درباره گودول

مشخصات جغرافیایی
گودول -Gudul- یک شهرک روستایی آرام است که مساحتی برابر 419 کیلومتر مربع را تحت پوشش قرار می دهد و متوسط ارتفاع ان از سطح دریا 720 متر می باشد.

جمعیت
بر اساس آمارگیری سال 2010 جمعیت این ناحیه 8971 نفر می باشد که از این جمعیت 2623 نفر انها در شهر گودول هستند و اغلب این جمعیت در حومه آن زندگی می کنند.

کشاورزی
در این منطقه کشاورزی هم وجود دارد که محصولاتی مانند فلفل تند و نخود دارد که خشک می شوند و به اسم لبلبی -Leblebi- به فروش می رسند.

وضعیت آب و هوایی

گودول یک منطقه کوهستانی است همراه با اقلیمی خشک و زمستانی سرد (حداقل دما منفی 20 درجه سانتیگراد) و تابستانی گرم (حداکثر دما 30 درجه سانتیگراد) و همراه با بارش های کمی در بهار و پاییز.

اطلاعات گردشگری

گودول یک شهرک روستایی آرام است در ناحیه استان آنکارا در منطقه آناتولی مرکزی ترکیه، که در 90 کیلومتری شمال غرب شهر آنکارا و در جاده فرعی از راه آهن استانبول قرار دارد.

مکان های دیدنی

  • دریاچه و جنگل نزدیک روستای سورگُن در شمال گودول
  • غارهای واقع در دره کیرمیر

تاریخچه

تحقیقات حاکی از وجود انسان در این منطقه از زمان ماقبل تاریخ دارد و غارهای در امتداد رودخانه کیرمیر دارای کنده کاری هایی روی سنگ ها هستند که ظاهرا توسط هیتی ها (2000ق-م) انجام شده اند. بعدها این ناحیه توسط فریگی ها، رومی های باستان و بیزانتین ها تصرف شد (یکی از غارها دارای عرضی منحنی شکل است که قدمت ان به اوایل گسترش مسیحیت تحت حاکمیت رومی ها بر می گردد).

در سال 1071 میلادی، بیزانتین ها در نبرد ملازگرد از ترک ها شکست خوردند و خیلی زود پس از آن، تمامی آناتولی مرکزی تحت کنترل ترک ها قرار گرفت. گودول تحت تصرف ترک های سلجوقی از جمله پادشاه آنکارا یعنی شاه بولدلول گودول بی  قرار گرفت.
 
نام: آسیا » ترکیه » آنکارا » گودول
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر آنکارا

ارگ آنکارا

ارگ آنکارا -Ankara Citadel- که قدیمی ترین بخش آنکارا می باشد، از جمله نقاط مهم بازدید برای گردشگران است. این مکان حاوی بسیاری از نمونه های ظریف معماری سنتی می باشد.

آنیتکابیر

آرامگاه و مقبره به یاد ماندنی کمال آتاتورک -Anitkabir-، بنیانگذار و اولین رئیس جمهور ترکیه، در آنکارا است. گردشگران می توانند هر روز به غیر از دوشنبه از 9:00 صبح تا 17:00 از آنیتکابیر بازدید کنند.

مسجد قوجاتپه

مسجد قوجاتپه -Kocatepe Mosqu- بزرگترین مسجد آنکارا، پایتخت ترکیه است. این مسجد در محله قيزيل آي آنکارا بین سال های 1987 - 1967 ساخته شده است.

حمام رومی

حمام رومی -Roman Baths- بنایی که سمبل استقلال آتاتورک ومردم ترک در مبازرات استقلال طلبانه است، در میان مقاصد توریستی برتر آنکارا قرار دارد. این حمام در قسمت شمالی میدان اولتوس و در خیابان چانکری قرار گرفته است. گردشگران همه ساله به این منطقه می آیند تا شاهد ساخت و ساز آنها باشند.

هاتوشاش

هاتوشاش -Hattusas- پایتخت امپراتوری هیتی بود. این مکان در نزدیکی بغاز کوی که زمانی پایتخت امپراتوری هیتی بود و امروزه بغاز قلعه نامیده می‌شود جای گرفته بود.

موزه تمدن های آناتولی

موزه تمدن های آناتولی یکی از موزه های جالب توجه جهان است که مجموعه متمایزی شامل نمایشگاه هایی از تمدن های موجود در آناتولی تا امروز دارد که بر طبق زمان دسته بندی شده اند.