درباره آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت که آبشاری پر آب، عظیم و دائمی است در قسمت جنوبی جاده و رودخانه هراز، در دهکده‌ای به همین نام -در منطقه امیری لاریجان- خودنمایی می‌کند. در بالای این آبشار "قلعه شاهاندشت" که به قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن مشهور است -نام تاریخی آن قلعه فرشته بوده- قرار دارد.

قلعه ملک بهمن یکی از عظیمترین قلعه‌های کوهستانی البرز می‌باشد که با استفاده از ستگ و نوعی ساروج که مخلوطی از شیر و تخم مرغ و نوعی خاک است، ساخته شده و استحکام زیادی دارد. این قلعه پایگاه ملک بهمن، از حکام آل پاد و سبانان و آخرین سلسله استندار لاریجان، بوده که به دستور شاه عباس صفوی در سال ۱۰۰۵ هجری فتح گردیده است.

این آبشار از کنار قلعه ملک بهمن بر روی یک‌کوه هرمی شکل، مشرف به روستای شاهاندشت عبور کرده و به پایین می‌ریزد. جالب اینجاست که بقایای این قلعه تاریخی به وضوح از زیر آبشار نمایان است.

این آبشار متشکل از 8 آبشار است که آبشار اول طول آن حدود 15 متر، دومی به طول تقریبی 30 متر - که درب پشت قلعه به وضوح از این مکان نمایان است- ، آبشار سوم، چهارم و پنجم به ترتیب 12-18-10 متر طول دارند، آبشار ششم طولی معادل 25 متر دارد که زیباترین آبشار این مسیر می‌باشد، پس از عبور از این آبشار به آبشار هفتم می‌رسیم که طول آن حدود 20 متر و آبشار هشتم طولی معادل 35 متر دارد.

اطلاعات گردشگری

آبشار شاهاندشت در موقعیت جغرافیایی E16 52 N55 35، در مسیر جاده آمل – لاریجان و در حدود 70 کیلومتری شمال رودهن و پنج کیلومتر بعد از روستاي گزنک، در ميان ارتفاعات مشرف به روستاي قديمي شاهاندشت واقع شده است.

براي دیدن اين آبشار زیبا و باشکوه نیاز است بعد از گذر از پل روستای وانا، مسیر 4 کیلومتری و شیب تند روستای شاهاندشت را پیمود و از کنار رودخانه و کوه گذر کرد. ادامه مسیر از ميان کوچه باغ‌ها و خانه‌هاي روستایی است که باید با پای پیاده آنرا طی کرد تا به آبشار عظیم شاهاندشت رسید.
 

عکس های آبشار شاهاندشت