پاسخ
واحد پول برزیل رئال (Real) است که در مقایسه با برخی واحدهای پول جهان واحد نسبتا ارزشمندی حساب می‌شود و این تا حدی به خاطر شمار زیاد گردشگران این کشور است. اگر در فصل‌های توریستی (high seasons) به ریو سفر کنید باید برای اقامت هزینه‌ی نسبتا زیادی بپردازید. برای کاهش هزینه‌ی اسکان می‌توانید در فصل‌های خلوت‌تر به ریو سفر کنید و از هتل‌ها و مسافرخانه‌های ارزان‌تر استفاده کنید. هزینه‌ی اسکان در محله‌هایی مثل سانتا ترسا (Santa Teresa)، فلامینگو (Flamengo)، لاران‌ییراس (Laranjeiras) اندکی کمتر است زیرا توریست‌های کمتری در این محله‌ها اسکان می‌گزینند. در عین حال این محله‌ها از بافت تاریخی و جذاب بومی نیز برخوردار هستند.
 به طور کلی می‌توانید با صرف هزینه‌ی کمتر نیز اوقات خوشی را در ریو دو ژانیرو سپری کنید زیرا برخی تفریحات در این شهر ارزان و یا رایگان هستند. رفتن به ساحل، جاذبه‌های طبیعی شهر و مکان‌های سرسبزی هم‌چون جنگل تیوکا (Floresta de Tijuca)، تالاب رودریگو دو فریتاس (Lagoa Rodrigo de Freitas) و پارک فلامینگو (Parque de Flamengo) جزو تفریحات کم‌هزینه به شمار می‌روند. ورودی همه‌ی موزه‌ها نیز در روزهای مشخصی از ماه رایگان است. می‌توانید برای کاهش هزینه‌تان به جای تاکسی از اتوبوس و مترو نیز استفاده کنید، به خصوص مترو وسیله‌ی حمل و نقل عمومی خوب و امنی‌ست و مجهز به سیستم تهویه هوا نیز می‌باشد.
برای کاهش هزینه‌ی خورد و خوراک نیز به دنبال رستوران‌هایی باشید که به شما اجازه می‌دهند به صورت کیلویی (per kilo) غذا بخورید و از هر قلم خوراکی که می‌خواهید بردارید و در آخر بر حسب جرم (یا اصطلاحا وزن) غذای خورده‌شده هزینه را حساب کنید. همچنین آبمیو‌ه‌فروشی‌هایی (Bares de suco) هستند که آبمیوه‌های سرشار از ویتامین (vitaminas) را به همراه ساندویچ آماده می‌کنند و برخی بارهای کلاسیک ریو (botequins) نیز وجود دارند که غذای روز خانگی نسبتاٌ ارزانی ارائه می‌دهند و پیش‌غذاهای متنوعی نیز دارند که می‌توانند به نوعی غذای اصلی حساب شوند. بسیاری از رستوران‌های سطح بالا نیز در طول هفته برای ناهار منوی ارزان‌تری (executivo) دارند.