پاسخ
اولین نکته‌ای که هنگام سفر به ریو باید در نظر داشته باشید این است که هرگز در شب به تنهایی در خیابان‌ها قدم نزنید. پس از تاریکی هوا در صورتی که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنید خیلی مراقب باشید. بهتر است به جای اتوبوس از تاکسی‌های رسمی و آرم‌دار شهر استفاده کنید و یا با تاکسی تلفنی و تاکسی رادیویی تماس بگیرید تا برای‌تان تاکسی بفرستند، به ویژه زمانی که به نقاط نسبتا دورافتاده و پرت شهر می‌روید خیلی مراقب باشید. بسیاری از اهالی ریو ترجیح می‌دهند به جای صدا زدن تاکسی‌ها در خیابان از یک شرکت تاکسیرانی تلفنی استفاده کنند زیرا رانندگان این شرکت‌ها قابل‌اعتمادتر هستند. خط 1 متروی زیرزمینی شهر (به خصوص ایستگاه‌ها در مسیر مرکز شهرCity Center به کوپاکابانا Copacabana)  نیز نسبتاٌ امن‌تر از اتوبوس‌هاست، البته شب‌ها ورودی‌های مترو به محل استراحت بی‌خانمان‌ها و گداها تبدیل می‌شود.
هنگام راه رفتن در خیابان همواره مراقب اطراف خود باشید به خصوص اگر در شب به قدم‌زنی مشغول هستید. اگر عده‌ای جوان و یا نوجوان مشکوک را در پیاده‌رو در حال حرکت به سمت خود می‌یابید سریعا به آن طرف خیابان بروید، البته سعی کنید به طور نامحسوس این کار را انجام دهید که آن‌ها نیز ترغیب به تعقیب شما نشوند. از مکان‌های فاقد نور کافی و یا مکان‌های بسته‌ی ناشناس بپرهیزید.
بهتر است در ریو دو ژانیرو قید جواهرآلات گران‌قیمت و درخشان خود را بزنید زیرا در این شهر نباید جلب توجه کنید. یک ساعت معمولی و یک حلقه‌ی ازدواج ایرادی ندارد. حواستان باشد که حتی اگر ساعت رولکس تقلبی به دست داشته باشید ممکن است دزدان احتمالی متوجه تقلبی بودن آن نشوند و با تصور این که ساعت شما اصل است به سراغ‌تان بیایند، پس حتی‌الامکان ساده باشید.
از صفحه‌ی مشخصات پاسپورت خود کپی بگیرید و همواره این کپی را با خود به همراه داشته باشید تا بتوانید در مواقع لزوم به پلیس و یا به صاحبان کلاب‌هایی که قصد ورود به آن‌ها را دارید نشانش دهید.