پاسخ
در ریو شما می‌توانید به تماشای رقاص‌های سامبا (sambistas) که با لباس‌های محلی رنگ و وارنگ‌شان در پیست‌های رقص سامبا (Sambodromo) به رقص مشغول‌اند بروید. این افراد اغلب شاگردان مدارس رقص سامبای مختلفی هستند که در ریو وجود دارند. این مدارس در برخی زمان‌های سال شاگردهای خود را برای نمایش رقص سامبا (desfiles de escolas de samba) به این مکان‌های عمومی می‌آورند. البته برای تماشای این نمایش‌های رقص باید از قبل بلیط تهیه کنید و یا این که با هزینه‌ی نسبتا گزافی دم ورودی پیست رقص بلیط بخرید. صندلی‌های شخصی‌تر (private boxes) با هزینه‌ی بیشتری به شما دید بهتری از رقاصان خواهند داد اما برخی صندلی‌های محوطه‌ی وسط پیست نیز مناسب هستند که به منظور نشستن بر روی آن‌ها بهتر است دیر یا زود نرسید، بلکه فقط اندکی پس از شروع نمایش خود را در وسط جمعیت جا کنید تا صندلی‌های محوطه‌ی وسط نصیب‌تان شود.
اما اگر فردی هستید که دنبال هم‌رنگ جماعت شدن و تجربه‌ی اتفاقات هیجان‌انگیز از نزدیک است، می‌توانید هم‌چون برخی مسافران دیگر باشید که تنها به تماشای این رقص‌ها اکتفا نمی‌کنند، بلکه در عوض به کارناوال‌های خیابانی (street carnivals) می‌پیوندند که به پرتغالی بلوکو (bloco) و یا باندا (banda) به معنی گروه نامیده می‌شوند. در این کارناوال‌های خیابانی برزیلی‌های زیادی از محله‌های دور و نزدیک گرد هم می‌آیند و لباس‌های محلی نیز بر تن می‌کنند و در خیابان به رقص و آوازخوانی مشغول می‌شوند. شما می‌توانید بدون صرف هیچ هزینه‌ای از این کارناوال‌های خیابانی لذت ببرید و با بومی‌ها نیز آشنا شوید.
مدرسه‌های رقص سامبا در ریو اغلب با شروع ماه اکتبر به صورت هفتگی در سالن‌های مرکزی‌شان نمایش رقص برگزار می‌کنند. بلوکوها و یا باندهای رقص خیابانی نیز اغلب در همین زمان جلوی بارهای معروف شهر به رقص و ساز و آواز مشغول می‌شوند. در اغلب این نمایش‌های خیابانی تماشاچیان پس از به پایان رسیدن رقص اصلی، خود شروع به رقص می‌کنند.