درباره کلیسای جامع نوتردام

کلیسای جامع نوتردام -Notre Dame Cathedral-، شهرت بین المللی دارد. این کلیسا یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری و مهم ترین بنای مذهبی-تاریخی  شهر پاریس است. نوتردام در زبان فرانسه به معنای «بانوی ما» است. این کلیسا از زیباترین کلیساهای اروپا با قدمتی بیش از هفتصد سال است و هر ساله افراد بسیاری را از سراسر دنیا با ادیان و اعتقادات مختلف به سمت خود جذب می کند. معماری این کلیسا به معنی واقعی کلمه خیره کننده و زیباست.
کلیسای نوتردام دو برج دوقلو دارد . ارتفاع این برج ها، حدود 70 متر است. ناقوس کلیسا در برج سمت راست قرار داردو برای رسیدن به آن باید حدود 200 پله سنگی را بالا رفت. جالب است بدانید که این ناقوس، بزرگ ترین ناقوس کلیسای جهان است و حدود 13 تن وزن دارد.
در حیاط کلیسای جامع نوتردام، یکصد مجسمه سنگی از پادشاهان فرانسه قرار دارد. این کلیسا دیدنی های بسیاری دارد. هر قسمت آن را که نگاه کنید، چیز جالبی برای تماشا و متحیر شدن هست. مجسمه های این بنا، با هدف آشنایی مردم با عناصر تاریخی عهد عتیق و عهد جدید طراح، ساخته و بخش های مختلف کلیسا گذاشته شده اند.

کلیسای جامع نوتردام پاریس در همین شهر واقع شده است. سالانه افراد بسیاری به کشور فرانسه مسافرت می کنند و تقریبا همه آنها از این کلیسای بزرگ و زیبا دیدن می کنند. این کلیسا، علاوه بر اینکه محلی برای عبادت است، یکی از جاذبه های گردشگری کشور فرانسه نیز به شمار می رود.

نام محلی - کلیسای نوتردام به نام  نتردام پاریس میان محلی ها شناخته شده است.

اطلاعات گردشگری

کلیساس جامع نوتردام، کلیسای جامع کاتولیک ها در پاریس است. کلیساهای جامع همیشه بیشتر مورد احترام مردم هستند زیرا اسقف های بزرگی در آنجا اقامت دارند. نوتردام نخستین کلیسای جامع شهر پاریس بود. معماری این بنا به زمان گوتیک ها بر می گردد. طراحی و ساختمان این بنا واقعا چشم نواز و زیباست. می توان گفت، بنای کلیسای جامع نوتردام نماد معماری فرانسوی است. کلیسای نوتردام را «بانوی پاریس» نیز می نامند. داخل این کلیسا به قدری زیبا، عظیم و شگفت آور است کهانسان تصور می کند وارد قصری عظیم شده است. نوتردام، یکی از جاذبه های اصلی شهر پاریس است. هرساله، افرادی بسیاری برای تماشای آن به پاریس مسافرت می کنند.
دوبخش جلو و عقب کلیسا با چند پله از هم تفکیک شده اند. مجسمه‌هایی از مسیح مصلوب، مریم مقدس، کنده کاری ها، نقاشی روی چوب و دیوار و تصاویری از مسیح در همه جای سالن داخلی کلیسا به چشم می خورند. در اطراف سالن نیز اتاقک های چوبی برای کشیش ها و گوش دادن به اعترافات مردم وجود دارند.

ساعات بازدید

این کلیسا از ساعت 8 صبح تا 6:45 دقیقه بعدازظهر پذیرای بازدیدکننده هاست. در روزهای شنبه و یکشنبه ، کلیسا تا ساعت 7:45 باز خواهد بود. این کلیسا ورودی ندارد.

تاریخچه

در سال 1163 میلادی، در زمان حکومت لوئیس هفتم ایده ساخت معبدی اختصاصی برای درباریان و شاهزادگان مطرح شد. درباریان در آن زمان می خواستند محل عبادت خود را از مردم عادی جدا کنند. به همین دلیل در همان سال، ساخت بنای کلیسای نوتردام آغاز شد. اتمام و تکمیل این کلیسای جامع بیش از دو قرن به طول انجامید. یعنی در سال 1345 میلادی بود که کلیسای جامع نوتردام تکمیل شد. در این مدت 200 ساله پادشاهان مختلفی بر مسند قدرت آمدند و رفتند.
ناقوس کلیسا در قرن 17 میلادی توسط  فردی به نام امانوئل لادوویس ساخته شد.
متاسفانه در سال 1781 میلادی، کلیسا را به دلیل اشرافی بودنش آتش زدند. اما کلیسا آسیب چندانی ندید و فقط نمای بیرونی آن تا حدی از بین رفت. اما، در قرن 19 میلادی این مکان کاملا مخروبه شده بود. تا اینکه دو معمار مشهور فرانسوی آن را ترمیم و بازسازی کردند. بازسازی کلیسا نیز حدود 23 سال طول کشید. تا بالاخره به شکل امروزی خود درآمد.
با انقلاب فرانسه، در سال ۱781 گروه کمونها کلیسا را به دلیل اشرافی بودنش آتش زدند اما درون کلیسا آسیب چندانی ندید و تنها نمای بیرونی کلیسا از بین رفت.در قرن ۱۹ کلیسا به مخروبه‌ای تبدیل شده بود، جنگهای داخلی فرانسه سبب شده بود که کلیسا آسیب زیادی ببیند.در سال ۱۸۴۵ دو معمار برجسته فرانسوی به نامهای "لاسس" و "وبولت لاکه" دست به کار شدند و به بازسازی کلیسا پرداختند. بازسازی این کلیسا که از سال 1844 شروع شد ، 23 سال به طول انجامید.
 
نام: اروپا » فرانسه » پاریس » کلیسای جامع نوتردام
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر پاریس

تاق پیروزی پاریس

در کشور فرانسه و شهر پاریس، دیدنی های فراوانی وجود دارند. مسافرانی که به شهر زیبای پاریس سفر می کنند، حتی لحظه ای نیز بیکار نمی مانند. به قدری در این شهر جاذبه های زیبا وجود دارند که نمی توان به راحتی از کنار آنها عبور کرد. از جمله جاذبه های تاریخی و البته زیبای پاریس باید به تاق پیروزی -Triumph arch- اشاره کرد. این تاق نیز بازدیدکننده های فراوانی دارد که از سراسر دنیا برای دیدن آن به کشور فرانسه مسافرت می کنند.

خیابان شانزه لیزه

آیا فردی را در دنیا پیدا می کنید که در مورد زیبایی های کشور فرانسه و شهر پاریس چیزی نداند. این شهر جاذبه های گردشگری فراوانی دارد و مردم بسیاری از نقاط مختلف جهان به آن مسافرت می کنند. از جمله مشهورترین مناطق دیدنی پاریس باید به خیابان شانزه لیزه -Champs Elysees- اشاره کرد. شاید به ظاهر شانزه لیزه فقط یک خیابان ساده است. اما در واقع مملو از کافه ها و مغازه های بسیار شیک، زیبا و جالب توجه است.

برج ایفل

در کشور فرانسه و به خصوص شهر پاریس، جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارند. اما برج ایفل -Eiffel Tower- جذابیت دیگری برای گردشگران دارد. این برج نماد شهر پاریس است و سالانه افراد بسیاری را از نقاط مختلف دنیا به سمت خود می کشاند. این برج فلزی بسیار زیبا و حیرت انگیز است و ارزش بازدید را دارد. برج ایفل علاوه بر اینکه در پاریس شناخته شده است، در کل جهان نیز شهرت دارد. ساخت این برج در سال 1887 آغاز و در سال 1889 میلادی پایان یافته است. نام این برج را از روی سازنده آن به نام گوستاو ایفل گرفته شده است.

پارک لوکزامبورگ

در شهر پاریس مجسمه ها، پارک ها و ساختمان های بسیاری زیبایی وجود دارند که دیدن آنها بسیار لذت بخش است. همه این جاذبه های زیبا، سالیانه افرادی بسیاری را به این شهر بزرگ اروپایی می کشانند. میان همه زیبایی های مهد فرهنگ و هنر کشور فرانسه باید به پارک لوکزامبورگ -Luxembourg park- پاریس اشاره کرد. این پارک دومین پارک بزرگ شهر پاریس است و از جمله جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می رود.

موزه لوور

فرانسه مملو از دیدنی های جذاب است. از جمله آنها می توان به دیدنی های شهر پاریس اشاره کرد. از جمله مکان های دیدنی پاریس، موزه لوور -Louvre Museum- است. در موزه لوور بیش از 35 هزار اثر هنری در 8 بخش مجزای موزه نگهداری می شوند. شاید جالب باشد بدانید، موزه لوور در زمان امپراطوری، موزه ناپلئون نام داشته است. این موزه در همان زمان که ناپلئون در حال کشورگشایی بود و غنایم بسیاری به پاریس می آورد، بزرگ و کامل تر شد تا اینکه امروزه یکی از مشهورترین موزه های جهان است.

آرامگاه پانتئون پاریس

در شهر پاریس جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارد. فردی که به کشور فرانسه سفر می کند، می تواند از همه وقت خود به خوبی استفاده کند و از آن لذت ببرد. از جمله دیدنی های گردشگری این شهر باید به آرامگاه پانتئون -pantheon- پاریس اشاره کرد. این آرامگاه در واقع یک اثر تاریخی قدیمی است که قدمت طولانی دارد. این اثر تاریخی، افراد بسیاری را از سراسر دنیا به سمت خود می کشاند.

پل الکساندر سوم

میان انواع جاذبه ها و شهرت پاریس باید به بناهای زیبای تاریخی آن اشاره کرد. پل الکساندر سوم -Pont Alexandre III-، یکی از بناهای بی نظیر روی رودخانه سن در پاریس است.

پل نو

وقتی صحبت از جاذبه های معماری شهر پاریس به میان می آید، نمی توان پل نو -Pont Neuf- را نادیده گرفت. میان همه جاذبه هایی که واقعا ارزش دیدن دارند، باید بگوییم پل نو نیز ارزش دست کم یکبار ویزیت را دارد. این پل، روی رودخانه سن واقع شده است. باید گفت پل نو، بزرگ ترین نشانه معماری زیبای فرانسوی به شمار می رود.

کلیسای سکره کر

مکان های دیدنی بسیاری در کشور فرانسه و شهر پاریس قرار دارند. اما همه آنها فوق العاده و منحصر به فرد نیستند. تعدادی از جاذبه های گردشگری شهر پاریس همچون برج ایفل، خیابان شانزه لیزه، ... و کلیسای سکره کر -Sacre Coeur-از جمله مکان هایی است که باید هنگام مسافرت به پاریس حتما از آنها بازدید کرد. این کلیسا نه تنها از نظر ساخت و معماری جذابیت خیره کننده دارد، بلکه احساس عرفانی و مقدس نیز به بیننده القا می کند.