درباره کلیسای جامع سن آندره و تور پی برلند

در شهر بوردو در فرانسه برجی بلند در شهر بالا آمده است که برج ناقوس پِی-برلند نام دارد. نام این برج از اسقف اعظم  پی - برلند گرفته شده است. این برج متعلق به کلیسای سن آندره است. ناقوس بزرگی به وزن 8 تن در سال 1986 میلادی در این برج قرار داده شد و از آن پس آن را فردیناند آندره نامیدند.

در قرن 15 میلادی، برجی با ارتفاع 50 متر در کلیسای سن آندره در شهر بوردو در کشور فرانسه ساخته شد. این برج در سمت راست کلیسای جامع واقع شده است. از بالای این برج می توان به خوبی همه مناظر شهر بوردو را به خوبی تماشا کرد. در پشت کلیسای جامع، ساختمان بلند تالار شهر قرار دارد که محل اقامت اسقف اعظم است. تالار شهر را کاخ روهان نیز می نامند. این کاخ در واقع برای اقامت اسقف اعظم طراحی شده بود.
کلیسای جامع سن آندره یکی از بزرگ ترین و زیباترین بناهای شهر بوردوست. جناح کلیسا حدود 81 18 متر و ارتفاعی معادل 124 متر دارد. جایگاهی که برای کر کلیسا ساخته شده است حدود 29 متر طول و 23 متر ارتفاع دارد.
معماری این بنا برگرفته از طرح های گوتیک ساخته شده است. شاید بتوان معماری این ساختمان را به قرن های 12 تا 15 میلادی نسبت داد. به نظر می رسد این کلیسا با برج های بلند با ارتفاع 81 متری به طور کامل احاطه شده است. ساخت جناح کلیسا و جایگاه کر در سال 1360 میلادی به پایان رسید. نمای این بنا نیز به سبک فرانسوی و گوتیک است و مملو از پنجره های بلندی است که مناظر بیرون را به خوبی نشان می دهند.

نام محلی به کلیسای سن آندره و برج ناقوس آن کلیسای جامع نیز می گویند.

اطلاعات گردشگری

فرانسه از جمله کشورهایی است که جاذبه های گردشگری فراوانی دارد. بیشتر شهرهای این کشور زیبا، دیدنی های باارزشی دارند که سالانه افراد بسیاری را به سمت خود می کشاند. از جمله شهرهایی که ارزش بازدید و صرف وقت را دارد، بوردو است. بوردو انواع بناها، معماری ها و کارخانه های جالب توجهی دارد که مسافران از تماشای آنها لذت می برند. یکی از این جاذبه ها، کلیسای جامع سن آندره و تور پی برلند است. این کلیسا ارزش تاریخی دارد و معماری آن نیز یادآوری کننده طرح های گوتیک فرانسوی است.
ساعات بازدید از کلیسای جامع سن آندره و تور پی برلند در فصل های مختلف سال متفاوت است. در ماه های ژوئن تا سپتامبر، کلیسای جامع از ساعت 10 صبح تا ظهر باز است.
دوباره از ساعت 2 تا 6 بعدازظهر باز می شود.  از ماه اکتبر تا می نیز ساعات بازدید کلیسا از 10 صبح تا 12:30 ظهر است و بعد از آن دوباره در ساعت 2 تا 5:30 بازخواهد بود. همه دوشنبه ها در تمام طول سال این کلیسا تعطیل است. یعنی برای گردشگران تعطیل است.
کلیسای جامع سن آندره -Cathedral Saint Andre- در تاریخ های خاصی همچون اول ژانویه و 25 دسامبر تعطیل است. هزینه ورودی برای بزرگ سالان 5 یورو و برای کودکان 3.5 یوروست. هنگامی که تعداد افراد بازدیدکننده به صورت گروهی بیش از 20 نفر باشد، مبلغ ورودی برای هر نفر 4.20 یورو خواهد بود.

تاریخچه

ساختمان مقدس کلیسای سن آندره و برج ناقوس پی- برلند در شهر بوردو در کشور فرانسه واقع شده است. این کلیسا علاوه بر محلی برای عبادت بودن محل اقامت اسقف اعظم نیز بوده است. این بنا در سال 1862 میلادی به عنوان یک بنای تاریخی شناخته شد. در سال 1906 میلادی، کلیسای سن آندره و برج ناقوس پی- برلند توسط پاپ اِربن 2 افتتاح شد. مراسم عروسی Eleanor of Aquitaine با Louis VII و همچنین Louis XIII و Anna of Austria در تاریخ 1137 و 1615 میلادی در این کلیسای جامع برگزار شده است.
همه فضای داخلی این کلیسا در طول انقلاب فرانسه تخریب شد و به انبار غله تبدیل شد. در سال 1998 میلادی، کلیسا جامع به بخشی از Camino de Santiago در فرانسه تبدیل شد و در فهرست میراث فرهنگی و تاریخی یونسکو قرار گرفت.
برای دور کردن خطر از کلیسا، برج ناقوس ساخته شد تا لرزش های این ناقوس هرگونه خطری را از این کلیسا دور کند. وزن این ناقوس حدود 8 تن است. این برج به دستور اسقف اعظم پِی برلند ساخته شده است.
از سال 1972 میلادی، سن آندره ارگان متفاوتی از ارگان قبلی خود داشت که در سال 1748 میلادی وجود داشت. برج ناقوس نیز با ارتفاع 50 متر با مجسمه ای از نتردام d
Aquitaine در سال 1863 میلادی ساخته شد.
کلیسای جامع سن آندره از سال 1998 میلادی به عنوان بنای تاریخی و فرهنگی یونسکو انتخاب و ثبت شده است و آن را بخشی از Camino de Santiago می دانند.
برج ناقوس نیز برای این ساخته شده بود که در آن زمان می خوستن ناقوس را بزرگ تر کنند اما هراس این را نیز داشتند که شاید ارتعاشات آن موجب از بین رفتن ساختمان شود به همین دلیل آن را جدا در برجی مجزا قرار دادند. فردیناند آندره، نام ناقوس کلیساست که حدود 8 تن وزن دارد. این ناقوس در سال 1869 میلادی ساخته شده است. نام ساختمان کلیسا را بعد از مرگ اسقف اعظم پی‌برلند روی این بنا گذاشتند.
 
نام: اروپا » فرانسه » بوردو » کلیسای جامع سن آندره و تور پی برلند
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر بوردو

کلیسای سنت میشل

کلیسای سنت میشل -Basilique Saint Michel- در بوردئو در کشور فرانسه قرار دارد. این کلیسا را به عنوان نخستین هنر معماری رومانو در فرانسه می شناسند. این کلیسا به سبک گوتیک ساخته شده است و در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو قرار دارد. این کلیسا در آنسوی سواحل نورماندی فرانسه قرار دارد.

تئاتر بزرگ بوردو

گراند تئاتر -Le Grand Theatre- در واقع یکی از بزرگ ترین سالن های تئاتر و اپرا در شهر بوردو کشور فرانسه است. این سالن را باید یکی از بهترین و زیباترین معماری های فرانسوی دانست. نمای این سالن به شکل بیضی ساخته است و دریاچه ای در مقابل آن واقع شده است. این ترکیب در شب نمای فوق العاده ای به این ساختمان می بخشد. وقتی نیمه بیضی مانند نمای ساختمان در نور شب در دریاچه منعکس می شود به شکل یک بیضی کامل دیده می شود که بسیار جذاب است. در ستون های متعدد این بنا، مجسمه هایی ساخته شده است که هرکدان نماینده یکی از الهه ها یا خدایان یونانی است.

مارچه دو نوئل

مارچه دو نوئل -Marche de Noel- به معنای بازار کریسمس یکی از بازارچه های خیابانی است که پیش از تعطیلات سال نو برپا می شود. در این بازار انواع مواد غذایی و وسایل و کادوهای موردنیاز برای سال نو به فروش می رسد. این بازاراچه اصولا چهار هفته آخر سال یعنی در طول ماه دسامبر برپاست.

کاخ روهان

کاخ روهان -Le Palais Rohan- با نام هتل شهر نیز شناخته می شود و یکی از شاهکارهای معماری فرانسه به شمار می رود. این کاخ از جمله مکان های گردشگری زیباست که توریست ها به هیچ عنوان نمی خواهند دیدن آن را از دست بدهند.

پل سنگی

پل سنگی بوردو -Pont De Pierre- یکی از زیباترین پل های سنگی کشور فرانسه است. این پل روی رودخانه گارون ساخته شده است. پل سنگی سمت چپ رودخانه گارون را به de la Bastide وصل می کند.

درب کبود

در منطقه Gironde شهر بوردو، یک دروازه بزرگ قرار دارد که ارزش تاریخی دارد. این دروازه را با نام Burgundy یا Porte De Bourgogne می شناسند. این دروازه در واقع در ورودی بوردو از شهر پاریس قرار دارد. شاید به اصطلاح می ایرانی ها بتوان به آن دروازه پاریس هم گفت. این بنای زیبا جزو مکان هایی است که باید هنگام بازدید از بوردو از آن دیدن کنید.