درباره آبشار آفرینه در لرستان

آبشار آفرینه یکی از آبشارهای دلفریب ایرانی با قدمتی کهن است که در استان لرستان قرار دارد و در فصلهای بهار و تابستان، گردشگران و علاقه‌مندان بسیاری را به خود جذب می‌کند.

در جوار روستای کوچک آفرینه، آبشاری زیبا و چشم نواز واقع شده که به همین نام معروف است. آفرینه، روستایی از توابع بخش معمولان شهرستان پلدختر در استان لرستان است که دارای آب و هوایی بسیار معتدل و دل پذیر می‌باشد.

آبشار آفرینه یکی از پر آب ترين آبشارهاي ايران است که طبیعتی بکر و زیبا آن را در آغوش گرفته است. آب این آبشار به طول 25 کيلومتر از تلاقی رودهای چشمک و آفرینه، در 38 کیلومتری جنوب غربی خرم آباد سرچشمه گرفته و از دره پرپيچ و خم منطقه چولهول عبور کرده و پس از ساختن آبشار، در کنار روستاي آفرينه به رودخانه کشگان مي ريزد.

تاریخچه

در منطقه تاريخي پلدختر و در کنار روستاي کوچک آفرينه آبشاري زيبا با پيشينه‌اي کهن واقع شده که رازهاي سربه مهري از دوران ساسانيان در لا به لای ذرات آب این آبشار موج می‌زند.

اطلاعات گردشگری

آبشار آفرینه در حدود 73  کیلومتری جنوب غربی شهرستان خرم آباد واقع شده است. بطور دقیق‌تر این آبشار مابین دو شهر خرم آباد و پل دختر و در نزدیکی روستایی به همین نام آفرینه قرار گرفته است. برای سیاحت آبشار آفرینه دو راه پیشرو دارید؛ یکی از مسیر جاده خرم آباد – پل دختر و دیگر از طریق جاده خرم آباد به اندیمشک.

قبل از رسيدن به آبشار آفرينه مي‌توان از پل تاريخي معمولان با طبيعت زيبايش بازديد کرد. در نزديکي اين پل، آبشار فصلي معمولان، در کنار جاده اصلي قرار دارد که محل مناسبی جهت توقف و استراحت مسافران عبوري است.