شتر سواری -Camel Racing- یکی از ورزش های محبوب در کشورهای کویری از جمله پاکستان، عربستان سعودی، مصر، بحرین، اردن، قطر، امارات متحده عربی، عمان، استرالیا و مغولستان است.

درباره مسابقات شتر سواری

مسابقه شتر سواری مانند مسابقه اسب دوانی رویدادی برای سرمایه گذاری و جذب توریست می باشد. شتر می تواند  با سرعت  65 کیلومتر بر ساعت (18 متر بر ثانیه ، 40 مایل بر ساعت) بدود و سرعت 40 کیلومتر بر ساعت (11 متر بر ثانیه، 25 متر بر ساعت) را حفظ کند. شترها را معمولاً کودکان کنترل می کنند اما اتهام سوء استفاده از قوانین حقوق بشر، سوارکاری را برای کودکان کمتر از سن قانونی مخصوصاً در امارات متحده عربی و قطر، ممنوع  کرده است.

سوارکاران کودک
کودکان اغلب به خاطر اینکه سبک وزن تر هستند، سوارکاران این مسابقات هستند. بسیاری از کودکان سوارکار به علت سقوط از روی شتر مجروح  می شوند. این سوارکاران در اردوگاهی به نام "اوسبا-ousbah- نزدیک محل های مسابقات زندگی می کنند.

ممنوعیت استفاده ازسوارکاران کودک
در 29 جولای سال 2002 شیخ حمدان ابن زیاد آل نحیان ممنوعیت کامل استفاده از سوارکاران کودک زیر 15 سال را برای اولین بار در امارات متحده عربی مطرح کرد.
امیر قطر، حامد آل تانی در سال 2005 ممنوعیت سوارکاری کودکان را اعلام کرد. به همین دلیل از سال 2007 نیز همه نژاد شترها توسط ربات ها هدایت می شوند.