درباره شیرگاه

شیرگاه یکی از چهار شهر شهرستان سوادکوه در استان مازندران است. این شهر از جنوب به شهرهای زیراب و پل سفید، از شمال به شهرستان قائمشهر و از غرب به شهرستان بابل راه دارد.

مردم شیرگاه
شهرستان شیرگاه در محدوده شهری بیش از 10 هزار نفر و با روستاهای اطراف بیش از 30 هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر این مردم به کشاورزی و دامداری مشغولند.

وجه تسمیه

در خصوص وجه تسمیه این شهر می‌توان گفت که «شیر» در زبان محلی به معنای تر و نم می‌باشد پس بدین ترتیب معنی شیرگاه یعنی «مکان تر یا نمناک». بنا به روایتی شیرگاه مخفف شیرگاو می‌باشد.
البته برخی نام پیشین شیرگاه را خارخون دانسته‌اند ولی بر اساس جلد سوم کتاب فرهنگ جغرافیایی ایران، خارخون نام قدیم روستای زیولا که این روستا در منطقه شیرگاه قرار دارد، بوده ‌است.

رودهای شیرگاه

شیرگاه محل تلاقی دو رود است.
 • رود تالار که از منطقه آلاشت و گردنه‌های دوگل سرچشمه می‌گیرد. این رود در بیشتر ایام سال گل آلود است.
 • رود کسلیان که در بیشتر ایام سال آبی، روشن و زلال دارد و تنها در زمان بارندگی‌های شدید آب آن کمی گل آلود می‌شود.
به دلیل وجود این دو رود و همچنین وجود درههایی نسبتاً کم عمق، شیرگاه پل‌های متعددی دارد که به همین دلیل آنرا شهر پل‌ها نیز لقب داده‌اند.

روستاها

روستاهای شهرستان شیرگاه را می‌توان بدین شرح ذکر کرد:
کتی لته، فرامرزکلا، اسلام آباد، کلیج خیل، تپه سر، آبدنگسر، هتکه لو، ترک سرا، اندارکلی، ملفه، چاکسر، آهنگرکلا، منگل، چالی، ایوک، مهدی آباد، حاجی کلا، بازیرکلا، نوآباد، یاغکوه، برنجستانک، رضاآباد، بشل، شبرجه کلا، بورخیل، نارنح بن، لفور، کالی کلا، آغوزبن، کفاک، خرکاک، اسبوکلا، گالش کلا، درزی کلا، افراسی، اگشنین، دهکلان، امام کلا، لفورک، ریکو، امیرکلا، لودشت، رییس کلا، اوبن، مرزی دره، سنگ سی، بورخانی، میرارکلا، شارقلت، پاشاکلا، نفت چال، عالم کلا و زیولاء.
زیولاء قدیمی‌ترین روستای این شهر می‌باشد که چشم انداز بسیار زیبا، جنگلی که رودخانه تالار آنرا از شهر شیرگاه جدا نموده و مراتعی سرسبز دارد.

مناطق گردشگری

شیرگاه مناطق و جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد که همه ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. در زیر به این جاذبه‌های گردشگری اشاره می‌کنیم:
 • آبشار شیرگاه که در نزدیکی تونل، بین جاده زیراب – شیرگاه است.
 • چشم اندازها نگلی لفور در فصل بهار
 • زمین‌های کشاورزی برنج و باغ‌های مرکبات
 • ویلاهای زیبا در نوآباد
 • رودخانه کسلاین در نارنج بُن
 • مناظر بسیار زیبای جنگلی به طور مثال جنگل اندرگلی
 • پل‌های تاریخی
 • آب و هوای ملایم وخنک در بهار و تابستان
 • شنا در رودخانه کسلیان

پل های تاریخی

این شهر چندین پل تاریخی دارد، مانند:
 • پل دختر (چالی)
 • پل تاریخی شاه‌عباسی آبدنگسر (آبدنگسر، بین قائم‌شهر و شیرگاه)
 • پل شاه‌عباسی: این پل در دوران سلطنت پادشاهان صفوی و در مسیر باستانی موسوم به راه شاه‌عباسی با آجر و ساروج و گچ بر روی رود کسلیان یا روشن تلار بنا گردید. طول آن ۵۷ متر و عرض آن بدون احتساب جان پناه پنج متر می‌باشد. پل شیرگاه دو دهنه دارد که دهنه شمالی آن از دهنه جنوبی بزرگ‌تر است.
 • پل شاپور: اين پل در حوالی مسیر شيرگاه - علي آباد (از توابع قائم شهر) بنا گرديده است. پل شاپور بر روی رودخانه اوتجون در اراضی چای باغ و ۵۰ متری جانب شرقی جاده شیرگاه به قائمشهر واقع شده و قدمت آن به احتمال بسیار به دوران قاجار برمیگردد.
این پل که از مصالحی چون سنگ و ملات ساروج ساخته شده، دارای يک دهانه بزرگ مياني با طاق جناغي و يک دهانه کوچکتر فرعي است. پايه‌های پل، مثلثي شکل و در جهت مخالف جريان آب قرار گرفته‌ که در بالای این پایه‌ها دهانه‌هاي کوچکتري ساخته شده است. همچنین سطح گذر پل شاپور از محل تيزه طاق بزرگ به طرفين شيب نسبتاً ملايمي دارد.
جالب اینجاست که از لا به لای آجرها و بتن‌های پل (روی پل)، درخت انجیری رشد کرده که در فصل برداشت انجیر می‌توان از این درخت میوه چید.

آدرس

شیرگاه یکی از چهار شهر شهرستان سوادکوه در استان مازندران است. این شهر ازجنوب به شهرهای زیراب و پل سفید، از شمال به شهرستان قائمشهر و از غرب به شهرستان بابل راه دارد.

شهرستان شیرگاه 25 کیلومتری قائمشهر و 20 کیلومتر  زیراب است. این شهر از همه جهت به جز شمال بوسیله رشته کوههای البرز مرکزی احاطه گشته ‌است. از غرب توسط کوه تِرز، از شرق به‌وسیله کوه وِرزک و از جنوب با کوههای ساره سر و شاه کوه محاصره شده ‌است.
جاده‌ ارتباطی تهران- شمال (معروف به جاده فیروزکوه) و راه آهن تهران- شمال، که بخشی از راه ‌آهن سراسری ایران است، از این شهر می‌گذرد.

تاریخچه

شهر امروزی شیرگاه قدمت چندانی ندارد، زیرا محل ابتدائی زندگی گروههای انسانی در روستاهای زیولاء، چالی، تپه‌سر و بویژه آبدنگه‌سر بوده ‌است. بیشتر مردم این منطقه در آن زمان به پیشه چوب‌بری و دامداری مشغول بوده‌اند. اهالی این روستاهای کوچک خانه‌های خود را در بلندی‌ها می‌ساختند، تا از خود در برابر حمله دزدان و یاغیان دفاع کنند.

به مرور زمان، این مردمان برای تأمین چوب و نیز چرای دامهایشان به دلیل فاصله کم این سه منطقه از شیرگاه به صورت روزانه به جنگل‌های این منطقه رفت و آمد داشتند که نتیجه این کار کوچ تدریجی آنها به شیرگاه شد و کومه‌ها و کلبه‌هایی ساخته شد که این کلبه‌ها کم کم به خانه‌هایی دائمی تبدیل شد و در شهرامروزی و نواحی اطراف ساکن شدند و اینچنین هسته وجودی شیرگاه شکل گرفت و در آبان 1341 شیرگاه نام شهر را به این منطقه اختصاص یافت.

در این شهر چندین رخداد تاریخی نیز به وقوع پیوست:
 • در دوران صفوی جاده شوسه شاه‌عباسی از این شهر عبور می‌کرد و پل‌های امروزی یادگارانی از آن دوران‌ هستند که در زمان خود از پل‌های مهم و بزرگ به شمار می‌رفتند.
 • در زمان رضاشاه نیز شخصی که به مبارزه با شاه برخاسته بود، برای تأمین غذا و استراحت سپاهیانش به شیرگاه رفت و آمد میکرد.
 • نیروهای ارتش شوروی در جریان اشغال ایران در جنگ جهانی دوم، در منطقه‌ای که به نام آنها «روس آباد» نام گرفت در نزدیکی کلیج خیل امروزی (یکی از روستاهای شیرگاه) ساکن شدند. مردم شیرگاه ایام حضور شوروی‌ها را شوروی سال می‌گویند.
 
نام: آسیا » ایران » شهرهای دیگر ایران » شیرگاه در استان مازندران
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر شهرهای دیگر ایران

 

غار هوتو در بهشهر

"هوتو" غاری است با قدمت تاریخی 70 هزار ساله، که در غرب شهرستان بهشهر و در روستای تروجن (شهیدآباد) واقع شده است. این غار براي اولين بار در سال 1949 شناسايي و بررسي شد. نتايج به دست آمده از این تحقيقات، نشان دهنده این است که انسان‌هاي نخستين (دوره‌هاي پارينه سنگي، ميانه سنگي و نوسنگي) در این غار زندگی کرده‌اند.

جنگل الیمستان در آمل

طبیعت زیبا و خیره‌ کننده جنگل الیمستان و هوای خنک و مه آلود آن به همراه دشت‌هایی سراسر پوشیده از گل و سبزه، فضایی وصف نشدنی را خلق کرده است که شوق پیاده روی و لذت بردن از این جاذبه‌ها را در هر فردی برمی‌انگیزد.

غار اسپهبد خورشید در سوادکوه

غار " اسپهبد خورشید " یا " عایشه گرگیلی دژ " که یکی از دو غار مهم مازندران به شمار می‌رود، در مسیر جاده تهران ـ فیروزکوه بر دل خطیرکوه و در ناحیه دوآب شهرستان سواد کوه استان مازندران قرار دارد.

غار علیصدر در همدان

غار علی‌صدر با توجه به مناظر بدیع و دیدنی که از رسوبات کربنات کلسیم در سقف و دیواره‌ها در آن بوجود آمده‌اند و مزایایی چون دارا بودن هوای سالم، برخورداری از امکان قایقرانی از منحصر به فردترین مکان‌های گردشگری ایران در همدان به شمار می‌رود.

دریاچه اوان در قزوین

از جاذبه‌های طبیعی استان قزوین، دره سرسبز و پیاله‌ایی شکل الموت است که از شمال به رامسر، از جنوب و شرق به قزوین و كوه‌های طالقان و از غرب به طارم‌سفلی متصل شده که در بین آن دریاچه زیبای "اوان" مانند الماسی می‌درخشد.

غار کیجا کرچال در سوادکوه

غار کیجا کرچال در مسیر جاده فیروزکوه ـ سوادکوه و در فاصله 10 کیلومتری جنوب شهر پل سفید واقع شده است. این غار که در ارتفاع 1268 متری از سطح آب‌های آزاد و بر فراز کوه سرخل (یکی از شاخه‌های فرعی رشته کوه‌های البرز) قرار دارد، در کنار غار اسپهبد خورشید، دو غار مهم مازندران می‌باشند.

قلعه رودخان در فومنِ گیلان

قلعه رودخان یا قلعه حسام، نام قلعه‌ای تاریخی و با عظمت است كه حكايت از تمدني كهن داشته و یکی از بزرگترين دژهاي نظامي گيلان و حتي ايران می‌باشد. این قلعه با مساحتی بالغ بر ۵۰ هزار مترمربع، در ارتفاعي بيش از ۶۰۰ متر بر فراز ارتفاعات روستای رودخان واقع شده‌ و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است.

گنبد سلطانیه در زنجان

گنبد سلطانیه که در 36 کیلومتری شرق زنجان قرار گرفته، در سال 1310 جزء آثار ملی ایران شناخته شد و در 24 تیرماه 1384 نیز به عنوان هفتمین اثر ماندگار ایرانی در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است.

پارک جنگلی سیسنگان در نوشهر

"پارک جنگلی سیسنگان" یکی از زیباترین و با ارزش‌ترین پارک‌های جنگلی شمال کشور می‌باشد که بخشی از آن جهت ذخیره منابع گیاهی و بخش دیگر جهت گردش و تفریح در نظر گرفته شده است. این پارک به دلیل آنکه زیستگاه انواع گونه‌های درختی، درختچه‌ای و جانوری است، جزء پارک‌های شاخص کشور محسوب می‌شود.

کلاردشت در چالوس

کلاردشت منطقه‌ای کوهستانی از توابع شهرستان چالوس می‌باشد که در غرب استان مازندران واقع شده است. دهستان كلاردشت با 39 آبادي در دشت کوچک دامنة تخت سليمان قرار دارد که مركز آن حسن كيف می‌باشد‌ و زبان‌های رایج در آنجا مازنی، کردی، لکی و فارسی است.

روستای کندلوس در نوشهر

روستای کندلوس خانه‌های کاهگلی زیبایی دارد که با نمایی از چوب، سقف‌های چوبی و پنجره‌های کوچک مزیّن شده است. کوچه‌های سنگ فرش، نهرهای جاری و چشمه‌های آب معدنی نیز نمایی جذاب برای روستا به وجود آورده است.

جنگل ابر در سمنان

جنگل ابر یکی از جنگل‌های زیبا و قدیمی ‌ایران است که در استان سمنان و نرسیده به استان گلستان قرار دارد. در این جنگل نزدیک به 85 گونه گیاهی چوبی، بسیاری از درختان کمیاب و گیاهان دارویی نادر یافت می‌شود.

تله کابین نمک‌آبرود

نمک‌آبرود با وسعت 650 هكتار، در استان مازندران واقع شده است. این شهرک دارای خط تله‌کابینی معروف به "تله‌کابین نمک‌آبرود" و نیز دو بخش اصلي شهرسازي و امكانات گردشگري است.

چشمه دیمه در کوهرنگِ چهارمحال و بختیاری

چشمه دیمه از جاذبه های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری واقع در روستایی به همین نام در منطقه‌ی کوهرنگ می باشد.این چشمه دارای املاح معدنی مغنی است که در درمان سنگ کلیه و پوسیدگی دندان بسیار مفید است.

دریاچه شورمست در سوادکوه

دریاچه شورمست یکی از زیبا ترین جاذبه های طبیعی در سرزمین پهناور مان ایران می باشد. این چشمه در استان مازندران، شهرستان سواد کوه واقع شده است. در حاشیه و پیرامون آن نیز تاسیسات عظیم استخراج زغال سنگ،برج تاریخی لاجیم قرار دارد.

خطیرکوه

منطقه خطیرکوه بین استان مازندران و سمنان در دره ای از البرز مرکزی در شمال مهدی شهر استان سمنان واقع شده است. موقعیت متضاد شمالی و جنوبی آن دو آب و هوا و طبیعت متفاوت به آن بخشیده که هرساله گردشگران زیادی را برای بازید از مناطقی همچون قله قدمگاه، چشمه‌ها ویخچال‌های مختلف، برج دیدبانی و غیره به سمت خود می‌کشاند.

کویرمرنجاب

سفر به منطقه ی مرنجاب به قول خودمون یک تیر و چند توانید از کاروانسرا ی تاریخی دوره صفویه، دریاچه ی نشان است چون علاوه بر دیدن کویر و آسمان زیبای آن می نمک،جزیره ی سرگردان دیدن کنید.

جزایر ناز قشم

جزیره ناز با وسعت تقریبی سه هکتار، یکی از جزایر مهم و منحصر به فرد می‌باشد که در نزدیکى سواحل شرقى قشم‌ و در 22 کیلومتری شهر قشم قرارگرفته است. این جزیره خالی از سکنه، دو جزیره کوچک را در آغوش خود جای داده که بومیان منطقه به این دو جزیره، دو کرده می‌گویند.

نقاط دیدنیِ مرنجاب

منطقه ی مرنجاب یکی از مناطق زیبای کویری است که در واقع مجموعه ای از تفریحات و دیدنی ها طبیعی و باستانی را درکنار هم فراهم آورده است.

شهرتاریخی خاروانا

در این مقاله قصد معرفی قلعه ی جوشین در شهر خاروانا را داریم. شهر تاریخی خاروانا دارای آثار تاریخی بسیار و سه قلعه ی مهم به نام های جوشین، قلعه‌ ی علي بيگ و قلعه ی آغجه است.

ابشار کبود وال در گلستان

شهرستان علی آباد کتول از توابع استان گلستان در کنارتعداد زیادی از مناطق گردشگری، آبشاری بی بدیل را در خود جای داده که همیشه مسافران را سمت خود می کشانده است؛ آبشار کبودوال. برای دیدن این آبشار پس از ورود به این شهر وارد کمربندی پارک جنگلی-علی آباد شده و پس از رسیدن به تفرجگاه عمومی شهر باید نیم ساعت پیاده روی کنید.

آشوراده در گلستان

تنها جزیره ی ایرانی دریای خزر، جزیره ی آشوراده است که در شهرستان بندر ترکمن از استان گلستان قرار دارد. در بعضی از آثار و نوشته ها آشوراده را همان جزيره مشهور و تاريخي "آبسكون" مي دانند كه اکنون اين جزيره با بالا آمدن آب دریای خزر نابود شده و براساس مستندات تاریخی این فرضیه اشتباه است.

جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال، معروف به بهشت ایران، از جمله مناطق ییلاقی کشور با آب و هوای سرد است که مردم آن علاوه بر دیدن مناظر بی نظیر دشت و شالی و کوه های سرسبز، هوای سالم تنفس می کنند و شب ها ستاره ها را می بینند.

قله پاشوره در مازندران

پاشوره، نام قله‌ ایست که در روستایی به نام نوا قرار دارد. برای رفتن به این مکان گردشگری زیبا باید از جاده هراز گذر کرد و پس از گذشتن از آب اسک، در منطقه پل مون و در دو راهی روستای رینه، جاده‌ای در سمت راست ما قراردارد که به سمت روستای نوا می‌رود. دشت آزو یکی از زیباترین دشتهای مازندران است که در روستای نوا قرارگرفته است.

آبشار شادان در گلستان

آبشار شادان در ۷ کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی که از توابع استان گلستان می باشد، قرار گرفته است. این مجموعه از اماکن طبیعی و بسیار چشم نوازی است که قطعا هر گردشگری آرزوی دیدنش را دارد.

برج قابوسی در گلستان

بنای برج قابوس ابن‌ وشمگیر، یکی از بی ‌نظیرترین و باشکوهترين هنرهای معماری ایران در دورة اسلامی، در سال 397 هجری قمری به دستور قابوس ابن وشمگیر در شهر گرگان ساخته شده است.

قلعه خرگوشی در اردکان

کارونسرای خرگوشی یکی از بناهای زیبایی است که در وسط کویر در عصر صفویه ساخته شده است. این بنای آجری و سنگی دارای کتیبه های تاریخی ارزشمند، حجره، صفه، اصطبل، آب انبار است که نشان می دهد معماری ایرانی همیشه همه نیازهای ساکنان را در نظر می گیرد و با زیبایی و تزیینات درمی آمیزد.

کمر پشت

دیدن از این روستای طبیعی و خدادای، که در فاصله 80 کیلومتری شهرستان قائم شهر واقع شده را هرگز از دست ندهید و دیدن کردن از پیرامونِ آن روستا، از جمله شهرستان سواد کوه بر جاذبیت های گردشگری آن می افزاید.

بقعه امامزاده جعفر (ع) بروجرد

بقعه امامزاده جعفر(ع)، بعد از مسجد جامع، قدیمی ترین اثر تاریخی به شمار می‌رود که این نمونه معماری در ایران بسیار نادر است. بنای تاریخی آرامگاه امامزاده جعفر (ع) در شرق شهرستان بروجرد (استان لرستان) واقع شده است.

ماسوله

روستای بسیار زیبا و توریستی ماسوله در استان گیلان و 32 کیلومتری جنوب شرقی فومن است. خانه‌های ماسوله طوری ساخته شده که پشت بام هر خانه حیاط خانه‌ای دیگر است و معمولا بیشتر از دو طبقه نیست.

قلعه ملک بهمن

قلعه ملک بهمن یا ملک قلا یکی از بزرگترین و مهمترین قلعه‌های ایران واقع در مازندران است که مربوط به عهد صفوی می باشد که و یکی از آثار ناریخی برای گردشگران می باشد.

جواهرده رامسر

جواهرده که به نگین زیبای غرب مازندران مشهور می‌باشد، روستای است دیدنی و زیبای که در فاصله‌ای حدود‌ 30 کیلومتری‌ شهرستان رامسر واقع شده است و جزو مکانهای دیدنی بسیار زیبا برای گردشگران می باشد.

استخر پشت نکا

درياچه طبيعي استخر پشت، در جوار روستایی به همین نام و در حدود سي و پنج كيلومتري جنوب شهرستان نكا، در استان مازندران واقع شده است که یکی از مناطق زیبا برای گردشگران علاقه مند به طبیعت می باشد.

غار دانيال در سلمانشهر

غار دانيال که در جنوب شهرستان سلمانشهر(متل قو) و در استان مازندران واقع شده، از جمله غارهاي آبي و رودخانه‌اي ايران است كه در سلسله جبال البرز قرار دارد و داراي چشم اندازي زيباست و مکانی دیدنی برای گردشگران می باشد.