درباره آبی سنت ویکتور یا کلیسای ویکتور باسیلیک

کلیسای آبی سنت ویکتور -Abbey Saint Victor- در شهر ساحلی مارسی در کشور فرانسه واقع شده است. این کلیسا، از نظر معماری و هنر بسیار قابل توجه است. تاریخ بنای میلادی  این کلیسای مسیحی که شبیه قلعه است، به قرن های 11 تا 14 میلادی یعنی در اوایل ظهور مسیحیت بر می گردد.

این کلیسا شبیه قلعه ساخته شده است و برج های باشکوهی دارد. محلی ها این کلیسا را باسیلیکا می نامند. باسیلیکا یعنی کلیسایی که سالن های بزرگ دارد.
ساختمان کلیسای آبی سنت ویکتور یا ویکتور باسیلیک، ترکیبی از سبک های مختلف معماری است. این بنا بارها در طول تاریخ، تخریب و بازسازی شده است و هر بار به سبکی متفاوت ترمیم شده است. به همین دلیل باید گفت معماری این کلیسا تلفیقی از انواع معماری های گوناگون است. این ساختمان علاوه بر کلیسا، محلی نیز برای اقامت کشیشش ها دارد. این مکان ها را Abby می نامند. Abby ها با دیوارها و برج های بلند پوشیده شده اند. این بنای تاریخی زحمت و مشکلاتی که کارگران برای ساخت این بنا تحمل کرده اند را به خوبی نمایش می دهد. در آن زمان امکاناتی همچون امروز وجود نداشته است و بدون شک، بنا کردن چنین ساختمانی چندان ساده و بی دردسر نبوده است.

نام محلی آبی سنت ویکتور در میان محلی ها با نام کلیسای ویکتور باسیلیک شهرت دارد.

اطلاعات گردشگری

کلیسای آبی سنت ویکتور، داخل شهر مارسی واقع شده است. به همین دلیل دسترسی به آن بسیار آسان است. انواع وسایل حمل و نقل شهری، به مقصد این کلیسا وجود دارند.
گردشگرانی که تمایل به بازدید این اثر تاریخی دارند می توانند با کمک اتوبوس، تاکسی یا دیگر وسایل نقلیه به کلیسای قلعه مانند مارسی برود.

تاریخچه

 در سال 415 میلادی دو صومعه برای زنان و مردان توسط جان کازین تاسیس شد. نام صومعه را به عنوان صومعه سنت ویکتور نامیدند. اما در قرن پنجم میلادی هنگامی که صومعه مورد حمله مرتدان دینی Semipelagian  قرار گرفت، مشکلات بر این صومعه آغاز شدند.
صومعه سنت ویکتور بارها در طول تاریخ مورد حمله افراد مختلف قرار گرفت و تخریب شد. از جمله آنها باید به قرن های هشتم و نهم اشاره کنیم که پشت سر هم تخریب شدند.
اولین تخریب در سال 8 میلادی و دیگری در قرن 9 میلادی صورت گرفتند. این درگیری ها منجر به مرگ 39 راهب شدند. محل اقامت راهبه های تارک دنیا صومعه زنان دیگر هرگز بازسازی نشد.
بعد از آخرین باری که این صومعه ها تخریب شدند، دیگر تا قرن یازده میلادی دوباره بازسازی نشدند. صومعه مردان در اوایل قرن یازده میلادی ترمیم شد و در اواسط قرن 11، اولین بازسازی اقامتگاه ها به پایان رسید.
برای حفاظت از صومعه در برابر حملات بیشتر، کلیسای آن بزرگ تر و برای حفاظت بیشتر دیوارهای بلندی همچون باروهای قلعه در اطراف بنا ساخته شدند.  راهب بزرگ Abby از طرف دادگاه اسقف صلاحیت خود را به دست آورده است. بخش جنوبی و حومه دهکده به راهب بزرگ اعطا شد . محراب بزرگ این کلیسا نیز در سال 1365 میلادی ساخته و مورد استفاده قرار گرفت.
 
نام: اروپا » فرانسه » مارسی » آبی سنت ویکتور
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر مارسی

کلیسای جامع نوولا ماژور

کلیسای La Cathedrale de la Nouvelle Major که به عنوان کلیسای جامع شهر مارسی نیز شناخته می شود، در شهر مارسی در کشور فرانسه قرار دارد. این کلیسا، برای کاتولیک های مسیحی است. کلیسای جامع مارسی، جزو آثار باستانی ملی کشور فرانسه نیز طبقه بندی می شود. معماری این کلیسا واقعا چشمگیر و فوق العاده است.

کلیسای جامع نتردام دولاگارد

کلیسای جامع نتردام دولاگارد Notre-Dame de la Garde، کلیسایی زیباست که در شهر مارسی واقع شده است. بندر مارسی جاذبه های زیبایی دارد. اگر از سواحل و سالن های تئاتر آن صرف نظر کنیم، می توان کلیساهای قدیمی که معماری زیبایی دارند را نیز به فهرست مناطق گردشگری این شهر اضافه کرد.

موزه لانگ چامپ

موزه لانگ چامپ -Palais Longchamp- در شهر مارسی کشور فرانسه قرار دارد. این اثر تاریخی زیبا، امروز مجموعه ای از دو موزه است. یکی از این موزه ها در رابطه با هنرهای زیباست و موضوع موزه در رابطه با طبیعت است. سالانه مسافران زیادی که به کشور فرانسه و شهر مارسی مسافرت می کنند، از این کاخ- موزه نیز دیدن می کنند.

قلعه شاتو

قلعه شاتو -If-Castle- در جزیره If واقع شده و قلعه ای کوچک است. در حال حاضر این قلعه به زندان تبدیل شده است. جذابیت این قلعه این است که در وسط آب و در جزیره ای بسیار کوچک، شاید کوچک ترین جزیره و در نزدیکی بندر مارسی قرار دارد.