درباره موزه تمدن های آناتولی

این موزه از اولین جاذبه های آنکارا می باشد و به کسانی که به بناهای تاریخی و تاریخ ترکیه باستان علاقه مند هستند، پیشنهاد می شود.

موزه تمدن های آناتولی با داشتن ساختمان های تاریخی و ریشه عمیق تاریخی که به عصر حاضر رسیده است در مراسم 19 آوریل 1997 کشور هلند به عنوان اولین موزه سال انتخاب شد.

موزه تمدن های آناتولی یکی از موزه های جالب توجه جهان است که مجموعه متمایزی شامل نمایشگاه هایی از تمدن های موجود در آناتولی تا امروز دارد که بر طبق زمان دسته بندی شده اند. سفر در موزه با مورد پارینه سنگی آغاز می شود که در سمت چپ ورودی قرار گرفته است.

این موزه از اولین جاذبه های آنکارا برای کسانی است که به دیدن بناهای تاریخی و تاریخ ترکیه باستان علاقه مند هستند. این موزه در بازاری متعلق به قرن پانزدهم که به خوبی بازسازی شده واقع است و بهترین صنایع دستی به دست آمده ازحفاریهای ترکیه را در این موزه می توان دید.

همانطور که در این موزه قدم می زنید گویی در سفری تاریخی به گذشته آناتولی هستید، آثار مختلف تاریخ دوران آناتولی از دوران پالئولاتیک تا تمدن لیدیا را در خود جای داده است. آثاری از یونان و روم نیز در موزه دیده می شود.

تاریخچه موزه

اولین موزه آنکارا را مبارک گلیپ بی - Mübarek Galip Bey - ، مدیر فرهنگ، در سال 1921 در بخش قلعه آنکارا و با نام  آکال -Akkale-  تاسیس کرد.
علاوه بر این موزه، صنایع دستی قلعه آگوستوس - Augustus Temple- و حمام های بیزانتین - Byzantine Baths - نیز جمع آوری شد.

بنابر پیشنهاد آتاتورک و از منظر تاسیس موزه اتی – Eti - در مرکز شهر، صنایع دستی هیتی – Hittite - از حواشی به آنکارا منتقل شد و بنابراین به موزه ای بزرگتر نیاز بود. رییس فرهنگ آن زمان، همیز زبیر کوسای - Hamiz Zübeyr Koşay – و وزیر آموزش، سفت ارکان، - Saffet Arıkan – پیشنهاد دادند که بازار مهموت پاشا و کاروانسرا تعمیر و به موزه تبدیل شود. این پیشنهاد پذیرفته شد و بازسازی از 1938 تا 1968 ادامه داشت.

بعد از پایان تعمیرات بازار، در محل بنای گنبدی شکل فعلی کمیته ای توسط باستان شناس آلمانی، اچ.جی. گوترباک، - H.G.Guterbock  - در سال 1940 در موزه تشکیل شد.
در سال 1943، زمانی که تعمیرات ساختمان هنوز ادامه داشت، بخش مرکزی به روی بازدیدکنندگان گشوده شد. پروژه تعمیرات این بخش توسط معمار مسیت کورال - Macit Kural - انجام شد و کار تعمیر آن پس از مناقصه به معمار زوتو بی - Zühtü Bey  - واگذار شد.

در سال 1948 اداره موزه، آکال را به انبار تبدیل کرد و موزه به چهار اتاق کوسونلو هان تبدیل شد که تعمیرات آن تکمیل شده بود.
پروژه های بازسازی و نمایش بخش اطراف ساختمان گنبد را احسان کیگی - İhsan Kıygı - آماده کرد و انجام داد. پنج مغازه به شکل اولیه باقی ماند اما دیوار بین آن ها تخریب شد و بنابراین فضای بزرگی برای نمایش فراهم آمد.
ساختمان موزه در سال 1968 به شکل فعلی درآمد تا به عنوان ساختمان اداری از آن استفاده شد و بازار مهموت پاشا والتد - Pasha Vaulted Bazaar - نیز سالن نمایش شد.

موزه تمدن های آناتولی با مجموعه منحصر به فرد خود در میان موزه های استثنایی جای گرفته و صنایع دستی باستان شناسی آناتولی و صنایع دستی عصر پارینه سنگی – Palaeolithic - تا کنون را دارد.

تاریخچه ساختمان های موزه

موزه تمدن های آناتولی در دو ساختمان عهد عثمانی جای گرفته که نزدیک قلعه آنکارا در حومه اتپزاری آنکارا واقع شده است.
یکی از ساختمان ها بازار محمود پاشا -Mahmut Paşa Bedesteni- و دیگری کورسونلو هان -Kurşunlu Han- نام دارد.

بازار محمود پاشا
بازار را محمود پاشا، یکی از نخست وزیرهای پادشاه مهمت - Mehmet - طی سال های 1464 تا 1471 بنا کرده است.
این ساختمان هیچ کتیبه ای ندارد و در منابعی که از پوست خرگوش خالص بوده اند و در اینجا توزیع شده اند، ثبت شده است. طراحی ساختمان جزء نوع کلاسیک است.
این ساختمان ده گنبد دارد که این بنای چهرگوش را پوشانده و 102 مغازه دارد که مقابل یکدیگر قرار گرفته اند.

کورسونلو هان
طبق منابع تاریخی و کتب ثبت، کورسونلو هان پایگاه تامین مالی صدقات مهمت پارسا، وزیر پادشاه مهمت، بوده که در اسکودر استانبول پرداخت می شده است. این مساله در هیچ کتیبه ای ثبت نشده است.

طی بازسازی های 1946، سکه های عصر مورات 2 کشف شده که نشان می داد کاروانسرای هان به قرن پانزدهم مربوط می شود. هان  طراحی خاصی از عصر هان عثمانی دارد. یک حیات و گذرگاه طاقدار در وسط وجود دارد که با دو اتاق دو طبقه  شده اند. در طبقه همکف 28 اتاق و در طبقه اول 30 اتاق وجود دارد. در بخش شمالی هان 11 مغازه و دربخش شرقی 9 مغازه وجود دارد و 4 مغازه در باغ و روبروی یکدیگر قرار دارند.
کاروانسرای هان را مهمت پاشا - Mehmet Pasha -  بنا نهاده و وی در سال 1467 به نخست وزیری رسیده است. بازار طاقدار به دستور مهمت پاشا ساخته شده که تا سال 1470 در قدرت بود. مسجد، نوانخانه، مدرسه و مقبره او در اسکودر واقع شده است.

این دو ساختمان و موزه امروزی آن بعد از آتش سوزی سال 1881 بسته شدند.

تاریخچه بقایا

عصر پارینه سنگی - قبل از 8000 – Palaeolithic
این عصر را با بقایای برجای مانده و کشف شده از غار آناتولی کاراین می شناسند. مردم عصر پارینه سنگی به شکار می پرداختند و در غار جوامعی را تشکیل می دادند. ابزارهای سنگی و استخوانی مردم آن دوره به نمایش درآمده است.

عصر نوسنگی - Neolithic - 5500-8000
در این عصر تولید غذا آغاز شده و اولین یک جانشینی ها را جامعه این عصر آغاز شده است. صنایع دستی این دوره از دو بخش مهم این عصر موسوم به کاتالهوک و هاکیلار - Çatalhöyük and Hacılar- در موزه به نمایش درآمده اند. این بقایا شامل مجسمه های خدایان زن، مهر، ظروف سفالی و ادوات کشاورزی ساخته شده از استخوان می شوند.

دوره مس و سنگ - 3000-5500 قبل از میلاد
در این دوره علاوه بر ابزارهای سنگی، مس را نیز پردازش کرده و در زندگی روزمره به کار می بردند. بقایای ارزشمندی از این دوره برجای مانده که در هکیلار- Hacılar -، کانهسن- Canhasan -، تیکیتپ - Tilkitepe  -، الکهویوک – Alacahöyük- و الیسار - Alişar -کشف شده و در این  موزه به نمایش درآمده است.

مفرغ دوره برنز اول - 1950-3000 قبل از میلاد
افرادی که در ابتدای هزاره سوم قبل از میلاد در آناتولی زندگی می کردند، قلع و آلیاژ را به مس اضافه کرده و برنز را اختراع کردند. همچنین با قالب گیری و فنون چکش کاری روی همه فلزات این دوره کار کردند. فلزات گرانبها، هدایای ارزشمند مردگان که از گنبدهای اشرافی الکهویوک – Alacahöyük- کشف شده بود، خرابه های اسکیاپار - Eskiyapar - هوروزتپ -Horoztepe -  کارااوقلان – Karaoğlan- مرزیفون – Merzifon- اتییوکوسو – Etiyokuşu- اهلتیبل – Ahlatlıbel- کارایاوسان – Karayavşan- بولو – Bolu- بیسسولتان – Beycesultan- سماهویوک - Semahöyük-  و تپه کاراز تیلکی - Karaz-Tilki Hill – متعلق به عصر برنز اول هستند و این موزه به نمایش درآمده اند.
 هیتی ها (1200 – 1750 قبل از میلاد): هیتی ها اولین اتحادیه سیاسی را در آناتولی در هزاره دوم در خلیج کیزیلمارک – Kızılırmak- تاسیس کردند. شهر پایتخت بوقازکوی (هاتوساس) و مراکز مهم دیگر ایناندیک – İnandık- اسکیاپار – Eskiyapar- آلاکاهویوک – Alacahöyük- الیسار – Alişar- و فرزانت – Ferzant- بودند. ظروف شکل گاو نقش برجسته، آثار باستانی سفالی، الواح آرشیو دولت، مهرهایی به نام پادشاه از این دوره وجود دارد.

فریگی -700- 1200 قبل از میلاد
فریگی های مهاجر از بالکان در قرن سوم هزاره دوم که کنترل اناتولی را به دست گرفته بودند در گوردیون – Gordion- متمرکز شده بودند. آثار هنری کشف شده از گوردیون – Gordion- و خرابه های آن ها بهترین نمونه های فرنگی ها هستند که در این موزه به نمایش درآمده اند.

اورارتو - 600-1200 قبل از میلاد
تمدن اورارتو در مراکزی مثل آلتینتپ Altıntepe، ادیلسواز Adilcevaz، کایالیدر Kayalıdere، پتنوس Patnos، ون Van، کووستپ Çavuştepe به معماری پیشرفته و فناوری معدن رسید و همان زمان در سرزمین فرنگی ها به سر می برد.

هیتی های ثانویه -700-1200 قبل از میلاد
در پایان امپراطور هیتی، برخی جوامع هیتی استان هایی را در جنوب و جنوب شرقی آناتولی تاسیس کردند و منجر به دوره امیرنشین های هیتی های ثانویه شد. مالاتیا-اسلنتپ Malatya-Aslantepe، کارگمیس Kargamış، ساکاگوزو Sakçagözü برخی از اماکن مهم هیتی های ثانویه هستند.

اطلاعات گردشگری

گیشه های فروش بلیت 30 دقیقه یا یک ساعت قبل از زمان تعطیل شدن موزه بسته می شوند.
آدرس: قوزکو سوکاک. شماره 206240
 
نام: آسیا » ترکیه » آنکارا » موزه تمدن های آناتولی
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر آنکارا

ارگ آنکارا

ارگ آنکارا -Ankara Citadel- که قدیمی ترین بخش آنکارا می باشد، از جمله نقاط مهم بازدید برای گردشگران است. این مکان حاوی بسیاری از نمونه های ظریف معماری سنتی می باشد.

آنیتکابیر

آرامگاه و مقبره به یاد ماندنی کمال آتاتورک -Anitkabir-، بنیانگذار و اولین رئیس جمهور ترکیه، در آنکارا است. گردشگران می توانند هر روز به غیر از دوشنبه از 9:00 صبح تا 17:00 از آنیتکابیر بازدید کنند.

مسجد قوجاتپه

مسجد قوجاتپه -Kocatepe Mosqu- بزرگترین مسجد آنکارا، پایتخت ترکیه است. این مسجد در محله قيزيل آي آنکارا بین سال های 1987 - 1967 ساخته شده است.

حمام رومی

حمام رومی -Roman Baths- بنایی که سمبل استقلال آتاتورک ومردم ترک در مبازرات استقلال طلبانه است، در میان مقاصد توریستی برتر آنکارا قرار دارد. این حمام در قسمت شمالی میدان اولتوس و در خیابان چانکری قرار گرفته است. گردشگران همه ساله به این منطقه می آیند تا شاهد ساخت و ساز آنها باشند.

هاتوشاش

هاتوشاش -Hattusas- پایتخت امپراتوری هیتی بود. این مکان در نزدیکی بغاز کوی که زمانی پایتخت امپراتوری هیتی بود و امروزه بغاز قلعه نامیده می‌شود جای گرفته بود.

گودول

گودول -Gudul- یک شهرک روستایی آرام است که در ناحیه استان آنکارا در منطقه آناتولی مرکزی ترکیه، که در 90 کیلومتری شمال غرب شهر آنکارا و در جاده فرعی از راه آهن استانبول قرار دارد.