درباره آرامگاه پانتئون پاریس

پانتئون -pantheon- به معنای «همه خداها»ست. آرامگاه پانتئون پاریس، ساختمان بسیار قدیمی و زیبا دارد. اندازه این ساختمان با همه بناهای معمولی متفاوت است. طول آن 110 و عرض 83 متر دارد. معماری زیبای ساختمان این آرامگاه افرادبسیاری را از سراسر دنیا به سمت خود می کشاند. از جمله جاذبه های آن 425 پله ای است که برای رسیده به بالای هرم گنبدی شکل این بنا وجود دارند. معماری داخلی بنای این آرامگاه، به سبک  معابد یونانی ساخته شده است.
آرامگاه پانتئون پاریس، در مرکز منطقه کارتیه لاتن قرار دارد. در اطراف آن دانشگاه های سوربون و اسَس، کتابخانه سنت ژنویو  پارک مشهور لوکزامبورگ قرار دارند.

این بنای تاریخی زیبا بارها از کلیسا به آرامگاه و برعکس تغییر هویت داده است. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، لوئی پانزدهم فرانسه که از یک بیماری جدی رنج می برد، نذر کرد تا کلیسایی بنا کند. بعد از خوب شدن این کار را در سال 1758 میلادی شروع کرد و چندین سال بعد، ساخت بنای کلیسای پانتئون پاریس به پایان رسید.

اطلاعات گردشگری

داستان ساخته شدن این بنای تاریخی زیبا بسیار طولانی و پرماجراست. لوئی پانزدهم در زمان پادشاهی خود تصمیم گرفت کلیسایی به نام سنت ژنویو بسازد. به همین دلیل در سال 1758 ساخت بنای آن را آغاز کرد و در سال 1789 میلادی به پایان رساند. بعد از وقوع انقلاب کبیر فرانسه، تعداد افراد لائیک و بی دین افزایش پیدا کرد و این مکان که روزی کلیسا به شمار می رفت به مقبره و آرامگاهی برای مردگان تبدیل شد. البته بعدها ناپلئون این مکان را دوباره به کلیسا تبدیل کرد و بعدها دوباره به محلی برای دفن مرده ها تبدیل شد.
در این آرامگاه، بزرگان علم وسیاست فرانسه همچون امیل زولا، ویکتورهوگو، ژان مولن، ماری کوری، الکساندر دوما و ... مدفون هستند. منظره جالب در این آرامگاه، دو قبر ایستاده هستند که روبه روی هم قرار دارند. این دو قبر متعلق به ولتر و آن یکی ژان ژاک روسو است.
در میان گنبد پانتئون یک پاندول آویزان است و حرکت زمین به دور محور خودش را نشان می دهد. حرکت زمین بر پاندول تاثیری ندارد.

تاریخچه

برگه های تاریخ در مورد آرامگاه پانتئون پاریس حکایت از این دارند که لویی پانزدهم بعد از بهبود و رهایی از بیماری سخت خود، ساخت این آرامگاه که ابتدا کلیسا بود را آغاز کرد.
البته این کلیسا دوسال بعد توسط ژاک ژرمن سوفلات طراحی و ساخت و ساز اصلی آن آغاز شد.
به دلیل مشکلات اقتصادی که فرانسه در آن زمان با آن روبه رو بود، این بنا در نهایت در سال 1790 میلادی به پایان رسید. بعد از آن، موسسان مجلس ملی تصمیم گرفتند این کلیسا را به آرامگاهی برای تدفین اجساد بزرگان فرانسوی اختصاص دهند.
امروزه این کلیسا یا آرامگاه، یکی از بناهای تاریخی بسیار زیبا در شهر پاریس است و سالانه افراد بسیاری از آن دیدن می کنند. به تازگی نیز یک هنرمند برزیلی یک بنای شبیه انسان که از هیولاهای کتاب مقدس الهام گرفته است، ساخته و در این ساختمان قرار داده است.
 
نام: اروپا » فرانسه » پاریس » آرامگاه پانتئون پاریس
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر پاریس

تاق پیروزی پاریس

در کشور فرانسه و شهر پاریس، دیدنی های فراوانی وجود دارند. مسافرانی که به شهر زیبای پاریس سفر می کنند، حتی لحظه ای نیز بیکار نمی مانند. به قدری در این شهر جاذبه های زیبا وجود دارند که نمی توان به راحتی از کنار آنها عبور کرد. از جمله جاذبه های تاریخی و البته زیبای پاریس باید به تاق پیروزی -Triumph arch- اشاره کرد. این تاق نیز بازدیدکننده های فراوانی دارد که از سراسر دنیا برای دیدن آن به کشور فرانسه مسافرت می کنند.

خیابان شانزه لیزه

آیا فردی را در دنیا پیدا می کنید که در مورد زیبایی های کشور فرانسه و شهر پاریس چیزی نداند. این شهر جاذبه های گردشگری فراوانی دارد و مردم بسیاری از نقاط مختلف جهان به آن مسافرت می کنند. از جمله مشهورترین مناطق دیدنی پاریس باید به خیابان شانزه لیزه -Champs Elysees- اشاره کرد. شاید به ظاهر شانزه لیزه فقط یک خیابان ساده است. اما در واقع مملو از کافه ها و مغازه های بسیار شیک، زیبا و جالب توجه است.

برج ایفل

در کشور فرانسه و به خصوص شهر پاریس، جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارند. اما برج ایفل -Eiffel Tower- جذابیت دیگری برای گردشگران دارد. این برج نماد شهر پاریس است و سالانه افراد بسیاری را از نقاط مختلف دنیا به سمت خود می کشاند. این برج فلزی بسیار زیبا و حیرت انگیز است و ارزش بازدید را دارد. برج ایفل علاوه بر اینکه در پاریس شناخته شده است، در کل جهان نیز شهرت دارد. ساخت این برج در سال 1887 آغاز و در سال 1889 میلادی پایان یافته است. نام این برج را از روی سازنده آن به نام گوستاو ایفل گرفته شده است.

پارک لوکزامبورگ

در شهر پاریس مجسمه ها، پارک ها و ساختمان های بسیاری زیبایی وجود دارند که دیدن آنها بسیار لذت بخش است. همه این جاذبه های زیبا، سالیانه افرادی بسیاری را به این شهر بزرگ اروپایی می کشانند. میان همه زیبایی های مهد فرهنگ و هنر کشور فرانسه باید به پارک لوکزامبورگ -Luxembourg park- پاریس اشاره کرد. این پارک دومین پارک بزرگ شهر پاریس است و از جمله جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می رود.

موزه لوور

فرانسه مملو از دیدنی های جذاب است. از جمله آنها می توان به دیدنی های شهر پاریس اشاره کرد. از جمله مکان های دیدنی پاریس، موزه لوور -Louvre Museum- است. در موزه لوور بیش از 35 هزار اثر هنری در 8 بخش مجزای موزه نگهداری می شوند. شاید جالب باشد بدانید، موزه لوور در زمان امپراطوری، موزه ناپلئون نام داشته است. این موزه در همان زمان که ناپلئون در حال کشورگشایی بود و غنایم بسیاری به پاریس می آورد، بزرگ و کامل تر شد تا اینکه امروزه یکی از مشهورترین موزه های جهان است.

کلیسای جامع نوتردام

میان همه جاذبه های تفریحی و گردشگری کشور فرانسه و به خصوص شهر پاریس، کلیسای جامع نوتردام -Notre Dame Cathedral- جذابیت بسیاری میان گردشگران دارد. این کلیسا در نزدیکی رود سن در مرکز پاریس قرار دارد. این کلیسا بنای بسیار زیبا و چشمگیری دارد و سالانه بیش از 10 میلیون نفر از این کلیسا دیدن می کنند. کلیسای جامع نوتردام، یکی از چشم نوازترین معماری های ساختمانی را در شهر پاریس دارد.

پل الکساندر سوم

میان انواع جاذبه ها و شهرت پاریس باید به بناهای زیبای تاریخی آن اشاره کرد. پل الکساندر سوم -Pont Alexandre III-، یکی از بناهای بی نظیر روی رودخانه سن در پاریس است.

پل نو

وقتی صحبت از جاذبه های معماری شهر پاریس به میان می آید، نمی توان پل نو -Pont Neuf- را نادیده گرفت. میان همه جاذبه هایی که واقعا ارزش دیدن دارند، باید بگوییم پل نو نیز ارزش دست کم یکبار ویزیت را دارد. این پل، روی رودخانه سن واقع شده است. باید گفت پل نو، بزرگ ترین نشانه معماری زیبای فرانسوی به شمار می رود.

کلیسای سکره کر

مکان های دیدنی بسیاری در کشور فرانسه و شهر پاریس قرار دارند. اما همه آنها فوق العاده و منحصر به فرد نیستند. تعدادی از جاذبه های گردشگری شهر پاریس همچون برج ایفل، خیابان شانزه لیزه، ... و کلیسای سکره کر -Sacre Coeur-از جمله مکان هایی است که باید هنگام مسافرت به پاریس حتما از آنها بازدید کرد. این کلیسا نه تنها از نظر ساخت و معماری جذابیت خیره کننده دارد، بلکه احساس عرفانی و مقدس نیز به بیننده القا می کند.