درباره آیوتایا

در فاصله 80 کیلومتری (50 مایلی) شمال بانگکوک، شهر آیوتایا مرکز استانی به همین نام واقع شده است. این شهر از اواسط قرن چهاردهم میلادی تا اواخر قرن هجدهم، پایتخت تایلند بوده است. سبک تایلندی در همین دوران بوجود آمد. در معابد برجای مانده از این دوران، تحول مشخصی از سبک خمری پرانگز به سبک زنگوله ای کامل دیده می شود. امروزه شهر آیوتایا در قد و اندازه های استان شمالی سوکوتای که محل تولد پادشاهی تایلند به شمار می رود، قرار دارد. در اطراف آیوتایا نشانه هایی از تجار ژاپنی، فرانسوی، هلندی و پرتغالی به چشم می خورد که به بارگاه پادشاهی تایلند آمده بودند. این شهر به نام آیودایا نیز خوانده می شود.

شهر قدیمی آیوتایا در سال 1351 میلادی در جزیره ای به وسعت 5/4 کیلومتر مربع بوجود آمد. این شهر در محل تلاقی رودخانه های چائوفرایا، پاساک و لوپبوری قرار گرفته بود. دیواری بر گرداگرد این جزیره وجود داشت که امروز هم آثاری از آن برجای مانده است. مؤسس این شهر پادشاه یو تانگ بوده است.

این شهر از طریق زمینی و نیز راه های تجاری میان چین و هند کسب درآمد می کرد. امپراطوری تایلند روز بروز گسترش یافته و بر تمامی تایلند تسلط پیدا کرد. نخستین اروپاییان در قرن هفدهم میلادی پا به این سرزمین گذاشتند. شهر آیوتایا بیش از یک میلیون نفر جمعیت داشته است. این میزان دو برابر بیشتر از جمعیت لندن در آن زمان بوده است. شبکه ای بالغ بر 140 کیلومتر کانال در اطراف این شهر وجود داشته است. پس از 400 سال دوران طلایی در این شهر، آوتایا از سوی برمه مورد هجوم و غارت قرار گرفت. آنها معابد شهر را به آتش کشیده، طلاهای شهر را به سرقت برده  و ساختمان های مهمی نظیر قصر پادشاهی را تخریب کردند.

شهر جدید آیوتایا، در ساحل شرقی واقع شده است. جاذبه های دیدنی بسیار دیگری نیز در ساحل غربی رودخانه وجود دارند. آیوتایا شهری با مکان های مهم کمی است که گردشگران می توانند یک روز خود را در آن سپری کنند. این شهر به اندازه سایر شهرهای تایلند شلوغ نمی باشد. فاصله آیوتایا تا بانگکوک را می توان در عرض نیم ساعت طی کرد. جاذبه های گردشگری مهم این شهر در گوشه شمال غربی جزیره قرار گرفته اند. این مکان ها را می توان با پای پیاده یا با استفاده از دوچرخه سیاحت کرد. تعدادی موزه نیز درون شهر وجود دارد که دیدن آنها یقیناً خالی از لطف نیست.

معابد آیوتایا

  • نماد شهر آیوتایا، معبدی به شکل سه زنگوله کامل به نام وات فرا سی سامفت است. این معبد تقریباً در مرکز محدوده اصلی پایتخت قدیمی قرار دارد.
  • معبدی به نام وات رات بورانا در سال 1424 میلادی و در محلی نزدیکتر به شهر امروزی آیوتایا ساخته شد تا خاکستر اجساد دو برادر بزرگتر پادشاه که یکدیگر را در جنگ بر سر تخت و تاج به قتل رساندند، در آن نگه داری شود.
  • در نزدیکی معبد وات فرا سی سامفت، معبدی بلند به نام وات فرا رام دیده می شود که یکی از بهترین نمونه های معابد به سبک خمری است که اوایل دوره آیوتایا برجای مانده است.
  • معبد وات ماهاتات نیز در نخستین روزهای دوران آیوتایا در اواخر قرن چهاردهم میلادی توسط شاه بروماراچا ساخته شد. داستان این معبد از آن قرار است که الهاماتی به پادشاه وارد و ناگهان آثار مقدسی از بودا بر وی ظاهر شد. این معبد برای نگهداری از این آثار مقدس ساخته شد.
معابد بسیار دیگری نیز در طول رودخانه وجود دارد. این معابد در شمال، جنوب و غرب آیوتایا قرار گرفته اند.
  • در جنوب آیوتایا، قدیمی ترین معبد این شهر به نام وات فانانگ چوئنگ قرار گرفته است. این معبد در حدود سال 1324 میلادی ساخته شد و امروزه هم معبد فعالی به شمار می‌رود.
  • معبد وات نا فرا مین، معبدی کوچک جالبی است که نقشی محوری در تاریخ آیوتایا بازی کرده است.
  • معبد وات چای واتانارام که در سمت راست رودخانه قرار گرفته، یکی از تأثیرگذارترین بناهای تاریخی به جای مانده در آیوتایا می باشد.
  • معبد وات یای چای مونگ کن در حاشیه جنوب شرقی شهر واقع شده که سقفی زنگوله ای شکل دارد. این بنا در سال 1592 میلادی به دست پادشاه بزرگ آیوتایا، نارویسان بزرگ، ساخته شد. این معبد به عنوان بنای یادبودی از پیروزی در جنگ علیه برمه ای ها در همان سال ساخته شد. این معبد پیش از آن در سال 1357 میلادی توسط شاه راماتی بُدی به عنوان مکانی برای مراقبه راهبانی بود که در حال بازگشت از سفر زیارتی به سریلانکا بودند.
  • معبد وات فو کائو تونگ که تحت عنوان کوه طلایی نیز شناخته می شود در دشت مسطحی نزدیک حوضچه های ماهی و مزارع برنج در شمال غربی شهر واقع شده است.
  • معبد قدیمی وات فوتایزاوان در ساحل جنوبی رودخانه چائوفرایا قرار دارد. این معبد که به تازگی سفیدکاری شده، بسیار زیبا بنظر می رسد. این بنا از معماری بسیار زیبایی برخوردار است و گردشگران بسیاری برای دیدن آن به این مکان می آیند.
 
نام: آسیا » تایلند » شهرهای دیگر تایلند » آیوتایا
گروه: مکان های معروف