درباره آنیتکابیر (مقبره آتاتورک)

در بلندای یک تپه در مرکز آنکارا در دو کیلومتری غرب هلال احمر و کنار بلوار قاضی مصطفی کمال، آرامگاه و مقبره به یاد ماندنی کمال آتاتورک -Anitkabir-، بنیانگذار و اولین رئیس جمهور ترکیه است.

ورودی بنای آرامگاه، بین دو کیوسک مربع شکل و چند مجسمه لطیف قرار دارد. کیوسک های سمت راست، یک ماکت از مقبره آتاتورک و عکس‌های گرفته شده در طول ساخت آن را به نمایش می گذارند.

در امتداد خیابان مقبره، مجسمه شیرسنگی نوهیتی‌ها را بگیرید و بروید تا به حیاط اصلی برسید.
وقتی از سمت راست وارد حیاط می شوید، به مقبره سرباز گمنام در زیر رواق غربی می رسید. اینرنو-Inönü-، ژنرال ارشد، در جنگی به همین نام در طول مدت جنگ استقلال ترکیه، دوست و رفیق کمال آتاتورک، رئیس ستاد، دیپلمات، نخست وزیر و دومین رئیس جمهور ترکیه بود.
روبروی مقبره سرباز گمنام، خود آنیتکابیر، سهل و ممتنع، بزرگ و با جبروت ایستاده است! نگهبانان رده بالا از آن نگهبانی می کنند.

از راه پله بنا که بالا می روید، به کتیبه های طلا در هر دو طرف دقت کنید که گزیده‌ای از بیانیه آتاتورک در سال 1932 در دهمین سالگرد اعلام جمهوریت در آن کار شده است.

ورودی مقبره درهای بزرگ برنجی است. وقتی وارد آن می شوید، کلاه خود را به نشانه احترام بردارید؛ اگر این کار را نکنید، یک نفر نگهبان به شما تذکر می دهد!

سالن بزرگ با سنگ مرمر قرمز اندود شده، دکوراسیون موزائیکی ساده ای دارد که یادآور تمدن های آناتولی شامل: هیتی، یونان، روم، سلجوقی و عثمانی است.

کنار شما رو به شمال، مقبره مرمری سرباز گمنام در برشی از یک بلوک سنگی است. آرامگاه اصلی آتاتورک است در زیر آن است.

در سمت شرقی حیاط، یک موزه، نوشته ها، نامه ها، آثار و یادگاری های شخصی آتاتورک و همچنین بسیاری از اتومبیل‌های رسمی او را نگهداری می کند. نمایش ‌چند رسانه‌ای از زندگی او، این گذر تاریخی مهم ترکیه را تکمیل می کند.

ساعات بازدید

آنیتکابیر هر روز به غیر از دوشنبه از 9:00 صبح تا 17:00 باز است.
درِ موزه برای نهار از ساعت 12:00 تا 13:00 بسته می شود.

آدرس

برای رسیدن به آنیتکابیر یک تاکسی بگیرید و یا در ایستگاه تهن- دو- اهن -Tandoğan- پیاده شوید و یک سربالایی حدود یک کیلومتری را پیاده یا با تاکسی طی کنید.
 
نام: آسیا » ترکیه » آنکارا » آنیتکابیر
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر آنکارا

ارگ آنکارا

ارگ آنکارا -Ankara Citadel- که قدیمی ترین بخش آنکارا می باشد، از جمله نقاط مهم بازدید برای گردشگران است. این مکان حاوی بسیاری از نمونه های ظریف معماری سنتی می باشد.

مسجد قوجاتپه

مسجد قوجاتپه -Kocatepe Mosqu- بزرگترین مسجد آنکارا، پایتخت ترکیه است. این مسجد در محله قيزيل آي آنکارا بین سال های 1987 - 1967 ساخته شده است.

حمام رومی

حمام رومی -Roman Baths- بنایی که سمبل استقلال آتاتورک ومردم ترک در مبازرات استقلال طلبانه است، در میان مقاصد توریستی برتر آنکارا قرار دارد. این حمام در قسمت شمالی میدان اولتوس و در خیابان چانکری قرار گرفته است. گردشگران همه ساله به این منطقه می آیند تا شاهد ساخت و ساز آنها باشند.

هاتوشاش

هاتوشاش -Hattusas- پایتخت امپراتوری هیتی بود. این مکان در نزدیکی بغاز کوی که زمانی پایتخت امپراتوری هیتی بود و امروزه بغاز قلعه نامیده می‌شود جای گرفته بود.

موزه تمدن های آناتولی

موزه تمدن های آناتولی یکی از موزه های جالب توجه جهان است که مجموعه متمایزی شامل نمایشگاه هایی از تمدن های موجود در آناتولی تا امروز دارد که بر طبق زمان دسته بندی شده اند.

گودول

گودول -Gudul- یک شهرک روستایی آرام است که در ناحیه استان آنکارا در منطقه آناتولی مرکزی ترکیه، که در 90 کیلومتری شمال غرب شهر آنکارا و در جاده فرعی از راه آهن استانبول قرار دارد.