شاهکار معماری ایرانی

آرامگاه امامزاده قاسم در روستای امامزاده قاسم در دهستان چاپلق (گاپله) از توابع شهرستان ازنا قرار گرفته است. بانی این بقعه حضرت سید احمد المدنی ملقب به میر نظام الدین و سبب انتساب نام امامزاده قاسم، تدفین دو امامزاده بزرگوار و زید طالب ثراه در آن می‌باشد.

درباره امامزاده قاسم

امامزاده قاسم که در شهرستان ازنا و در دهستان چاپلق (استان لرستان) قرار گرفته، یکی از شاهکارهای معماری ایرانی می‌باشد. کتبیه‌ای که بر در ورودی بقعه و نیز حاشیه‌های ضریح (صندوق قبر) نسب شده، نشانگر سال‌های 738، 808  و 850 هجری قمری است.

قدیمی‌ترین قسمت بنا را دروازه ورودی و گنبد خانه شامل می‌شود که دارای مشخصه‌های دوران ایلخانی بوده و بر روی آن آیاتی از قرآن درج شده است. گنبد مخروطی شکل امامزاده قاسم با ۴۰ متر ارتفاع، شانزده ترکی و به صورت دو پوشه بر روی بدنه‌ایی که آن هم شانزده ترکی می‌باشد، استوار شده است. این گنبد از بیرون مخروطی شکل بوده، اما از داخل حرم کروی شکل است.

تاریخچه

امامزاده قاسم یکی از بناهای تاریخی استان لرستان در غرب ایران است که قدمت آن به قرن هشتم هجری و دوره ایلخانی باز می‌گردد.
این امامزاده دارای اولین موقوفات کشور بوده و در ردیف آثار ملی ایران، به شماره ۱۷۵۷ به ثبت رسیده است.

اطلاعات گردشگری

این آرامگاه در روستای امامزاده قاسم (نام این روستا برگرفته از همین امامزاده می‌باشد) در دهستان چاپلق (گاپله) از توابع شهرستان ازنا و در دشت چاپلق واقع شده است.