پاسخ
باغ گل و گیاهان کشاورزی و زینتی لاهیجان به عنوان یک ذخیره گاه ژنتیک گیاهی می تواند به مرکز مهم تحقیقی و گردشگری منطقه تبدیل شود.
این باغ با وسعت 54 هکتار یادگار کاشف السلطنه پدر چای ایران است که چون بهشتی خرم و دلپذیر در شهر گردشگر پذیر لاهیجان در استان گیلان قرار دارد. وجود انواع درختان قدیمی مانند کافور، ارگانیک، گرینکو، توده ژئوپلاست کامیلیا و خیزران (گیاه بامبو) به این باغ، زیبایی فوق العاده ای بخشیده است و قرار گرفتن آن در کنار تله کابین لاهیجان چشم اندازی سحر انگیز از فراز آسمان به آن بخشیده است.
این در حالی است که مسافران استان گیلان که به شهر لاهیجان سفر می کنند از زیبایی های این باغ بی اطلاع اند. با اینکه اولین دفتر سازمان چای از زمان کاشف السلطنه `1279 هجری شمسی` هنوز در داخل این باغ خود نمایی می کند و اولین بوته های چای وارداتی از هندوستان توسط این شخص از این باغ به جاهای دیگر ترویج شده و امروز هزاران خانوار از راه کشت چای ارتزاق می کنند ولی 18 هکتار باغ چای این مرد بزرگ در گوشه هایی از این باغ بزرگ به صورت متروکه رها شده است.
متاسفانه اطلاعات بیشتری ندارم.


در ادامه مطالب شما دوست عزیز:
ایستگاه تحقیقات گل و گیاهان کشاورزی لاهیجان از سال 1306 هجری شمسی در این باغ تاسیس شده و از قدیمی ترین ایستگاههای تحقیقاتی کشاورزی کشور محسوب می شود و تحقیقات و تکثیر بسیاری از محصولات کشاورزی گیلان از قبیل برنج، چای، سبزی، صیفی، بادام زمینی و گیاهان میوه دانه دار و هسته دار در این باغ انجام شده است.
از دیگر ویژگی های این باغ وجود 18 هکتار باغ چای، 12هکتار نهالستان، کلکسیون درختان میوه های دانه دار، شش هکتار بامبو (خیزران) و بیش از یک هکتار استخر ذخیره آب است. این باغ اولین مرکز تحقیقاتی محسوب می شود که توانسته است بسیاری از گل ها از جمله گل سوسن چلچراغ را تکثیر و به صورت گلخانه ای عرضه کند.
هم اکنون تحقیقات مربوط به درختان میوه دار و هسته دار در این ایستگاه به مورد اجرا گذاشته شده و ارقامی که در منطقه قابلیت کشت داشته باشند توسط این ایستگاه معرفی می شوند.
 

ادامه موضوع