رنگينک

مواد لازم
خرما - مغز گردو - آرد  - روغن - خاک قند يا دارچين

طرز تهيه
ابتدا مقداری خرما گرفته هسته های آن را درآورید. بعد مقداری مغز گردو را بو داده و در ميان خرماها نهاده خرماها را دربشقابی بچينید تا تمام بشقاب پرشود آنگاه آرد و روغن درست کرده روی خرماها را با آرد و روغن بپوشانید روی آن خاک قند و دارچين بريزید و بگذارید تا خنک شود حالا رنگينک آماده خوردن است.

بادام سوخته

مواد لازم
2 کیلو شکر - یک کیلو بادام - آب 700 گرم - روغن 100 گرم - آب لیمو 1 استکان

طرز تهیه
شکر و آب را مخلوط نموده و به مدت 5 دقیقه بجوشانید. بادام ها را شسته، داخل آّب و شکر ریخته خوب مخلوط کنید و حرارت دهید، تا دانه های شکر اطراف بادام ها را گرفته و خشک شود. پس از سرد شدن، مایه بدست آمده را با غربال درشت ریخته و شکرهای خارج شده را با حرارت ملایم آب کرده، روغن و آبلیمو را به آن اضافه کنید و بادام ها را در آن ریخته کاملاً مخلوط کنید.
تمام محتویات ظرف را داخل یک سینی که به خوبی چرب شده باشد ریخته، بعد از سرد شدن با پشت قاشق یا وسیله شبیه به آن روی آنها بکشید تا بادام ها از هم  جدا و دانه دانه شود و بعد آماده مصرف است.

حاجی بادام

مواد لازم
پودر قند يک کيلو - بادام پوست گرفته نيم کيلو - تخم مرغ ده عدد - هل يک قاشق

طرز تهيه
پودر قند را با بادام چرخ کرده تا روغن بياندازد. تخم مرغ هارا شکسته قند و بادام را به آن اضافه نمایید تا خمير مايه ای به دست آيد. سپس خمير را به صورت میله ای در آورده با کارد يا چاقو آنها را به قطعات کوچک ببرید.
قطعات بريده شده را در يک سينی گذاشته و درحرارت ملايم فر قرار دهید تا پخته شود .بعد از سرد شدن میل نمایید.

شکر پنیر

مواد لازم
شکر يک کيلو - آب 600 گرم - کرم ترنر يک قاشق شربت خوری - آرد

طرز تهيه
شکر و آب را مخلوط نموده بجوشانيد، کرم ترنر را در يک استکان حل کرده به مايع اضافه نموده به خوبی بجوشانيد. به طوری که سفت شده و اگر با ته قاشق به آن ضربه ای بزنيد بشکند.
خميرمايه را روی سطح صاف (سنگی يافلزی) که کاملاً چرب شده باشد به مدت پنج دقيقه گذاشته سپس آن را به قدری ورز دهيد تا رنگ آن سفيد شود. آن گاه خمير مايه را روی سطح صافی پهن کرده به وسيله چرخ يا قيچی به قطعات کوچک تقسيم کنيد و با آرد مخلوط  نموده فر يا تنور بگذاريد تا کاملاً خشک شده، حالت چسبندگی خود را از دست بدهد و بعد از سرد شدن مصرف کنيد.

حلوای کاسه

مواد لازم
آرد برنج یک کیلو - آرد سفید نیم کیلو-  گلاب دو شیشه - زعفران نیم مثقال - زرده تخم مرغ ده عدد - روغن یک کیلو - شکر سه کیلو - خلال بادام صد گرم

طرز تهیه
آرد برنج و آرد سفید را تفت دهید و روغن را به آن اضافه کرده سرخ کنید. شکر را با آب جوشانده و شیره شکر و گلاب رابه آرد سرخ کرده اضافه نموده خلال بادام را در آن ریخته خوب بپزید. در حین پختن زعفران را دم کرده و به آن  بیافزایید. قبل از آن که حلوا کاملاً پخته شود. زرده های تخم مرغ را در ظرفی خوب به هم زده با حلوا مخلوط کنید تا کاملاً سفت و پخته شود.
وقتی حلوا پخت آن را در دیس یا سینی یا کاسه ریخته با پشت یک قاشق چرب به آن حالت دیند بعد با خلال پسته تزیین کرده، پس از سرد شدن مصرف کنید.

توضیحات
این نوع حلوا بیشتر در جشن ها و عزاداری ها به مصرف می رسد.

دوای آرد و روغن

مواد لازم
آرد - روغن - شکر و خرده نبات

طرز تهيه
دارو را با آرد و روغن تفت داده، با روغن بپزید و شکر و مقداری خرده نبات روی آن ريخته، به مدت کمی روی چراغ به هم زده تا کليه مواد به خوبی با هم مخلوط شده به صورت حلوا درآید، سپس از ان به درون ظرف های کوچک تر ريخته پس از سرد شدن مصرف کنید.

توضیحات
  • داروی چهل گياه عبارت است از زردچوبه، زنجبيل، دارچين، خسرودار، گل جوز، فلفل سياه، گل خرفه، قرص کمر، فوفل، اگر ترکی، بهمن پيچ، دهان باز، دهان بسته، سياهدانه، زيره سبز، زيره کرمانی، گل خزر، دار فلفل، هل، ميخک، ريوند چينی، چشم خروس
  • اين خوراک بيشتر برای عروس و دامادها و زن های زائو تهيه می شود.
  • داروی چهل گياه را به صورت آماده از عطاری ها می توان خريداری کرد.
 
نام: آسیا » ایران » شیراز » غذاهای شیرازی - قسمت سوم
گروه: سرگرمی ها
 

مکان های دیدنی دیگر شیراز

 

دروازه قرآن

دروازه قرآن یکی از آثار مهم تاریخی ایران واقع در تنگه الله اکبر شیراز، در زمان عضد الدوله دیلمی ساخته شد. این بنا به جهت قرار گرفتن قرآن در بالای آن به دروازه قرآن، و همچنین به جهت ساختمان طاق مانند آن به طاق قرآن نیز مشهور است. دروازه قرآن در طول تاریخ چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

آرامگاه حافظ

شمس الدین محمد ملقب به حافظ در 726 ه.ق در شهر شیراز چشم به جهان گشود. در دوران جوانی قرآن را تمام حفظ کرد. شغل اصلی او دیوانی و سپس شاعری بود. حاصل 69 سال زندگی پربار او "دیوان حافظ" شامل 500 غزل، 42 رباعی و محدودی قصیده است. حافظ پس از وفات در مکان مورد علاقه خود که امروز به حافظیه مشهور است به خاک سپرده شد.

آرامگاه سعدی

شیخ مُصلِح الدین مُشرف بن عَبدُالله سعدی در بین سالهای 606 -571 ه.ق در شیراز و خانواده ای متدین به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی به مدرسه نظامیه بغداد رفت. تجربیات ارزشمند خود را که حاصل سفر به نقاط مختلف دنیا بود در دو اثر با نامهای بوستان و گلستان به رشته تحریر درآورد. شیخ در سال 691 ه.ق چشم از جهان فرو بست و در خانقاه خود دفن گردید.

آبشار مارگون

منطقه نمونه گردشگری آبشار مارگون واقع در سپیدان استان فارس لقب زیباترین آبشار استان فارس، ایران و خاورمیانه و مرتفع ترین آبشار چشمه ای جهان را به خود اختصاص داده و منشأ آب زلال و خنک این آبشار بی نظیر، از هزاران چشمه موجود در بدنه صخره کوه می باشد. علاوه بر آبشار منطقه اطراف نیز دارای طبیعت بسیار خاص، بکر و زیبایی است.

آرامگاه خواجوی کرمانی

کمال‌الدین ابوالعطاء محمودبن علی‌بن محمود کرمانی با تخلص خواجو در سده هفتم هجری در کرمان به دنیا آمد. او علاوه بر تبحر در شاعری، ریاضیدان، موسیقی دان، منجم و هیئت شناس زبده ای بوده و آثار متعددی نظیر مثنوی های شش گانه، دیوان و .... از او برجای مانده است. آرامگاه او در شیراز و کنار دروازه قرآن می باشد.

آرامگاه بی بی دخترون

بقعه بی بی خدیجه در شیراز، آرامگاه یکی از فرزندان امام سجاد، امام چهارم شیعیان است می باشد.این بقعه بدستور همسر امیر مبارزالدین، موسس سلسله آل مظفر ساخته شد. اما بعدها بر اثر زلزله تخریب و مجددا توسط محمد قلی خان ایلخانی مرمت و تجدید بنا گردید.

بازار وکیل

بازار وکیل بدستور کریمخان زند و مشابه بازار قیصریه لار و بازار اصفهان دوره شاه عباس، ساخته شده و از معروفترین بازارهای ایران است که تمامی امورات تجاری، مبادلات بازرگانان در این بازار انجام می شد. و براساس نوع اصناف و کاربری ها به بازارهای کوچکتر و مختلفی تقسیم شده است. بازار وکیل همچنان پابرجاست و کسب و کار در آن ادامه دارد.

آرامگاه شاهچراغ

سید امیر احمد فرزند ارشد امام موسی کاظم (ع) با مشهوریت خاص شاهچراغ در ششم ذیقعده متولد گردید. او با قافله هایی از خانواده و دوستداران برای دیدن امام رضا (ع) به ایران سفر می کند و مأمون از ترس انهدام حکومتش، دستور به توقف این قافله ها را می دهد و سید امیر در جنگ حاکم شیراز برعلیه بنی هاشم بشهادت رسید و در شیراز به خاک سپرده شد.

ارگ کریمخانی

ارگ کرمیخانی در سال 1180 ه.ق بدستور کریمخان زند در شیراز و با دو هدف عمده سکونت و پادشاهی زندیه بنا گردید. این ارگ از لحاظ بنای بیرونی کاملا نظامی و از لحاظ بنای درونی کاملا سکونی و با زیباییها و جلوه گری های خاصی ساخته شده است.

کاخ اردشیر بابکان

کاخ اردشیر بابکان 1800 سال پیش توسط اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانیان بنا شد. این کاخ یکی از مهم‌ترین و اولین بناهای دوره ساسانی می باشد که هنوز آثار آن باقی است. از آنجایی که این بنا در کنار چشمه بنا شده و همچنین وجود آتشدان بالاتر از کاخ، به آتشکده فیروزآباد نیز معروف است. بررسیها احتمال کاخ بودن این بنا را نشان می دهند.

باغ عفیف آباد

باغ گلشن در دوران صفویه بنا شد که پس از این سلسله ویران گردید و در سال 1284 ه. ق قوام دوم این باغ را آباد نمود و عمارت کنونی آنرا ساخت که پس از مرگش به عفیفه خانم خواهرزاده قوام به ارث رسید و بهمین جهت نام عفیف آباد را بر آن نهادند.

باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین باغهای شیراز، که قدمت آن به دوره ساسانیان می رسد. این باغ نیز مورد توجه پادشاهان مختلفی بوده است. این باغ در نزدیکی قلعه ای با نام کهندژ و مجاورت آرامگاه سعدی و جنوب تنگ آب خان قراردارد. کاریز سعدی نیز از این باغ می گذرد.

باغ جهان نما

باغ جهان نما یکی از زیباترین و کهن ترین باغهای شهر شیراز است و همواره مورد توجه پادشاهان بوده است. عمارت کوشک این باغ توسط کریمخان زند مشابه باغ نظر، در مرکز باغ و به صورت هشت ضلعی و سبک کلاه فرهنگی و از جنس آجر است.

باغ ارم

باغ ارم باغی تاریخی و از زیباترین باغ های شهر شیراز که دارای طبیعتی منحصر به فرد و بی نظیر است. از تاریخ این باغ اطلاعات کاملی در دست نیست. این باغ دارای چند عمارت می باشد که عمارت اصلی در سه طبقه در مغرب باغ قرار گرفته است.

حمام وکیل

یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمند ترین حمامهای تاریخی ایران حمام وکیل واقع در مرکز شهر شیراز است. این حمام از پیشرفته ترین اصول معماری زمان خود برخوردار بوده است. حمام که در سال 1187 هجری قمری به دستور کریمخان ساخته شد وحدود 11 هزار متر مربع مساحت دارد.

سرای مشیر

سرای مشیر نام مکان تاریخی در شهر شیراز واقع در جنوب بازار وکیل و از آثار باستانی دوره قاجار است. ابوالحسن خان مشیر الملک این بنا را در سال 1282 ه ق احداث کرده است.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو در 18 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شیراز قرار دارد. عمیق ترین قسمت آن حدود 2 تا 3 متراست آب آن بسیار شور و یکی از بزرگ‌ترین منابع نمک ایران به شمار می رود. گونه های مختلفی از جانوران وگیاهان درآن دیده می‌شود.

نقش رجب

در شمال شرقی شیراز و در مسیر پاسارگاد به نقش رستم در شکافی از کوهی نه چندان بلند چهار نقش برجسته منسوب به دوره ساسانی دیده می شود که برای بزرگداشت پیروزی آنان بر دشمن و گرفتن دیهیم پادشاهی از اهورامزدا حکاکی شده و دارای چند کتیبه نیز است. به مجموعه این سنگ نگاره ها نقش رجب می گویند.

کاخ سروستان

کاخ ساسانی سروستان به احتمال قریب به یقین از آثار تاریخی دوره ساسانیان (پادشاهی بهرام گور پنجم) می باشد که توسط مهرنرسی، وزیر بهرام بنا شده و دارای جنبه ی تقدس بوده است.

بهشت گمشده

بهشت گمشده جایی در نزدیکی مرودشت شهر شیراز قرار دارد که طبیعت زیبایی دارد و زیستگاه پرندگان و پستانداران زیادی است.

پیست اسکی پولادکف

پیست اسکی پولادکف در شهرستان سپیدان شیراز با داشتن امکانات رفاهی و گردشگری فراوان در تمام سال پذیرای تعداد زیادی از مردم است.

غذاهای شیرازی - قسمت دوم

کوفته گشنیز ، آب پيازک (اشکنه)، قورمه به، کوفته هلو، دوپیازه، یخنی نخود و یخنی عدس کلم از غذاهای محلی شیراز هستند که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت چهارم

آش سبزی، آش کارن، آش ماست، آش دوغ و آش انار از نمونه های آش شیرازی هستند که طرزتهیه آنها در این وبلاگ آورده شده است.

غذاهای شیرازی - قسمت اول

قنبر پلو، شکر پلو، کلم پلو شیرازی، پاچه پلو، رب پلو، دمپخت جزو غذاهای محلی شیراز هستند.

سوغاتی های شیراز

در شیراز بهترین و تازه‌ترین عرقیات که هرکدام علاوه بر طعم، خواص دارویی و درمانی ویژه‌ای نیز دارند تهیه می‌شود.