درباره هاتوشاش

هاتوشاش در مرکز حکومت هیتیتی ها در جنوبی ترین نقطه از دره رودخانه بوداکوزو در ارتفاع 300 متری از یک دشت احاطه شده که سنگ های متعدد آن را از کوه جدا می کند. این شهر به جز قسمت شمالی، توسط دیواری احاطه شده است.
این شهر در دوران برتر در بوغازكوی به دست ساكنین یعنی هاتیلر بنا و بعداً به دست هیتیلر افتاده است.

اطلاعات گردشگری

مجموعه تاریخی بوغازكوی (هاتوشاش) در 82 کیلومتری جنوب شرقی کروم و در 208 کیلومتری آنکارا واقع شده است.
هاتوشاش در میان نُه سایت ترکیه است که به تازگی در سایت‌های میراث جهانی یونسکو فهرست شده‌اند.

تاریخچه

هاتوشاش در هزاره دوم پیش از میلاد، پایتخت هیتیتی ها بود. این شهر در شیب کوه در جنوبی ترین نقطه یک ناحیه حاصلخیز قرار داشت.

شهر بین دو رود عمیق جداگانه که در طول دشت جریان داشتند (در ارتفاع 90 کیلومتری) بود. این منطقه شمالی ترین نقطه شهر را تشکیل می داد. بعد ها شهر رو به جنوب گسترش پیدا کرد و تا ارتفاع بیش از 30 کیلومتر پیش رفت.

جالب است که یک چنین شهر دورافتاده ای پایتخت یک امپراتوری بوده اما جدا از سنت ها، عوامل آب مطبوع و پوشش طبیعی مناسب، پادشاهان هیتیتی را اینجا نگه می داشته است.
اولین اقامتگاه های این مجموعه، در اوایل عصر برنز ساخته شدند، اما هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که به شناسایی افرادی که آنها را ساختند، کمک کند. آنها در ارتفاعات بالا و شمال غربی تپه که غالباً سمت شرق شهر بود، ( قلعه بزرگ) ساکن بودند. این تپه بعدها، آکروپولیس هیتیتی ها شد.

اولین نگاره های این مجموعه، لوح های گلی با خط میخی آشوری قدیمی است. این موضوع، حضور بازرگانان آشوری در شهر که بعد از آن هاتوت ها نامیده شدند، را در حدود  1800 سال پیش از میلاد، نشان می دهد.

بزرگترین مرکز تجارت آشوری تجارت آناتولی در کانش بود، که از سال 1950 پیش از میلاد تا سال 1850 پیش از میلاد (پایان دوره میانی اول و آغاز سلسله دوازدهم) شکوفا شد و بعد از میان رفت و بعد از آن دوباره در حدود 1820 پیش از میلاد فعال شد و تا دو نسل دیگر (اواخر سلسله دوزادهم) به طول انجامید .
بازرگانی آشوری در هاتوشاش، تنها با دوران معاصر تلاقی دارد. مهاجرین اولیه هاتوشی همگی به زبانی با همین نام صحبت می کردند. این زبان به هیچ خانواده دیگری تعلق ندارد و دانشمندان آن را هیتیک نامیده اند تا از هیتی قابل تشخیص باشد.

هیتیتی، یک زبان هندی-اروپایی است و احتمالا همزمان با فاتحان هند و اروپایی وارد شده است، هر چند جزئیات بیشتری از این "فتح" ها موجود نیست. به نظر می رسد نام های هندی-اروپایی قبل از سال 1850 سال میلادی، دیده شده اند و این امکان وجود دارد که مردم بومی هیتیک، طبقه اکثریت و یا حتی کل جمعیت در این دوره را ساختند، اما نمی توان آن را اثبات کرد.

بازرگانان در بخش پایین تر شهر که تا تپه بزرگ گسترش پیدا می کرد، ساکن بودند. جایی که احتمالاً کاخ پادشاه بر روی آن قرار داشته است. بر اساس قدیمی ترین سند بدست آمده در بوغازكوی از دوران هیتیت ها این بنا در سال 180 قبل از میلاد بدست پادشاه شهر كوسارا آنیتا ویران شده است. اما بر اساس یك نامه ای بدست آمده از دوران هامورابی مدت كوتاهی پس از مرگ پادشاه آنیتا، هیتیت ها به منطقه هاتوشا آمده و هندو اروپایی ها اسم شهر را مطابق با زبان خود کوتاه کردند تا به اسم فاعلی هاتوشاش رسیدند. آنیتا، پادشاه شهر كوسارا كه شهر را ویران كرده بود طی متنی که خود او تحریر کرده، به شرح فتوحاتش در آناتولی و نابود کردن هاتوشاش و کشتن پادشاه آن اشاره کرده است.
اولین بار این نام در یک قرص از گروه ماری، در فرات میانه، از زمان حمورابی 1792-1750 پیش از میلاد، (پایان سلسله دوازدهم) دیده شد. این امر ممکن است اشاره به نام شهر پیش از تخریب آن داشته باشد.
 
نام: آسیا » ترکیه » آنکارا » هاتوشاش
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر آنکارا

ارگ آنکارا

ارگ آنکارا -Ankara Citadel- که قدیمی ترین بخش آنکارا می باشد، از جمله نقاط مهم بازدید برای گردشگران است. این مکان حاوی بسیاری از نمونه های ظریف معماری سنتی می باشد.

آنیتکابیر

آرامگاه و مقبره به یاد ماندنی کمال آتاتورک -Anitkabir-، بنیانگذار و اولین رئیس جمهور ترکیه، در آنکارا است. گردشگران می توانند هر روز به غیر از دوشنبه از 9:00 صبح تا 17:00 از آنیتکابیر بازدید کنند.

مسجد قوجاتپه

مسجد قوجاتپه -Kocatepe Mosqu- بزرگترین مسجد آنکارا، پایتخت ترکیه است. این مسجد در محله قيزيل آي آنکارا بین سال های 1987 - 1967 ساخته شده است.

حمام رومی

حمام رومی -Roman Baths- بنایی که سمبل استقلال آتاتورک ومردم ترک در مبازرات استقلال طلبانه است، در میان مقاصد توریستی برتر آنکارا قرار دارد. این حمام در قسمت شمالی میدان اولتوس و در خیابان چانکری قرار گرفته است. گردشگران همه ساله به این منطقه می آیند تا شاهد ساخت و ساز آنها باشند.

موزه تمدن های آناتولی

موزه تمدن های آناتولی یکی از موزه های جالب توجه جهان است که مجموعه متمایزی شامل نمایشگاه هایی از تمدن های موجود در آناتولی تا امروز دارد که بر طبق زمان دسته بندی شده اند.

گودول

گودول -Gudul- یک شهرک روستایی آرام است که در ناحیه استان آنکارا در منطقه آناتولی مرکزی ترکیه، که در 90 کیلومتری شمال غرب شهر آنکارا و در جاده فرعی از راه آهن استانبول قرار دارد.