اریس، ریس یا سوت شیرنی سی

اریس یکی از شیرینی های محلی تبریز است که دارای انواع کاکائویی، تسبیحی و... میباشد.
مواد تشکیل دهنده اریس:
شیر، شکر، وانیل، پسته، کاکائو

لوز

لوز یکی دیگر از شیرینی های تبریز است که در انواع بادامی، پسته ای و زعفرانی تهیه می شود.
مواد تشکیل دهنده لوز:
شکر، وانیل، بادام، پسته و زعفران

قرابیه

قرابیه نوعی شیرینی سنتی، محلی و گرانقیمت تبریز است که بیشتر در اعیاد و مهمانی ها به همراه چای سرو میشود.
 مواد تشکیل دهنده قرابیه:
بادام، بادام تلخ، آرد سیب زمینی، آرد، شکر، زرده و سفیده تخم مرغ، وانیل و...
در قرابیهٔ پسته ای به‌جای بادام، مغزپسته به‌کار می‌برند. نوعی قرابیه به نام قرابیه نارگیلی نیز وجود دارد که به مرغوبیت قرابیه بادامی و  پسته ای نیست.

نوقا یا لوکا

یکی دیگر از شیرینی‌های محلی تبریز نوقا یا لوکا می‌باشد که  در انواع مختلف مانند وانیلی-کاکائویی-شکلاتی و... درست میشود.
مواد تشکیل دهنده نوقا:
 شکر، سفیده تخم مرغ، گردو، وانیل و...

راحت الحلقوم

راحت الحلقوم یکی دیگر از شیرینی‌هایی است که در تبریز درست میشود و اصل آن از کشور ترکیه میباشد.
مواد تشکیل دهنده راحت الحلقوم:
نشاسته، شکر، گلاب، لیمو، پسته، بادام، گردو، دارچین و...

باقلوا

باقْلَوا نوعی شیرینی است که در کشورهای ایران، ترکیه، کشورهای آسیای میانه و قفقاز، برخی کشورهای عربی، یونان، قبرس و برخی مناطق روسیه تهیه می‌شود. باقلوا شیرینی سنتی ترکان آسیای میانه نیز هست. در ایران این شیرینی در شهر‌های قزوین، یزد و تبریز تهیه می‌شود.
مواد تشکیل دهنده باقلوا:
گلاب، شکر، هل، آرد، بکینگ پودر، زرده  تخم مرغ، خاکه قند، شیر، روغن و...
باقلوا در ایران به شکل‌های مختلف همچون لوزی، مربعی و لوله‌ای و در انواع طعم‌های پسته ای، بادامی، نارگیلی وغیره تهیه می شود.

نان های تبریز

نان های بربری(کوکه)، لواش(لاواش ) و سنگک در تبریز متداول هستند که در اکثر نقاط نیز ایران مصرف میشوند.
نانهای روغنی(یاغلی کوکه) و نانهای مغزدار(ایشلی کوکه) نیز نانهای سنتی و محلی تبریز هستند که در صبحانه و ماه رمضان سرو میشوند.

سوغاتی‌های دیگر تبریز و شهرهای اطراف

از سوغاتی‌های دیگر تبریز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • پشمک
 • باسلوق
 • سنجد
 • شیرینی کنجدی
 • شکلات تسبیحی
 • مربای گل (گل محمدی) تبریز
 • گل سرخ تبریز و روستاهای دامنه سهند
 • آجیل مخصوص تبریز از دیرباز مرغوبیت جهانی داشته و از بهترین محصولات ایران تولید می شود. انواع خشکبار از قبیل برگه هلو، زردآلو، آلو خشک که در شهرستان های جنوبی بخصوص در مراغه تولید می شود طرفداران بیشماری دارد.

سوغاتی های شهرهای اطراف تبریز نیز موارد زیر می باشد:
 • سوجوق مراغه
 • باسلیق مراغه
 • میان پر گلابی عجب شیر- مراغه
 • میان پر زردآلو مراغه - عجب شیر
 • میان پر انجیر کردشت و روستاهای حاشیه رودخانه ارس
 • حلوا گردویی اسکو
 • دوشاب (شیره انگور) اسکو
 • ترشی ذغال اخته شهرستان کلیبر
 • برگه زردآلو و آلبالو شهرستان مرند
 
نام: آسیا » ایران » تبریز » سوغاتی- شیرینی های تبریز
گروه: سرگرمی ها
 

مکان های دیدنی دیگر تبریز

 

ایل گلی

گردشگاه ایل گلی در جنوب شرقی شهر تبریز هم چنان پذیرای مهمانان بی شماری است. این مکان دیدنی که دریاچه ایست که در مرکز آن کاخی دو طبقه بنا شده است و در اطراف آن فضای سبز تعبیه شده، تفریح گاهی است که در آن برگی از تاریخ نیز ورق می خورد.

ارگ تبریز

ارگ علیشاه یا همان ارگ تبریز، یکی از بناهای مهم تاریخی و نماد شهر تبریز می‌باشد که در قرن هشتم هجری توسط تاج الدین علیشاه، وزیر الجایتو ساخته شده است.

تالاب قوری گل

تالاب قوری گل با قدمت تاریخی امروز در زمره آب های راکد و شیرین استان آذربایجان است که در سال 1354 به ثبت ملی رسیده است. این تالاب در جاده ترانزیتی تهران-تبریز قرار دارد و محل قرارگیری آن سبب شده که مسافران زیادی در آن رفت و آمد کنند.

موزه قاجار

در نزدیکی مقبره الشعرای تبریز موزه قاجار قرار دارد که تاریخ نسبتا کاملی از مردم شناسی و شاهان قاجاریه به دست می دهد. این موزه در دو طبقه و مشتمل بر چندین تالار است که اهمیت معماری بنا نیز درخور توجه است.

خانه مشروطه

نهضت مشروطه که یکی از نقاط سرنوشت ساز تاریخ معاصر کشور است در شهر تبریز بسیار پررنگ بود تاحدی که مرحوم کوزه کنانی خانه شخصی اش را در اختیار مشروطه خواهان قرار داده بود. اکنون این خانه که موزه مشروطه است یکی از منابع مهم در مطالعه اتفاقات آن دوران به شمار می رود.

مقبره الشعرا

مقبره الشعرا یا آرامگاه شاعران در شهر تبریز که نماد این شهر است در محله سرخاب مدفن شاعران بزرگی چون شهریار است. درضمن، در این مکان بنای یادبودی احداث شده که معماری اصیل و جهانی و نامدار ایرانی را به منصه ظهور رسانده است.

روستای کندوان

روستای صخره ای کندوان در استان آذربایجان شرقی با خانه های هرمی در دل صخره های کوه سهند طبیعتی بسیار شگفت انگیز را به وجود آورده که تاریخ سکونت در آن به زمان حملات مغول برمی گردد. این روستا اکنون دارای جاذبه و امکانات گردشگری مناسبی است.

بازار تبریز

بازار تبریز که یکی از بزرگترین و مهمترین بازارهای مسقف جهان به شمار می‌رود، مساحتی حدود یک کیلومتر مربع دارد. این بازار در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران و در مرداد ماه سال ۱۳۸۹ شمسی به‌ عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.

بقعه سید حمزه

بقعه سید حمزه، در محله سرخاب تبریز، بقعه نسبتا بزرگی است که افراد زیادی را برای زیارت یکی از فرزندان امام موسی بن جعفر به سمت خود می کشاند. این بقعه شبستان، مدرس، مسجد و دارلشفا نیز دارد.

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان در شهر تبریز در خیابان امام خمینی دومین موزه تاریخی و ملی کشورمان است و در آن آثار زیادی از دوره های قبل از تاریخ، دوره ی حکومت های قبل از اسلام و بعد از اسلام مشاهده می شود.

موزه سنجش

موزه سنجش درون ساختمانی به نام سلماسی قرار گرفته که به دوران قاجار مربوط می شود. در این خانه تاریخی ابزارهای سنجش و توزین زمان قدیم در معرض بازدید علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ کشور قرارگرفته است.

آبشار گل آخور

روستای ورزقان مجموعه ای از جاذبه های گردشگری را درخود جای داده که یکی از آن ها آبشار پرآب و خنک گل آخور است. آب این آبشار حدودا 12 متری پس از عبور از این روستا، از جندین روستای دیگر نیز عبور می کند.

مسجد کبود

مسجد کبود یا مسجد جهان شاه یا فیروزه جهان اسلام یا عمارت مظفریه در شهر تبریز قرار گرفته و به علت کاشیکاری های هنرمندانه و معماری منحصربه فرد آن شهره آفاق است. در کنار این مسجد اکنون موزه هایی نیز ساخته شده که بازدیدکنندگان از آن ها نیز بازدید می کنند.

غار کبوتر

غار کبوتر یکی از جاذبه های طبیعی بسیار زیبایی است که کشور ما از وجود آن در خود بهرمند شده و در تحقیقات غار شناسان و محققان دنیا رده اول را به خود اختصاص داده است.

مسجد صاحب الامر

مسجد تاریخی صاحب الامر یک بنای تاریخی مربوط به دوره صفوی است که در شهر تبریز واقع شده است. این بنا که یکی از مساجد کهن شهر تبریز به شمار می‌رود؛ مساحتی برابر با دو هزار و 260 متر مربع و زیر بنایی حدود 2 هزار متر مربع دارد.

غذاهای محلی تبریز - قسمت دوم

آش کلم برگ، کوکوی لوبیا سبز از غذاهای محلی تبریز می باشد که دستور پخت آن را در این وبلاگ توضیح می دهیم.