باشد. این خانه ها با خشت، سنگ، تیرهای چوبی و سرخس وحشی ساخته می شود، سرخس وحشی که به آن خرف میگویند، در ماسوله به طور خودرو میروید و یک عایق آب برای خانه ها به شمار می رود.

شکل ظاهری بازار ماسوله که مرکز تجارت ماسوله است، بدون سقف می باشد و در چند طبقه ساخته شده، در روبروی بازار جنگل وجود دارد. این بازار نیازهای اهالی و توریستها را بر طرف کرده و نیز صنایع دستی در آن بفروش می رسد.

امکانات

احداث راههای ماشین رو و ایجاد تغییرات در مسیر شهر و روستاهای ماسوله باعث کم شدن تردد در راههای کوهستانی شده و همین امر از رونق اقتصادی این روستا کاسته است و این رونق به علت برقراری ارتباط بین سه منطقه همجوار گیلان خلخال و زنجان شکل گرفته بود.

امکانات رفاهی زیادی از جمله راه ارتباطی مناسب و محل های اقامتی سنتی، از جمله امتیازاتی هستند که برای پذیرایی مردم در این شهر وجود دارند.

امامزاده های اطراف

امامزاده های اطراف ماسوله امامزاده هاشم، امامزاده ابراهیم که در بین مردم ماسوله به خروه معروف است و عون بن محمد بن صفیه هستند.

اطلاعات گردشگری

شهر تاریخی-کوهستانی و جنگلی ماسوله جزء استان گیلان است که در 32 کیلومتری جنوب شرقی شهر فومن واقع شده است.

زبان مردم ماسوله تالشی است. ماسوله دارای 5 محله است و حدود 900 نفر جمعیت دارد و به علت داشتن معماری و طبیعت منحصر به فرد جزو مناطق توریستی بسیار زیبا وجذاب ایران به حساب می آید.

شهر زیبا و تاریخی ماسوله در استان گیلان و در 55 کیلومتری رشت قرار دارد. ماسوله از غرب به خلخال، از شمال به ماسال و از جنوب به طارم منتهی می شود.

این شهر دارای 5 محله به نامهای ریحانه بر، خانه بر، مسجد بر، کشه شر واسه محله است. اطراف آن قله هایی مثل شاه مولوم (شاه معلم)، آسمانکوه، لاله سر، تروشومو کله قندی قرار دارد.

شهردارای بازاری چندطبقه است که در اختیار هر چهار محله می باشد و دربالاترین نقطه ماسوله قرار دارد و در آن سوغات محلی شهر عرضه می شود. در اطراف بازار ماسوله 120 واحد تجاری، 6 کاروان سرا و دو حمام قدیمی و بیشتر از 33 چشمه و مسجد قراردارد. بیشتر از 350 خانه در ماسوله هست.

بازدید از ماسوله و استفاده از مناظر و طبیعت این شهر تاریخی زیبا شاید کمتر از یک شبانه روز بیشتر وقت نگیرد ولی برای شما خاطره‌ای بی نظیر به جای خواهد گذاشت.

فرهنگ سه گانه طالشی، ترکی و گیلکی و طبیعت سه گانه ی جنگلی، مرتعی و کوهستانی، تمدن وطبیعت بخصوصی پدید آورده که اولین نماد آن در شهر سازی و معماری خاص ماسوله نمایان است. مسافران بخصوص مسافران خارجی فقط برای دیدن معماری و شهر سازی تاریخی ماسوله به این روستا سفر می کنند.

لازم به ذکر می باشد، پنج روستای زیبا و تاریخی دیگر در ایران وجود دارد. از جمله ابیانه درکاشان، کندوان در تبریز، میمند در کرمان و سرسیدآقا درچهار محال وبختیاری که در این میان شهرت ماسوله از بقیه بیشتر است.

تاریخچه

نزدیک 800 تا 1000 سال قبل از نقاط مختلف ایران مردمانی به منطقه ماسوله کوچ کردند و افرادی نیز از کهنه ماسوله به آنها پیوستند.

کهنه ماسوله در 6 کیلومتری ماسوله قرار دارد. ظروف سفالی و آثار به جای مانده از قبیل کوره ذوب آهن فلزات نشان می دهد که این شهر قدمتی دیرینه دارد. این آثار و ظروف باقیمانده از  قرن 5 تا 8 هجری است و همین شواهد باعث شده که ماسوله جزء آثار باستانی به حساب بیاید و طی شماره 1090 در سال 1345 هجری شمسی در فهرست آثار ملی به عنوان میراث طبیعی و فرهنگی شهر ثبت شود.

جمعیت ماسوله تاسال 1320 سه هزار نفر بوده است که به علت رخدادهای طبیعی مثل زلزله و عواملی مانند توسعه راهها و اصلاحات ارضی جمعیت آن کاهش یافت.
 
نام: آسیا » ایران » شهرهای دیگر ایران » ماسوله
گروه: جاذبه ها
 

عکس های ماسوله

 

مکان های دیدنی دیگر شهرهای دیگر ایران

 

غار هوتو در بهشهر

"هوتو" غاری است با قدمت تاریخی 70 هزار ساله، که در غرب شهرستان بهشهر و در روستای تروجن (شهیدآباد) واقع شده است. این غار براي اولين بار در سال 1949 شناسايي و بررسي شد. نتايج به دست آمده از این تحقيقات، نشان دهنده این است که انسان‌هاي نخستين (دوره‌هاي پارينه سنگي، ميانه سنگي و نوسنگي) در این غار زندگی کرده‌اند.

جنگل الیمستان در آمل

طبیعت زیبا و خیره‌ کننده جنگل الیمستان و هوای خنک و مه آلود آن به همراه دشت‌هایی سراسر پوشیده از گل و سبزه، فضایی وصف نشدنی را خلق کرده است که شوق پیاده روی و لذت بردن از این جاذبه‌ها را در هر فردی برمی‌انگیزد.

غار اسپهبد خورشید در سوادکوه

غار " اسپهبد خورشید " یا " عایشه گرگیلی دژ " که یکی از دو غار مهم مازندران به شمار می‌رود، در مسیر جاده تهران ـ فیروزکوه بر دل خطیرکوه و در ناحیه دوآب شهرستان سواد کوه استان مازندران قرار دارد.

غار علیصدر در همدان

غار علی‌صدر با توجه به مناظر بدیع و دیدنی که از رسوبات کربنات کلسیم در سقف و دیواره‌ها در آن بوجود آمده‌اند و مزایایی چون دارا بودن هوای سالم، برخورداری از امکان قایقرانی از منحصر به فردترین مکان‌های گردشگری ایران در همدان به شمار می‌رود.

دریاچه اوان در قزوین

از جاذبه‌های طبیعی استان قزوین، دره سرسبز و پیاله‌ایی شکل الموت است که از شمال به رامسر، از جنوب و شرق به قزوین و كوه‌های طالقان و از غرب به طارم‌سفلی متصل شده که در بین آن دریاچه زیبای "اوان" مانند الماسی می‌درخشد.

غار کیجا کرچال در سوادکوه

غار کیجا کرچال در مسیر جاده فیروزکوه ـ سوادکوه و در فاصله 10 کیلومتری جنوب شهر پل سفید واقع شده است. این غار که در ارتفاع 1268 متری از سطح آب‌های آزاد و بر فراز کوه سرخل (یکی از شاخه‌های فرعی رشته کوه‌های البرز) قرار دارد، در کنار غار اسپهبد خورشید، دو غار مهم مازندران می‌باشند.

قلعه رودخان در فومنِ گیلان

قلعه رودخان یا قلعه حسام، نام قلعه‌ای تاریخی و با عظمت است كه حكايت از تمدني كهن داشته و یکی از بزرگترين دژهاي نظامي گيلان و حتي ايران می‌باشد. این قلعه با مساحتی بالغ بر ۵۰ هزار مترمربع، در ارتفاعي بيش از ۶۰۰ متر بر فراز ارتفاعات روستای رودخان واقع شده‌ و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است.

گنبد سلطانیه در زنجان

گنبد سلطانیه که در 36 کیلومتری شرق زنجان قرار گرفته، در سال 1310 جزء آثار ملی ایران شناخته شد و در 24 تیرماه 1384 نیز به عنوان هفتمین اثر ماندگار ایرانی در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است.

پارک جنگلی سیسنگان در نوشهر

"پارک جنگلی سیسنگان" یکی از زیباترین و با ارزش‌ترین پارک‌های جنگلی شمال کشور می‌باشد که بخشی از آن جهت ذخیره منابع گیاهی و بخش دیگر جهت گردش و تفریح در نظر گرفته شده است. این پارک به دلیل آنکه زیستگاه انواع گونه‌های درختی، درختچه‌ای و جانوری است، جزء پارک‌های شاخص کشور محسوب می‌شود.

کلاردشت در چالوس

کلاردشت منطقه‌ای کوهستانی از توابع شهرستان چالوس می‌باشد که در غرب استان مازندران واقع شده است. دهستان كلاردشت با 39 آبادي در دشت کوچک دامنة تخت سليمان قرار دارد که مركز آن حسن كيف می‌باشد‌ و زبان‌های رایج در آنجا مازنی، کردی، لکی و فارسی است.

روستای کندلوس در نوشهر

روستای کندلوس خانه‌های کاهگلی زیبایی دارد که با نمایی از چوب، سقف‌های چوبی و پنجره‌های کوچک مزیّن شده است. کوچه‌های سنگ فرش، نهرهای جاری و چشمه‌های آب معدنی نیز نمایی جذاب برای روستا به وجود آورده است.

جنگل ابر در سمنان

جنگل ابر یکی از جنگل‌های زیبا و قدیمی ‌ایران است که در استان سمنان و نرسیده به استان گلستان قرار دارد. در این جنگل نزدیک به 85 گونه گیاهی چوبی، بسیاری از درختان کمیاب و گیاهان دارویی نادر یافت می‌شود.

تله کابین نمک‌آبرود

نمک‌آبرود با وسعت 650 هكتار، در استان مازندران واقع شده است. این شهرک دارای خط تله‌کابینی معروف به "تله‌کابین نمک‌آبرود" و نیز دو بخش اصلي شهرسازي و امكانات گردشگري است.

چشمه دیمه در کوهرنگِ چهارمحال و بختیاری

چشمه دیمه از جاذبه های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری واقع در روستایی به همین نام در منطقه‌ی کوهرنگ می باشد.این چشمه دارای املاح معدنی مغنی است که در درمان سنگ کلیه و پوسیدگی دندان بسیار مفید است.

دریاچه شورمست در سوادکوه

دریاچه شورمست یکی از زیبا ترین جاذبه های طبیعی در سرزمین پهناور مان ایران می باشد. این چشمه در استان مازندران، شهرستان سواد کوه واقع شده است. در حاشیه و پیرامون آن نیز تاسیسات عظیم استخراج زغال سنگ،برج تاریخی لاجیم قرار دارد.

خطیرکوه

منطقه خطیرکوه بین استان مازندران و سمنان در دره ای از البرز مرکزی در شمال مهدی شهر استان سمنان واقع شده است. موقعیت متضاد شمالی و جنوبی آن دو آب و هوا و طبیعت متفاوت به آن بخشیده که هرساله گردشگران زیادی را برای بازید از مناطقی همچون قله قدمگاه، چشمه‌ها ویخچال‌های مختلف، برج دیدبانی و غیره به سمت خود می‌کشاند.

کویرمرنجاب

سفر به منطقه ی مرنجاب به قول خودمون یک تیر و چند توانید از کاروانسرا ی تاریخی دوره صفویه، دریاچه ی نشان است چون علاوه بر دیدن کویر و آسمان زیبای آن می نمک،جزیره ی سرگردان دیدن کنید.

جزایر ناز قشم

جزیره ناز با وسعت تقریبی سه هکتار، یکی از جزایر مهم و منحصر به فرد می‌باشد که در نزدیکى سواحل شرقى قشم‌ و در 22 کیلومتری شهر قشم قرارگرفته است. این جزیره خالی از سکنه، دو جزیره کوچک را در آغوش خود جای داده که بومیان منطقه به این دو جزیره، دو کرده می‌گویند.

نقاط دیدنیِ مرنجاب

منطقه ی مرنجاب یکی از مناطق زیبای کویری است که در واقع مجموعه ای از تفریحات و دیدنی ها طبیعی و باستانی را درکنار هم فراهم آورده است.

شهرتاریخی خاروانا

در این مقاله قصد معرفی قلعه ی جوشین در شهر خاروانا را داریم. شهر تاریخی خاروانا دارای آثار تاریخی بسیار و سه قلعه ی مهم به نام های جوشین، قلعه‌ ی علي بيگ و قلعه ی آغجه است.

ابشار کبود وال در گلستان

شهرستان علی آباد کتول از توابع استان گلستان در کنارتعداد زیادی از مناطق گردشگری، آبشاری بی بدیل را در خود جای داده که همیشه مسافران را سمت خود می کشانده است؛ آبشار کبودوال. برای دیدن این آبشار پس از ورود به این شهر وارد کمربندی پارک جنگلی-علی آباد شده و پس از رسیدن به تفرجگاه عمومی شهر باید نیم ساعت پیاده روی کنید.

آشوراده در گلستان

تنها جزیره ی ایرانی دریای خزر، جزیره ی آشوراده است که در شهرستان بندر ترکمن از استان گلستان قرار دارد. در بعضی از آثار و نوشته ها آشوراده را همان جزيره مشهور و تاريخي "آبسكون" مي دانند كه اکنون اين جزيره با بالا آمدن آب دریای خزر نابود شده و براساس مستندات تاریخی این فرضیه اشتباه است.

جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال، معروف به بهشت ایران، از جمله مناطق ییلاقی کشور با آب و هوای سرد است که مردم آن علاوه بر دیدن مناظر بی نظیر دشت و شالی و کوه های سرسبز، هوای سالم تنفس می کنند و شب ها ستاره ها را می بینند.

قله پاشوره در مازندران

پاشوره، نام قله‌ ایست که در روستایی به نام نوا قرار دارد. برای رفتن به این مکان گردشگری زیبا باید از جاده هراز گذر کرد و پس از گذشتن از آب اسک، در منطقه پل مون و در دو راهی روستای رینه، جاده‌ای در سمت راست ما قراردارد که به سمت روستای نوا می‌رود. دشت آزو یکی از زیباترین دشتهای مازندران است که در روستای نوا قرارگرفته است.

آبشار شادان در گلستان

آبشار شادان در ۷ کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی که از توابع استان گلستان می باشد، قرار گرفته است. این مجموعه از اماکن طبیعی و بسیار چشم نوازی است که قطعا هر گردشگری آرزوی دیدنش را دارد.

برج قابوسی در گلستان

بنای برج قابوس ابن‌ وشمگیر، یکی از بی ‌نظیرترین و باشکوهترين هنرهای معماری ایران در دورة اسلامی، در سال 397 هجری قمری به دستور قابوس ابن وشمگیر در شهر گرگان ساخته شده است.

قلعه خرگوشی در اردکان

کارونسرای خرگوشی یکی از بناهای زیبایی است که در وسط کویر در عصر صفویه ساخته شده است. این بنای آجری و سنگی دارای کتیبه های تاریخی ارزشمند، حجره، صفه، اصطبل، آب انبار است که نشان می دهد معماری ایرانی همیشه همه نیازهای ساکنان را در نظر می گیرد و با زیبایی و تزیینات درمی آمیزد.

کمر پشت

دیدن از این روستای طبیعی و خدادای، که در فاصله 80 کیلومتری شهرستان قائم شهر واقع شده را هرگز از دست ندهید و دیدن کردن از پیرامونِ آن روستا، از جمله شهرستان سواد کوه بر جاذبیت های گردشگری آن می افزاید.

بقعه امامزاده جعفر (ع) بروجرد

بقعه امامزاده جعفر(ع)، بعد از مسجد جامع، قدیمی ترین اثر تاریخی به شمار می‌رود که این نمونه معماری در ایران بسیار نادر است. بنای تاریخی آرامگاه امامزاده جعفر (ع) در شرق شهرستان بروجرد (استان لرستان) واقع شده است.

قلعه ملک بهمن

قلعه ملک بهمن یا ملک قلا یکی از بزرگترین و مهمترین قلعه‌های ایران واقع در مازندران است که مربوط به عهد صفوی می باشد که و یکی از آثار ناریخی برای گردشگران می باشد.

جواهرده رامسر

جواهرده که به نگین زیبای غرب مازندران مشهور می‌باشد، روستای است دیدنی و زیبای که در فاصله‌ای حدود‌ 30 کیلومتری‌ شهرستان رامسر واقع شده است و جزو مکانهای دیدنی بسیار زیبا برای گردشگران می باشد.

شیرگاه در استان مازندران

شهرستان شیرگاه در محدوده شهری بیش از 10 هزار نفر و با روستاهای اطراف بیش از 30 هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر این مردم به کشاورزی و دامداری مشغولند.

استخر پشت نکا

درياچه طبيعي استخر پشت، در جوار روستایی به همین نام و در حدود سي و پنج كيلومتري جنوب شهرستان نكا، در استان مازندران واقع شده است که یکی از مناطق زیبا برای گردشگران علاقه مند به طبیعت می باشد.

غار دانيال در سلمانشهر

غار دانيال که در جنوب شهرستان سلمانشهر(متل قو) و در استان مازندران واقع شده، از جمله غارهاي آبي و رودخانه‌اي ايران است كه در سلسله جبال البرز قرار دارد و داراي چشم اندازي زيباست و مکانی دیدنی برای گردشگران می باشد.